Lijek koji je obilježio 20. stoljeće slavi 120 godina

Lijek Aspirin ove godine slavi 120 godina otkako je njemački kemičar Felix Hoffman, koji je radio za farmaceutsku tvrtku Bayer, 1897. godine sintetizirao acetilsalicilatnu kiselinu, djelatnu tvar Aspirina, do danas najčešće korištenog sredstava protiv boli, zbog čega je uvršten i u Guinnessovu knjigu rekorda.

Aspirin se smatra jednim od najvažnijih lijekova 20. stoljeća – iako se gotovo automatski vezuje uz glavobolju, njegova je primjena puno šira pa je danas Aspirin temeljna terapija za sprječavanje ponovnog moždanog i srčanog udara, simptomatsko ublažavanje bolova i snižavanje temperature kod prehlade i gripe.

Aspirin je bio prvi “znanstveni” lijek koji se počeo masovno prodavati i prvi od važnih farmaceutskih preparata u obliku tablete, a ne praška, tako da je španjolski filozof Ortega y Gasset 20. stoljeće nazvao “erom aspirina”.

No, za nastanak acetilsalicilatne kiseline, koja je dobivena kemijskim putem, zaslužno je otkriće salicilata u vrbi,  čija je ljekovitost bila poznata još u Hipokratovo doba, navodi Biljana Blažeković sa Zavoda za farmakognoziju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta, govoreći o biljnim lijekovima koji su promijenili svijet.

“Priča o acetilsalicilnoj kiselini počinje još puno godina prije naše ere, kada je prepoznata ljekovitost vrbe. Tako je Hipokrat (oko 400 g. pr. Kr.) ženama davao da žvaču koru vrbe ili piju njezin čaj kako bi im ublažio porođajnu bol. Zahvaljujući otkriću salicina, kao spoja odgovornog za analgetska svojstva vrbe, ubrzo je otkrivena i salicilna kiselina koja se neko vrijeme koristila protiv boli, vrućice i upale.

Pokušavajući umanjiti neugodan okus i neželjena djelovanja salicilne kiseline, godine 1897. u Bayerovom laboratoriju njemački je kemičar Hoffman modificirao njenu strukturu i tako dobio acetilsalicilnu kiselinu”, navodi Blažeković.

Znanstvenici i dalje istražuju nove mogućnosti primjene Aspirina, među ostalim u sekundarnoj prevenciji kardiovaskularnih bolesti, koje su najčešći uzrok smrtnosti i invalidnosti širom svijeta.

(Hina)

Zadnje dodano

  • Vijesti

Domu zdravlja Ljubuški isporučeno novo sanitetsko vozilo

[gallery ids="759416,759415,759412,759413,759414"] Javnoj ustanovi Dom zdravlja Ljubuški isporučeno je novo sanitetsko vozilo s pratećom medicinskom…

2 minute prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Široki Brijeg: Dječja ljubav prema majkama zablistala i na pozornici vrtića “Trnoružica 2”

[gallery ids="759404,759408,759405,759406,759403,759407"] U toploj i svečanoj atmosferi dječji vrtić „Trnoružica 2“ na Puringaju u četvrtak…

16 minuta prije
  • Vijesti

Zatvara se čuveni bh. rudnik, bez posla ostaje 530 radnika

U narednih nekoliko godina očekuje se reorganizacija i zatvaranje rudnika u Bosni i Hercegovini. Na…

1 sat prije
  • Nogomet
  • Sport

Sloboda nije dobila licencu ni za Prvu ligu FBiH

Prvostupanjska komisija za licenciranje NS FBiH je na osnovu pristigle dokumentacije donijela odluku da se…

1 sat prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Znate li koji grad nazivaju najfotogeničnijim mjestom Europe?

Travel influencerica Kristina Sinkić Radulović podijelila je snimke iz češkog grada Krumlova koji je svojevremeno…

2 sata prije
  • Kultura
  • Vijesti

Održana svečanost prijema orgulja u crkvi u Širokom Brijegu

U četvrtak, 22. svibnja, u samostanskoj crkvi na Širokom Brijegu upriličena je rijetka svečanost tehničkog…

2 sata prije