Foto: Nikolina Turić
Predsjednik Udruge za Down sindrom iz Mostara Igor Ledić rekao je kako je ovogodišnji cilj skrenuti pozornost društvene zajednice na probleme s kojima se susreću sobe s Downovim sindromom u svakodnevnom životu.
Ove smo godine pažnju ipak usmjerili na jedan pozitivan primjer, a to je sistemska podrška osobama s invaliditetom i osobama sa sindromom Down koju im pružaju njihovi vršnjaci. Nažalost, svi ostali sustavi podrške su zakazali, ocijenio je Ledić.
Naveo je kako osobe s Down sindromom najviše imaju podršku od svojih školskih kolega ili osoba s izvannastavnih aktivnosti.
Smatra kako se od početka moraju udariti temelji na kojima bi se gradila bolja sutrašnjica za osobe s Down sindromom i kako bi te osobe bile konkurentne na tržištu rada.
Jučer smo imali susret roditelja iz više gradova BiH, gdje smo došli do zajedničkih zaključaka da je potrebno krenuti s ranom intervencijom, koja u našoj državi nije dobra. Mislim da je najviše kod nas zakazalo obrazovanje. Zadnjih osam godina uništeno je više generacija osoba s invaliditetom jer im nismo omogućili ni približno kvalitetno obrazovanje. U srednjim školama imamo samo jedan smjer po nastavnom programu s bosanskim jezikom, a to je aranžer/cvjećar i jedan smjer po nastavnom programu s hrvatskim jezikom, a to je pomoćni kuhar/slastičar. Time osobe s Down sindromom ne mogu biti konkurentne na tržištu rada, naglasio je predsjednik Udruge za Down sindrom.
Na pitanje zna li se podatak koliko osoba s Down sindromom radi na području čitave BiH, Ledić je odgovorio kako je riječ o veoma maloj brojci.
Mislim da je riječ o samo tri do četiri osobe… Broj djece koji se rađaju s Down sindromom sve je veći i morat ćemo pronaći rješenje za taj problem. Mi ne želimo praviti socijalna poduzeća, već privatne i državne tvrtke moraju zapošljavati te osobe jer zakonom je propisano da svaka 16. zaposlena osoba mora biti osoba s invaliditetom. Vrijeme je da se taj zakon krene primjenjivati, napominje Ledić, prenosi Fena.
Kako kaže, u suradnji više škola, udruženja i ljudi, zajedno su napravili plesni video spot “Ples kroz život” u kojemu su sudjelovala djeca i mladi iz nekoliko gradova.
Ples smo odabrali kao jedan univerzalni jezik koji ne poznaje različitosti. Objavili smo i videozapis na društvenim platformama, a građani nam dijeljenjem tog spota mogu iskazati podršku, ustvrdio je Ledić.
Svake godine Svjetska organizacija osoba s Down sindromom pošalje neku poruku, a ove godine smo se odlučili da te poruke neće biti, naveo je dalje.
Unatoč poteškoćama s kojima se susreću osobe s Down sindromom, Ledić misli da se uvelike promijenila slika koju društvo ima o njima u zadnjih dvadesetak godina.
Najveći kotač te promjene su obitelji i udruge koje marljivo rade da naprave neke suštinske promjene. Uzet ću primjer naše Županije gdje smo izvršili pritisak na to da se ta djeca upisuju u redovne škole. Sad već imamo 108 asistenata koji pomažu jednakom broju djece u tim školama. Inkluzija je jedini pravi put jer želimo ostvariti kvalitetno i inkluzivno društvo u cjelini, zaključio je predsjednik mostarske Udruge za Down sindrom.
(www.jabuka.tv | Foto: Nikolina Turić)
Blago Čuljak, vlasnik tvrtke Green Code iz Širokog Brijega, inženjer računalstva i iskusni stručnjak u…
Ime Tomislava Kiša, koji je u gradskom derbiju protiv Veleža, u 95. minuti, zabio pogodak…
Vlada Litve je uvela sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu…
Predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa sastao se u utorak u Sarajevu s članovima Predsjedništva Bosne…
Muška košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u 2027. u Kataru…
Sudačko povjerenstvo Europske nogometne federacije (UEFA) odredilo je suce za finala europskih natjecanja u sezoni…