Foto: Fena
Ovaj događaj, u organizaciji Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH, okupio je ugledne znanstvenike, kulturne djelatnike i dužnosnike s ciljem isticanja važnosti očuvanja i promocije bogate povijesne i kulturne baštine.
Predsjednik Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini (HAZU BiH) akademik Mladen Bevanda naglasio je kako HAZU BiH nastoji afirmirati kulturnu baštinu kroz znanstveno-stručne skupove. Govoreći o osnivanju muzeja prije 140 godina, akademik Bevanda je istaknuo kako je to bilo vrijeme nepismenosti, ali i velike vizije.
Mladen Bevanda (Foto: Fena)
Posebnu radost izrazio je zbog interdisciplinarnosti znanstvenika i stručnjaka okupljenih na ovom događaju, kazavši da na skupu sudjeluju povjesničari umjetnosti, književnosti, izobrazbe i opće povijesti, arheolozi, muzeolozi, filozofi, teolozi i mnogi drugi, što pokazuje bogatstvo tema i pristupa.
Federalna ministrica kulture i sporta dr. sc. Sanja Vlaisavljević otvorila je znanstveni rad akademije, naglasivši važnost kulture i obrazovanja kao temelja za očuvanje identiteta i društvenih vrijednosti, obraćajući se posebno mladima. Istaknula je i ključnu ulogu obrazovnih institucija u društvu.
Škole nisu samo mjesta obrazovanja, već i institucije koje regrutiraju građane za život u zajednici. A život u zajednici – nije li to najveća vrijednost? Upravo u zajednici možemo izgraditi pozitivne vrijednosti koje će oblikovati našu budućnost, rekla je ministrica.
Sanja Vlaisavljević (Foto: Fena)
Osvrnula se potom i na važnost odgovornosti mladih za očuvanje kulturnog i nacionalnog identiteta, izrazivši uvjerenje da će upravo mladi biti građani koji će znati naći svoje mjesto pod ovim nebom, boriti se za njega i štititi ga. Ministrica Vlaisavljević završila je govor pozivajući sve generacije na povratak temeljnim vrijednostima zajedništva, obrazovanja i kulture, koje su ključ za napredak i očuvanje identiteta u Bosni i Hercegovini.
Gvardijan Franjevačkog samostana na Humcu fra Dario Dodig osvrnuo se na važnost stalnog istraživanja i proučavanja bogate povijesti Humčkog muzeja, najstarijeg muzeja u Bosni i Hercegovini. Izrazio je uvjerenje da će zaključci i rasprave s ovog skupa rezultirati objavljivanjem zbornika koji će, kroz povijest, postati nezaobilazan izvor u istraživanju muzeja.
fra Dario Dodig (Foto: Fena)
Provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš u svom govoru istaknuo je da je pamćenje uvijek bilo medij kroz koji nastaje moralni odgoj osobe te podsjetio na dugu tradiciju franjevačkog reda u prenošenju znanja.
Obljetnica osnivanja muzeja na Humcu, naglasio je, provocira duboko pitanje odgovornosti – ne samo prema povijesti i naslijeđu, već i prema budućim generacijama. Fra Jozo ukazuje na potrebu preispitivanja današnjeg odnosa akademske zajednice i institucija prema znanju i povijesti.
Gradonačelnik Ljubuškog Vedran Markotić istaknuo je duboku povezanost franjevaca i ljubuškog puka kazavši da su stoljećima franjevci na ovim prostorima izgrađivali crkvu, učili puk pismenosti, znanosti i umjetnosti te sačuvali vjersku i nacionalnu svijest hrvatskog naroda. Posebno je naglasio važnost doprinosa franjevaca i časnih sestara koji su oblikovali ne samo duhovni, već i društveni život Ljubuškog.
Danas čak 19 ljubuških ulica nosi nazive po zaslužnim fratrima i časnim sestrama, što je trajni znak zahvalnosti za njihovo djelovanje, dodao je Markotić.
Jedan od sudionika skupa bio je i akademik Šimun Musa koji je rekao da će muzej, kao sudionik prošlosti i svjedok kulturne baštine, čimbenik sadašnjosti i čuvar identiteta, pored svoje povijesne, obrazovne, etičke, arheološke, etnološke, nacionalne i univerzalne vrijednosti i u budućnosti, ostati znak naše prepoznatljivosti i samosvojnosti.
Šimun Musa (Foto: Fena)
Zbog te važnosti nužna je uloga lokalne i državne uprave u osiguranju i bogaćenju muzejske zbirke te zaštiti i funkcioniranju muzeja. U želji da prvi muzej u BiH – muzej na Humcu – zadrži i u tome pogledu svoje prvenstvo, s osobitom zahvalom fra Anđelu Nuiću, njegovu osnivaču, fra Boniciju Rupčiću koji ga je svojim radom ponovno oživio i osnažio i fra Branimiru Musi, gvardijanu, koji je temeljito unaprijedio prostor i postav muzeja te ga nanovo otvorio 2002. godine rekavši da velike ljude pamte vremena koja su oni obilježili, a njih ta vremena čine nadvremenskima. Hvala franjevcima koji su ga oplemenjivali i čuvali predajući ga budućim naraštajima, zaključio je akademik Musa.
(Fena)
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Komentari:
Tako je samo kulturne baštine u polaganje vijenaca. A za jebe””ni na rod tko je”b”’E.
Jeste li vi vise normalno?! Koji je vama k u glavi???? Preživljavamo!!!! Gladni smo poboljjsajte uvjete život i infrastrukturu,a ne mlatit sporke rijeci.