“Korijeni” povezali Hrvate iz Širokog Brijega, Borova naselja i Dublina

U sklopu projekta “Korijeni“, čiji je nositelj Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske i cilj mu je povezivanje iseljene i domovinske Hrvatske, u subotu je održana videokonferencija u kojoj su sudjelovali Osnovna škola Blago Zadro iz Borova naselja, Druga osnovna škola Široki Brijeg te Hrvatska škola u Dublinu.

Iz Borova Naselja sudionike trostrane videokonferencije pozdravio je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, koji je rekao da je sudjelovanje u ovom projektu sjajan način pronalaženja svih elemenata hrvatskog identiteta koji spajaju djecu osnovnoškolske dobi diljem svijeta, prenosi Hina.

Umrežavanje škola predstavlja najpogodniji način upoznavanje djece i učitelja iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i svih hrvatskih iseljeničkih zajednica diljem svijeta te se na taj način globalno podiže svijest o pripadnosti jednom, nedjeljivom hrvatskom narodu, ma gdje živio, poručio je Milas.

Sudionike je iz Dublina pozdravio predsjednik Donjeg doma irskog Parlamenta Seán Ó Fearghaíl, koji je iskazao veliku potporu i pohvalu projektu “Korijeni”, istaknuvši važnost ovakvog načina očuvanja jezika i kulture.

Naglasio je da hrvatska iseljenička zajednica u Irskoj predstavlja veliki doprinos irskom društvu te da će Irska i ubuduće podržavati projekte hrvatske zajednice u kojima se njeguje hrvatski jezik, identitet i kultura, a posebno one usmjerene na djecu, priopćio je Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Pozdrave nazočnima iz Širokog Brijega uputio je gradonačelnik Miro Kraljević, izrazivši podršku tog grada projektu “kojim se jačaju spone između hrvatskog naroda diljem svijeta i pruža kontinuirana potpora hrvatskim učiteljima u iseljeništvu u njegovanju hrvatske identiteta”.

Veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Irskoj Ivan Mašina istaknuo je da će ovakvi projekti, kojima se potiče povezivanje iseljene i domovinske Hrvatske, uvijek imati podršku veleposlanstva.

Učenici Osnovne škole Blago Zadro iz Borova naselja, Druge osnovne škole Široki Brijeg te Hrvatske škole u Dublinu, nakon međusobnog predstavljanja održali su prezentacije o svojim gradovima i školama koje su bile praćene prigodnim tradicionalnim kulturno-glazbenim sadržajima.

Sljedeća videokonferencija ove mreže održat će se početkom iduće školske godine.

(Fena | Foto: Arhiv Jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • PR

Duga-tehna d.o.o. raspisuje natječaj za posao

Duga-tehna d.o.o. je vodeći domaći proizvođač i trgovac boja, lakova i fasadnih žbuka, te distributer…

4 minute prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Foto klub Mostar najavljuje Astro vikend Mostar 2025: Nebeski spektakl za ljubitelje astronomije i astrofotografije

Foto Klub Mostar ponosno najavljuje drugi Astro vikend Mostar 2025 – Nebeski spektakl za sve…

19 minuta prije
  • Business
  • Vijesti

H&M otvara radnju u Sarajevu, poznato i gdje će se nalaziti

U Sarajevo City Centru uskoro se otvara radnja kompanije H&M. Na posljednjim zabilježenim fotografijama može…

37 minuta prije
  • Magazin
  • Showbiz

Hercegovac kojeg Hrvatice obožavaju prvi put progovorio o djevojci Neveni

Adi Šoše je prvi put progovorio o vezi s Beograđankom Nevenom Nikolić koja mu je…

49 minuta prije
  • Vijesti

Sastanak Katić – Grizelj: U fokusu Južna obilaznica i brza cesta do granice s RH

Federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić održala je radni sastanak s načelnikom Općine Grude…

1 sat prije
  • Košarka
  • Sport

Bagarić uoči polufinala: Spremni smo i motivirani, dat ćemo sve od sebe

Trener HKK Široki Marijan Bagarić dao je izjavu za klupske stranice uoči ogleda protiv KK…

1 sat prije