Zgrada “Staklena banka” u Mostaru izgrađena je krajem 80-ih godina prošlog stoljeća i bila je prepoznatljiva po plavim staklima, ali objekt nikad nije stavljen u funkciju, a danas je od zgrade ostala samo betonska fasada, piše Klix.ba.
U javnom natječaju Vlada FBiH traži idejno rješenje sanacije, rekonstrukcije, redizajna fasade i adaptacije objekta poslovne zgrade “Staklena banka” u Mostaru, a autorska rješenja će primati do 10. studenog 2021. godine te najbolja tri, koja će i otkupiti, nagraditi novčanim nagradama od 22.000 KM za najbolje, 8.000 KM za drugo i 5.000 KM za treće rješenje, bez PDV-a.
Federalna vlada je još ranije u proračunu izdvojila 13 milijuna KM za rekonstrukciju ruševnog objekta, a u prosincu 2019. godine platila je usluge arhitektonskog i geodetskog snimanja postojećeg stanja zgrade te provela nabavu ispitivanja konstrukcija i izrade elaborata o stanju konstrukcija objekta s prijedlogom mjera sanacije.
Vlada FBiH je “Staklenu banku” kupila od Gospodarske banke d.d. Mostar u likvidaciji za gotovo šest milijuna KM, još 2017. godine.
Cilj je obnovom zgrade, pod jedan krov smjestiti institucije i ministarstava, koji su trenutno raštrkani na više lokacija, i time, prema proračunu stručnjaka, uštedjeti oko 750.000 KM godišnje.
Prema dostupnim podacima, objekt je izgrađen krajem 1980-ih godina, kada su bili kompletno završeni suteren, mezanin, fasada objekta te dio završnih i zanatskih radova na preostalim etažama. Objekt nikad nije bio u funkciji te je većim dijelom izgrađen do razine niskog i srednjeg roh baua. Projektant objekta je Dragan Bijedić, dipl. ing. arh.
U prijeratnom i djelomično u ratnom razdoblju objekt je imao staklenu fasadu, s aluminijskom konstrukcijom, koje više nema na objektu.
Objekt je tlocrtno i visinski nepravilnog oblika, a čine ga tri dilatirane cjeline: toranj katnosti S+P+9 te dva niža dijela katnosti S+P+1, koji se nalaze s istočne i zapadne strane tornja. Objekt je svim svojim dilatacijama uvezan u jednu cjelinu na etažama S+P+1.
Sadržaj tih cjelina čine srednji dio s amfiteatrom (toranj), sastoji se od suterena, prizemlja, mezanina, tehničke etaže i sedam katova, “šalter sala” (aneks A), koja se sastoji od suterena i galerije, administrativni dio (aneks B) sastoji se od suterena s atomskim skloništem, prizemlja i mezanina.
Ukupne površine 2.075 m2, u vlasništvu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine 1/1. Površina vlasničke parcele pod objektom je 1.900 m2, dok je dvorište površine 175 m2.
Zgrada je u centru grada Mostara, s južne strane paralelna ulici Kralja Zvonimira, a s istočne strane paralelna ulici Kneza Domagoja. Objekt je smješten na križanju dviju navedenih ulica. U relativnoj blizini objekta s istočne strane je kružni tok na Bulevaru, koji je glavna prometna okosnica grada Mostara, piše Klix.
Objekt je u vrijeme nakon izgradnje predstavljao vertikalni naglasak i repernu točku u širem okruženju. Naglašavanjem svečanog ulaza, rješenjem trga ispred svečanog ulaza i rekonstrukcijom i redizajnom fasade potrebno je vratiti reprezentativnost objektu i učiniti ga novim orijentirom u širem okruženju.
(www.jabuka.tv)
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Godinama su preporuke za vozače električnih automobila bile jasne: nježno ubrzavajte, izbjegavajte česta punjenja na…