Tamburaška rapsodija u Hercegovini je događaj, odnosno niz događaja koji će se održati u Hercegovini početkom rujna ove godine.
Organizator je Hrvatsko društvo tamburaških pedagoga (HDTP) u suradnji s Hercegovačkom franjevačkom provincijom, a domaćin ovog susreta je župa Međugorje.
Povod i ideja za ovakav događaj je povijesno simboličan; naime, ove 2017. godine obilježava se stota godišnjica od poznatog poduhvata hercegovačkog franjevca fra Didaka Buntića, koji je u Slavoniju vlakovima odveo tisuće djece iz Hercegovine kako bi ih spasio od gladi i suše, koja je u to teško vrijeme u sred vihora prvog svjetskog rata vladala u hercegovačkom kraju.
U spomen na taj važan događaj iz naše neposredne povijesti, Hercegovačka franjevačka provincija je kroz cijelu tekuću godinu raznim kulturnim i drugim prigodnim manifestacijama u BiH i Hrvatskoj obilježavala ovu veliku obljetnicu, pa je tako i ovaj glazbeno–tamburaški susret dio toga obilježavanja.
Tamburaška rapsodija u Hercegovini je u stvari preslika događaja pod nazivom Baranjska rapsodija, koje se svake godine održava u Belom Manastiru u Baranji, u organizaciji HDTP, a radi se o tamburaškom kampu koji traje pet dana, u kojim se intenzivno radi s velikim orkestrom od oko 100 ponajboljih tamburaša i njihovih profesora iz cijele Hrvatske, zatim priređuju koncerti, a sve to pod dirigentskom palicom maestra Alana Bjelinskog.
Jedini tamburaški orkestar iz BiH koji sudjeluje u cijelom ovom projektu je tamburaški orkestar Misericordia iz Šurmanaca, župa Međugorje, jer su oni aktivni članovi HDTP i sudjeluju u Baranjskoj rapsodiji, a sada će biti i u svojstvu domaćina.
Također, vokalni solisti će biti iz domaćih redova; uz veliki orkestar Tamburaške rapsodije u Hercegovini nastupit će veliki župni zbor Kraljice Mira iz Međugorja, zatim mezzosopranistica Monija Jarak, bariton Karlo Milićević, Marija Čolak, Darija Ramljak i Dražen Šego.
Centralni događaj bit će cjelovečernji tamburaški koncert u ponedjeljak, 4. rujna u velikoj dvorani hrvatskog doma Herceg-Stjepana Kosače u 20h, zatim svečana akademija 5. rujna u 19h također u Kosači, na kojoj će biti nazočna i predsjednica RH koja je i supokrovitelj ovoga događaja, a uz nju i drugi predstavnici izvršne vlasti i društva iz BiH i Hrvatske, a u sklopu ove akademije nešto ranije je planirano i otvaranje DOMPES-a (novoizgrađenog studentskog doma i pučke kuhinje) u Mostaru.
I na koncu veliki tamburaški orkestar će u srijedu 6. rujna u suradnji sa župnim zborom u Međugorju svirati svečanu večernju misu na vanjskom oltaru.
Iz organizacijskog Odbora se nadaju da će ovom Tamburaškom rapsodijom u Hercegovini na jedan prigodan i nadasve simboličan način obilježiti onaj veliki poduhvat našega franjevca fra Didaka Buntića, ali i možda pokrenuti nove suradnje i događaje, pogotovu za tamburu i tamburašku glazbu, koja se danas tako dobro prihvaća i u Hercegovini.
A naši stručni organizatori ovoga događaja uvjeravaju nas da gledano povijesno i znanstveno, tambura ovim putem ne dolazi u Hercegovinu, nego se vraća kući, priopćeno je iz organizacije.
(www.jabuka.tv)
Pranje kose osnovni je dio naše higijenske rutine, ali koliko često bismo to zapravo trebali…
[gallery ids="757218,757215,757216,757212,757213,757214,757217"] Širokobriješki povjesničar Hrvoje Mandić sudjelovao je na konferenciji o komunističkim zločinima u Bruxellesu…
Iako je danas općepoznato da su zmije korisne za ekosustav i da nisu agresivne, među…
Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala, nakon dva dana rasta. Dolarov…
Hrvatski predstavnik Marko Bošnjak nije se plasirao u finale Eurovizije koja se ove godine održava…
Nakon što je postala hit širom svijeta, Cola Gaza nedavno se pojavila i na tržištu…
Komentari:
Otkud sad fra.Didak u Mostaru?
bolan sta dolazis vise daj stogod rjesi za ovu sirotilju RADI NESTO ODE NAM SVA OMLADINA VANI
SESTRO DRAGA OCELI SE RODITI KOJI JOS DIDAK DA VODI OVU DANASLJU..SIROTILJU. DA NAM DJECA SKRILA ODLAZE U TUDINU RADITE NESTO OTVARAJTE KAKVE FIRME ILI TURKE DOVODITE DA OTVARAJU KAKVE FIRME I BAR ZENE DA ZAPOSLE