Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, strani državljani su od siječnja do prosinca 2023. godine utržili robu vrijednu 81,128 milijuna maraka, dok je godinu prije, dakle u 2022. godini, kupnja kupaca bila teška 73,592 milijuna KM, piše Večernji list.
Lani je stiglo 271.068 zahtjeva za povrat PDV-a, dok je godinu prije ta brojka bila 244.281. Baš kao i prije, tijekom 2023. najviše su kupovali građani susjednih zemalja Srbije, Hrvatske i Crne Gore i najčešće se radilo o robi široke potrošnje, rekli su u UNO-u.
Dodali su da je najveći broj zahtjeva za povrat PDV-a tijekom prošle godine bio na graničnim prijelazima Orašje, Zupci, Brčko, Gradiška, Uvac, Šamac, Šepak i Ivanjica.
Bosanska Posavina godinama je bila prava šoping-meka za brojne Slavonce koji su svakodnevno, posebice vikendom, odlazili u kupnju preko granice – u Orašje, Brčko, Bosanski Brod, Bosansku Gradišku…
Cijene su u BiH bile niže, a dodatna pogodnost prekograničnog šopinga je povrat poreza na dodanu vrijednost, koji se u BiH obračunava po jedinstvenoj stopi od 17%. Okolnosti su se poprilično promijenile pa je sada, recimo, hrana u većini slučajeva u Hrvatskoj jeftinija, ali još uvijek ima proizvoda zbog kojih se susjedima isplati u kupnju preko granice, ako ne zbog mnogo nižih cijena, onda svakako zbog povrata PDV-a.
Prema podacima UNO-a BiH, strani državljani su tijekom 2021. ukupno kupili robe u vrijednosti od 51 milijun KM i istu iznijeli izvan carinskog područja BiH te zahtijevali povrat PDV-a u iznosu od 7,5 milijuna KM. Vrlo zanimljivo je da je u razdoblju prije pandemije najveći broj stranih kupaca dolazio iz susjedne Republike Hrvatske, dok je u 2020. i 2021. najveći broj stranih kupaca bio iz Republike Srbije. Ovo očito dokazuje da je Hrvatska kao članica EU-a za svoje građane imala značajno rigoroznije mjere prelaska državne granice u odnosu na susjednu Srbiju, piše Večernji list.
Tijekom 2020. strani državljani podnijeli su ukupno 226.440 zahtjeva za povrat PDV-a u BiH u iznosu od 9,5 milijuna KM. Ukupna vrijednost robe koju su strani državljani u spomenutom razdoblju kupili i iznijeli iz BiH iznosi 65,5 milijuna KM. Zbog pandemije prouzročene koronavirusom broj zahtjeva stranih državljana za povrat PDV-a prepolovio se u odnosu na godinu prije.
Tijekom 2019. strani državljani podnijeli su ukupno 438.763 zahtjeva za povrat PDV-a u Bosni i Hercegovini u iznosu od 19,5 milijuna KM. Ukupna vrijednost robe koju su strani državljani u spomenutom razdoblju kupili i iznijeli iz BiH iznosi 134,3 milijuna KM. Tijekom 2018. strani državljani podnijeli su ukupno 405.781 zahtjev za povrat PDV-a u BiH u iznosu od 17,6 milijuna KM. Ukupna vrijednost robe koju su strani državljani u spomenutom razdoblju kupili i iznijeli iz BiH je 121,2 milijuna KM.
Iz Uprave za neizravno oporezivanje detaljno su objasnili koji su koraci u povratu poreza. Objašnjavaju da se zahtjev za povrat PDV-a podnosi na obrascu “PDV-SL-2” koji na zahtjev kupca, odnosno stranog državljanina popunjava prodavač u tri primjerka, od kojih original i jednu presliku daje kupcu, a drugu zadržava u svojoj dokumentaciji.
Stranac koji je obavio kupnju u BiH obvezan je pri napuštanju carinskog područja dati carinskoj službi na uvid kupljenu robu, originalne račune i popunjen obrazac “PDV-SL-2” u originalu. Kupcu se zahtjev za povrat PDV-a odobrava ako u roku od tri mjeseca od dana izdavanja računa dostavi originalni obrazac “PDV-SL-2”, ovjeren od Carinske službe, prodavaču od kojega je roba kupljena, a ukupna vrijednost robe s PDV-om treba biti veća od 100 KM, objasnili su iz navedene nadležne institucije.
Ističu kako je kupac, odnosno podnositelj zahtjeva, dužan prodavaču dostaviti broj računa u banci u slučaju da je ovjereni obrazac za povrat poreza dostavljen poštom. U Upravi za neizravno oporezivanje navode da se pravo na povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja (petrolej, dizelsko gorivo, ulje za loženje, ekstralako i lako specijalno, motorni benzin bezolovni, motorni benzin).
Osim toga, povrat poreza nije moguće dobiti ni za kupljeni alkohol, alkoholna pića i duhanske prerađevine. Istina, državljani Hrvatske u BiH više ne dolaze po cigarete. Razlog nisu cijene, već ograničenja koja je uvela RH. Naime, preko granice se u RH mogu prenijeti samo dvije kutije cigareta.
(www.jabuka.tv)
Bivša pjevačica popularne grupe "Hurricane", Sanja Vučić, oglasila se s emotivnim i iskrenim priznanjem o…
Dvojica muškaraca potukla su se do krvi u avionu Ryanaira koji je prije tri dana…
Austrijska policija je priopćila da je 61-godišnjak u nekoliko godina prevario državu u iznosu od…
Legendarni Blaž Baka Slišković dobio je mural u Splitu. Mural je u subotu predstavljen na…
Nogometaši Liverpoola nosit će amblem s natpisom "Zauvijek 20" na svojim dresovima i jaknama ove…
U subotu je oko 19:35 sati u mjestu Studenci kod Ljubuškog izbio požar koji su…
Komentari:
Bome ne hrana u Hrvatskoj znatno jeftinija, posebice meso.