Koje je optimalno vrijeme skladištenja luka?

Omekšalo i suho lišće luka koje pada po tlu jedan je od pokazatelja vremena vađenja ili berbe luka. Rane sorte luka (Forum) već su spremne za vađenje dok sa sortom Stutgarter još treba pričekati. Nakon vađenja, luk se mora osušiti pa tek onda skladištiti.

Vrijeme vađenja ili berbe luka najviše ovisi o klimi i sorti. Fiziološka zrelost (formirana klica i zatvoreni sočni list) nastupa prije potpunog sušenja zelenih listova, međutim i dalje se nastavlja povećanje težine lukovica prelaskom hranljivih tvari u otvorene sočne listove lukovice.

Rane sorte luka (primjerice Forum) na području Hercegovine već su spremne za vađenje dok sorta Stutgarter još nije. Izgled biljke je najbolji pokazatelj. Lišće omekša, počne padati i sušiti se. Optimalno vrijeme berbe ili vađenja luka je kada 50 % do 80 % lišća padne.

U područjima gdje je klima toplija (suša u vrijeme vađenja luka), berba luka se može odgoditi sve dok se lišće ne posuši. Ponegdje se ubrzava tako da čim se lišće počne sušiti, luk se povalja i zrioba je ujednačenija. Bitno je paziti da se list ne suši zbog nedostatka vlage, umjesto zbog zriobe.

Luk se vadi ručno ili posebnim oruđima. Nakon vađenja, luk ostaje na gredici nekoliko dana kako bi se posušio. Nakon toga luk se dodatno očisti od lišća i korjenčića. Osim toga odvajaju se bolesne, oštećene i glavice debelog vrata. Svakako treba odvojiti i glavice sa suhom cvjetnom stabljikom, ukoliko to nije urađeno na polju.

Ako su glavice vlažne, odvoze se u posebne sušare gdje se obavlja sušenje. Sušare za luk su posebno opremljene perforiranim podovima i sistemom za ventiliranje toplim zrakom. Svrha ovog postupka je otklanjanje površinske vlage s glavica i sušenje vrata kako bi se izbjegle površinske plijesni. Sušenje obično traje 1-2 tjedna, a nakon toga slijedi faza hlađenja.

Na manjim obiteljskim gospodarstvima luk se nakon vađenja i početnog sušenja na polju ili u zatvorenim prostorima «veže» u vijence i obično vješa na grede te ostavlja na mjesta s dobrom prozrakom. Nakon tri do četiri tjedna sušenja mogu se odstraniti sada već potpuno žuti listovi i ostaviti lukovice za zimu. Prilikom odstranjivanja lišća pazite da ostavite oko dva centimetra lišća uz glavicu lukovice, jer ga ono čuva od eventualnog truljenja.

Luk čuvajte u perforiranim drvenim, plastičnim ili kartonskim kutijama na suhom, hladnom i prozračnom mjestu.

Savjete o vađenju luka zatražite od agronoma u najbližem Agrocentru Sjemenarne ili pozivom Agro Podrške na broj 063/700-700.

STIHL akumulatorske kosilice – potražite u Sjemenarni, ovlaštenom STIHL trgovcu

 



Zadnje dodano

  • Magazin
  • Zanimljivosti

Ovo su najopasnije zemlje za posjetiti u 2024. godini

Južni Sudan, Libija i Afganistan su najopasnije zemlje na svijetu za posjetiti 2024. godine, pokazali…

1 sat prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Ovaj predmet postigao je najveću cijenu u povijesti aukcija stvari s Titanica

Zlatni džepni sat pronađen na tijelu najbogatijeg čovjeka na Titanicu prodan je američkom kolekcionaru za…

2 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Joško Gvardiol golom poveo City do pobjede

Hrvatski nogometni reprezentativac Joško Gvardiol bio je strijelac prvog gola za Manchester City u 2-0…

4 sata prije
  • Vijesti

Polupansion u Neumu oko 700 KM, a u Makarskoj više od 1.000 KM

Era jeftinog ljetovanja već odavno je gotova. Za veliki dio bh. građana odlazak na more…

4 sata prije
  • Vijesti

Izvanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o BiH

Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da će izvanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN…

4 sata prije
  • Banner
  • Vijesti

Hrvati više ne žele u Njemačku i Irsku, sve više ih bira ovu zemlju

Američki portal Remitly objavio je kartu koja pokazuje u koje zemlje se žele preseliti žitelji…

4 sata prije