Prema podacima, Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH 2021. godine izvezeno je ribe u vrijednosti od 16,8 milijuna, dok je godinu dana ranije iznos bio 19,2 milijuna maraka.
Najviše ribe BiH je izvozila u Srbiju i Crnu Goru. Kao i većinu proizvoda BiH je 2021. godine na uvoz ribe potrošila 33,6 milijuna maraka, odnosno 4,8 milijuna maraka više nego 2020. godine. Najviše ribe i ribljih prerađevina BiH je uvozila iz Hrvatske, Srbije, Francuske i Njemačke, podaci su UNO BiH.
Irena Lovrić iz ribogojilišta Karaka u Neumu, kazala je za Faktor, da ribogojilišta u Bosni i Hercegovini imaju pregršt problema, ali ipak preživljavaju obzirom na pandemiju koronavirusa u svijetu.
Prošle godine imali smo poskupljenja svega, od goriva do riblje hrane, na šta mi ne možemo utjecati, a to direktno utječe i na cijenu uzgoja ribe. Uz to su se zatvarali i restorani i ribogojilišta su na tržište plasirala mnogo manje ribe, ističe Lovrić.
Na uzgajanje ribe utječu i klimatske promjene, objašnjava sugovornica Faktora i po njenom mišljenju klima se drastično promijenila u Neumu i more je sve hladnije.
Nekada je temperatura mora počinjala rasti u trećem i četvrtom mjesecu, a sada se proteže zagrijavanje mora u peti i šesti mjesec. To je veliki problem uz sve druge u uzgoju ribe, smatra Lovrić.
Ribogojilišta Karaka ne izvozi ribu u inozemstvu već je plasira samo na domaće tržište.
Ribu uglavnom plasiramo u Sarajevo, Tuzlu, Visoko, Žepče, Kiseljak, Lukavac, Konjic, skoro po cijeloj Bosni i Hercegovini. Nemamo problema sa prodajom, jer je poskupilo i meso, pa se ljudi češće opredjeljuju za kupovinu ribe iako je po kilogramu skoro ista cijena, ali je zdravija za prehranu. Riba na svjetskom tržištu značajno poskupljuje i to se vremenom prenosi i na tržište BiH. Najvažnije je da smo prošlu godinu poslovali pozitivno. Imamo velike troškove. Kada uložimo u mlađ moramo čekati od 18 do 20 mjeseci da uzgojimo ribu za tržište i tek onda počinje prodaja ribe, a kakvi će prinosi biti to nitko ne može predvidjeti što ovisi od topline mora, kvaliteta mlađi, a i od bolesti, zaključuje Lovrić.
Vlasnik kompanije Butrex ribarstvo iz Trebinja, Veljko Buđen ističe da je nekada godišnje proizvodio 750 tona ribe, a 2021. godine samo 400 tona pastrmke.
Imamo problem sa vodom u Trebinju, koje je bilo malo 2021. godine i izgubio sam oko 1,2 milijuna komada ribe i zato sam proizveo svega 450 tona. To se dogodilo skoro svim proizvođačima ribe u Bosni i Hercegovini. Naglo se promijenila klima, a pastrmka može preživjeti sa puno vode i uz to mora biti hladna. Pošto nema dovoljno padavina ni snijega ni kiše, čak su jezera vještačka u BiH napunjena do pola vodom, a možete zamisliti koliko je malo vode u uzgajalištima riba, ističe Buđen.
Uz malo vode i nagle klimatske promjene na uzgoj ribe utjecala je i pandemija koronavirusa.
Korona je bila glavna smetnja za proizvodnju ribe, jer se nije mogla plasirati u inozemstvo. Najednom prekinuli smo izvoz na poznate adrese u inozemstvu, na koje smo prije toga 20 godina prodavali ribu. Spašava nas djelomično što je povećana potrošnja ribe u BiH, pogotovo ljeti u vrijeme turističke sezone. Ribu izvozimo u Srbiju i Crnu Goru, ističe Buđen.
Koliko se pomaže uzgajivačima ribe ovisi od entiteta do entiteta i njihovog raspoloženja, a o tome Buđen kaže:
U Republici Srpskoj uzgajivači moraju imati koncesiju na uzgoj ribe i to godišnje košta 2,2 posto na ukupan prihod, plus davanja za vodni doprinos 10 pfeninga po kilogramu ribe. To su veliki troškovi, a na nivou godine proizvođač ribe maksimalno može dobiti 50 tisuća maraka poticaja od Vlade RS.
U Federaciji BiH proizvođači imaju 1,20 maraka poticaja po kilogramu proizvedene ribe, što je daleko povoljnije u odnosu na RS, zaključuje Buđen.
(www.jabuka.tv)
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Godinama su preporuke za vozače električnih automobila bile jasne: nježno ubrzavajte, izbjegavajte česta punjenja na…
Federalni zavod za programiranje razvoja objavio je izvješće o gospodarskim trendovima u prvom kvartalu (siječanj…
Široki i Posušje remizirali su 1:1 u susjedskom ogledu koji je u subotu navečer odigran…
Nakon što je s pjesmom "Poison Cake" predstavljao Hrvatsku na Eurosongu 2025. u švicarskom Baselu,…
Komentari:
Sta ce mo kad nam je Plenki uveo sankcije.
A ništa o onda, pustite u rijeku :)