Kineska Camel grupa potvrdila je da namjerava investirati preko 30 milijuna eura u Rimac Automobile i Greyp Bikes, tvrtke poznate domaćoj javnosti prvenstveno po električnom automobilu Concept One te motociklu Greyp. Iako osnivač Mate Rimac zasad nije mogao komentirati, investicija jednoga od najvećih kineskih proizvođača baterija za automobile, poljoprivredne strojeve i bicikle dokazuje: snaga Rimac Automobila nije u vozilima, već u tehnologiji koja ih pokreće.
Kako se doznaje, Camel Grupa je već 11. travnja interno potvrdila kako će investirati u hrvatske Rimac Automobile i Greyp Bikes kao dio njihove B runde, tri godine nakon što je vjerojatno najpoznatija domaća tehnološka tvrtka zatvorila rundu od 10 milijuna eura, također s naglaskom na ulaganja iz Azije, piše Netokracija.com.
Da, rekao sam tehnološka – ne automobilska (iako je i najpoznatija hrvatska automobilska tvrtka).
Iako u Hrvatskoj Rimac Automobile mnogi, među ostalim zbog imena u kojem se navode – automobili, percipiraju isključivo po “seksi” proizvodima poput električnoga superautomobila Concept One koji je nedavno vozio ulicama New Yorka, Rimac Automobili su od svojih početaka bili prvenstveno tehnološka tvrtka.
Snaga Rimac Automobila nije u vozilima, već u tehnologiji koja ih pokreće.
U svojoj potvrdi investicije, Camel grupa opisuje Rimca kao: Visokotehnološku tvrtku usredotočenu na istraživanje, razvoj i proizvodnju električnih vozila, sustava baterija, povezanosti u vozilima te infotainment sustava.
Ova kineska korporacija vrijedna preko 4 milijarde dolara, sa sjedištem u Šenženu, bavi se prvenstveno proizvodnjom električnih baterija za različite tipove vozila i posebne namjene, održavajući i vlastiti servis za internetsko naručivanje baterija – Autocamel.
U kratkom razgovoru, Mate Rimac je za Netokraciju samo komentirao da je ova investicija tek dio druge, B runde investicije u Rimac Automobile i Greyp Bikes te da do završetka ne može izaći s detaljima.
Želimo li stoga shvatiti pravi značaj ove investicije, moramo pratiti i što se događa na globalnom tržištu električnih baterija, kojim su godinama dominirale prvenstveno korejske i japanske tvrtke poput Panasonica, koji surađuje s američkim Tesla automobilima.
Goldman Sachs procjenjuje kako će tržište električnih baterija do 2025. biti vrijedno preko 40 milijardi dolara i da će njime dominirati kineske tvrtke – očito uz malu pomoć jedne hrvatske.
Kako navodi Financial Times, kineske tvrtke poput Camela te 11,5 milijardi dolara vrijednog CATL-a, žele dominirati rastućim globalnim tržištem električnih automobila, u čemu im pomažu i kineske vlasti brojnim programima potpore poput poticaja, ali i restrikcija na stranu konkurenciju koja želi ući na kinesko tržište.
Vrijeme ulaganja također je značajno, imajući na umu da je početkom ožujka kineska vlada pozvala kineske tvrtke da udvostruče kapacitet svojih električnih baterija do 2020. te – ključno za našu priču – ulože u strane tvornice. Svakako stoga možemo spekulirati da se investicija u Rimac Automobile dobro uklapa u tu strategiju.
(www.jabuka.tv)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…