No, kako zapravo radi ova “čarobna” tehnologija? Iza jednostavnog korisničkog sučelja krije se složen sustav koji koristi akustičnu analizu, baze podataka i algoritme prepoznavanja zvuka.
Shazam koristi tehnologiju poznatu kao “akustični otisak” (eng. audio fingerprinting). Kada pokrenete aplikaciju i pritisnete gumb za prepoznavanje, Shazam bilježi nekoliko sekundi zvuka iz okoline. Ovaj zvuk se zatim pretvara u digitalni signal, odnosno u matematički prikaz zvučnih karakteristika pjesme.
Shazam analizira zvuk u frekvencijskom prostoru koristeći algoritme koji identificiraju najznačajnije zvučne “točke” (npr. promjene u frekvencijama i amplitudi). Ove točke se zatim pretvaraju u jedinstveni akustični otisak.
Jednom kada se generira akustični otisak, aplikacija ga uspoređuje s ogromnom bazom podataka koja sadrži milijune pjesama. Ova baza je unaprijed pripremljena i organizirana kako bi omogućila brzo pretraživanje.
Ako Shazam pronađe podudaranje između snimljenog otiska i postojećeg u bazi, vraća informacije o pjesmi, poput naslova, izvođača i albuma.
Fourierova transformacija:
Ova matematička metoda koristi se za pretvaranje zvuka iz vremenskog u frekvencijski prostor, što omogućuje identifikaciju specifičnih tonova i zvučnih obilježja.
Hashing algoritmi:
Kako bi proces pretraživanja bio brz, Shazam koristi “hash” vrijednosti za pohranjivanje otisaka u svojoj bazi. To znači da svaka pjesma ima jedinstvenu oznaku koja omogućuje brzo podudaranje.
Distribuirani sustavi:
S obzirom na to da Shazam ima milijune korisnika diljem svijeta, njegova baza podataka je raspodijeljena na više servera, što omogućuje brzinu i skalabilnost.
Ponekad Shazam ne može identificirati pjesmu, a razlozi mogu biti sljedeći:
Jedan od razloga zašto Shazam ima visoku točnost je njegova sposobnost prepoznavanja pjesama čak i kada postoji pozadinska buka. Akustični otisak fokusira se na specifične točke koje nisu osjetljive na promjene glasnoće ili smetnje.
Tehnologija prepoznavanja zvuka nastavlja se razvijati. Shazam sada ne samo da prepoznaje pjesme, već nudi i dodatne funkcije poput preporuka glazbe, integracije s streaming platformama i praćenja glazbenih trendova.
Idući put kada se zapitate “Koja je ovo pjesma?”, znat ćete da iza odgovora stoji impresivna kombinacija matematike, tehnologije i glazbene baze podataka.
(www.jabuka.tv)
Zastupnica u Europskom parlamentu i članica Izaslanstva za odnose s Bosnom i Hercegovinom Željana Zovko…
[gallery ids="756528,756527,756526,756525,756529,756530,756531,756532,756533"] Nogometaši Širokog Brijega ostvarili su važnu pobjedu u okviru 30. kola Wwin…
Predstavnici deset stranaka jučer su u Sarajevu potpisali Platformu za mir i europsku budućnost BiH,…
Kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup u miru, podijelio je svoje dojmove nakon izbora novog pape…
Međunarodna nogometna federacija (FIFA) najavila je znatno veće kazne u slučaju rasističkih incidenata, objavila je…
Disciplinska komisija Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine donijela je kazne za nekoliko klubova u okviru…