Ogromna je šteta nanesena tamošnjoj flori, ali i fauni jer je planinski masiv Čvrsnice stanište i endemskh vrsta biljnog i životinjskog svijeta, uz ostalo i bjelokorog bora munike.
Općina Posušje neće moći sama sanirati štetu i potrebna joj je pomoć viših razina, prenosi Federalna televizija.
Vatra je 14 dana gutala sve pred sobom uništavajući pluća ovoga dijela Hercegovine.
Nakon što ga je ugasila kiša valja krenuti u sanaciju.
Najviše je nastradala šuma, nisko raslinje. Radi se o Parku prirode Blidinje i ta šuma je bitna ljudima i turistima. Nakon usvajanja elaborata i dobivanja većeg dijela sredstava, vjerojatno ćemo krenuti u pošumljavanje, kaže načelnik Općine Posušje Ante Begić.
Općina Posušje nema milijun maraka za saniranje štete. Njihove oči sada su uprte u Federalnu upravu civilne zaštite, ali i Vlade ŽZH i HNŽ.
Za saniranje posljedica požara na Blidinju naša Uprava za civilnu zaštitu iz svojih sredstava prikupljenih za tu namjenu izdvojila je 40 000 maraka. Isto toliko smo mi iz proračunskih sredstava izdvojili i bilo je tu još nabavke opreme, navodi predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić.
No, to je samo kap u moru potrebnih sredstava koje ne mogu podmiriti niti troškove goriva koje je Općina plaćala za helikopter Oružanih snaga BiH i kanader Republike Hrvatske. Stotinu tisuća maraka iz proračuna je otišlo samo na račune. Pomoć očekuju i posuški vatrogasci koji, čini se, dijele sudbinu kolega diljem zemlje.
Općina Posušje je 460 kvadratnih kilometara površine, a samo je 6 vatrogasaca. To nije minimum standarda, to je ispod svakog standarda. Opreme ima nešto, ali vozni park je starije godište, uvijek se kvari, nikad nisi siguran, ističe Mario Čutura, zapovjednik PVP-a Posušje.
Ipak, bez njih 6, ali i brojnih vatrogasaca iz susjednih općina i gradova, pripadnika gorskih službi spašavanja, volontera – šteta na Blidinju bila bi još veća. Brojni požari diljem Hercegovine ponovno su aktualizirali žurnu potrebu nabavke letjelica.
U budućnosti ako se ikako može, a ovim putem apeliram na vlasti s viših razina, da iznađu nekakva sredstva koja bi bila dovoljna za kupnju barem jednog ili dva air traktora koji bi u samom početnom izbijanju bili nama od velike važnosti, poručuje Begić.
Brzo djelovanje air traktora u vlasništvu BiH, kaže načelnik, ugasilo bi požar na vrhu masiva vrlo brzo. Ovako je bjesnio 14 dana budući da je gasiteljima trebalo i više od 3 sata da se probiju do požarišta.
(www.jabuka.tv)
Nogometaši Laktaša osvajači su Prve lige RS čime su izborili plasman u elitni rang bosanskohercegovačkog…
[gallery ids="758299,758297,758298,758300"] HŠK Zrinjski Mostar pobijedio je HŠK Posušje 2:1 u utakmici 31. kola WWin…
Nema dokaza da 5G tehnologija šteti zdravlju, potvrđuje to nova znanstvena studija koja je detaljno…
Crystal Palace osvojio je FA kup. U finalu je s 1:0 bio bolji od Manchester…
WARNER Bros. je objavio da će njegova streaming platforma Max ovoga ljeta ponovno promijeniti ime…
Mlinar Grupa, jedan od regionalnih lidera u pekarskoj industriji, uskoro postaje sastavni dio prehrambene poslovne…
Komentari:
Kao prvo općina Posušje nije vlasnik šuma, to je Županija Zapadnohercegovačka.Toje po zakonu o šumama i sanaciju provodi Županija.
Nemojte se sekirat priroda ce ucinit svoje sam sad imate priliku da u parku rjesit neke stvari na bolje naprimjer ,,odlaganje smeca ,krivoliv,vozanje motora i cetverokolica po bastam ,trke dipova po jezeru i polju neregistrirano vozilo svako drugo itd podrska ako bar nesto pokusate rjesit od navedenog
Ma ne sekiraju se oni za obnovu, njih zanima kako izvući i okrenut lovu
i dok se gasilo neko je okrenuo lovu
Pare se dijelile šakom i kapom.