Kako prepoznati pravi med?

Potrošači se često pitaju kako da budu sigurni koji je med, kao osnovni pčelinji proizvod, pravi. Odgovor je, nažalost, da pravog odgovora jednostavno nema, kaže dr. Rodoljub Živadinović, predsjednik SPOS-a.

Gledaj kroz teglu

Na početku treba naglasiti jednu zakonsku odredbu i jezičku grešku, kojom se često koristimo. Dakle, po zakonu, medom se može zvati samo ono što je pčela napravila. Ako se istom dodaju šećeri, dobiveni proizvod nikako ne smije u svom imenu sadržati riječ med.

Jednostavni falsifikati se relativno lako mogu prepoznati. Prije svega, nemaju tipičnu aromu meda. Takvom su dodate vještačke boje, ali one nemaju sposobnost da daju medu prirodnu mutnoću. Što je prirodno tamniji, falsifikatori dodaju više vještačke boje, koja samo potamni sastav, ali on ostaje kristalno providan, te doslovno možete prepoznati sugovornika gledajući ga kroz teglu, dok kod prirodnog to nije moguće jer on ima prirodnu mutnoću.

Falsifikati napravljeni od čistog šećera, imaju neobično nisku cijenu, koja je nerijetko niža od otkupne po kojoj pakeri kupuju med od pčelara. Takvi falsifikati obično zbog procesa proizvodnje imaju jako povišen nivo HMF-a, te da bi ga smanjili, falsifikatori u taj lažni dodaju čak i živu sodu, koja je jako opasna.

Savršeniji falsifikati čak prolaze i sofisticiranije analize, ali ne sve. Međutim, njih je na prvi pogled mnogo teže prepoznati, i čak su i dugogodišnji pčelari često nemoćni.

Šta je jedino sigurno?

Jedini način koji je skoro uvijek pouzdan, jeste da kupite kristalizirani med, ali da je homogeno kristaliziran od dna do vrha tegle. Pored zidova tegle ili na površini može imati tanke bjeličaste slojeve iskristalizirane glukoze iz meda, i to je jedino remećenje homogenosti koje je dozvoljeno.

U sjevernim zemljama kao što su Norveška, Švedska, Finska, Rusija i druge, potrošači skeptično gledaju na tečne medove, pošto su navikli na kristalizirani, jer su tamo generalno niže temperature, a one promoviraju mnogo bržu kristalizaciju meda nego u našim južnijim krajevima.

Sve drugo također može biti pravi med, ali se jednostavno mora potvrditi laboratorijskom analizom. Radi se o više metoda koje se primjenjuju, prije svega po pitanju izotopa, čime se utvrđuje porijeklo šećera u medu, odnosno od kojih biljaka je šećer u medu. Tako, ako se u takvom pronađe šećer od šećerne repe, trske, riže, kukuruza i slično, onda to znači da spomenuti nije prirodan, već da su mu dodati strani šećeri. Takav se ne smije nazivati medom, već se mora povući sa tržišta i uništiti, prenosi Agro Klub.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Mostarska liječnica ponijela titulu Ginekologa godine

Najveća konferencija za trudnice ''Naše putovanje počinje'', koju je organizirao prvi  bh. časopis za odgoj…

30 minuta prije
  • Ostalo
  • Sport

Dominic Thiem završava karijeru

Bivši treći tenisač svijeta i pobjednik US Opena 2020. godine, Austrijanac Dominic Thiem, koji je…

35 minuta prije
  • Vijesti

Novi promatrački let iznad BiH

Iznad Bosne i Hercegovine od 13. do 17. svibnja bit će realiziran promatrački let, snimanje…

47 minuta prije
  • Auto-Moto

Mostar: Obavijest o posebnoj regulaciji prometa

Od ponedjeljka, 13. svibnja, promet iz pravca ulice dr. Ante Starčevića prema raskrižju kod hotela…

52 minute prije
  • PR

NLB Grupa dočekala investitore i regionalne kompanije na Danu investitora i predstavila svoju poslovnu strategiju

[gallery ids="685222,685223,685220,685224,685219,685225,685221"] Da NLB Grupa vjeruje u ovu regiju i njezin potencijal, bile su zaključne…

58 minuta prije
  • Vijesti

Svečano promovirana 84 diplomanda Filozofskog fakulteta SUM-a

Svečana promocija i dodjela diploma studentima koji su završili studij na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u…

1 sat prije