Kako prepoznati da se hrana pokvarila bez gledanja na rok trajanja?

Rokovi trajanja na hrani u puno slučajeva ne znače baš puno, i jedan su glavnih uzročnika pretjeranog bacanja hrane diljem svijeta. Kako bi izbjegli takve pogreške i u budućnosti uštedjeli svoj novac, možete koristiti sljedećih 5 načina na koje možete prepoznati je li vaša hrana doista pokvarena, piše Net.hr. Zapamtite, vaših 5 osjetila može vam reći puno više od roka trajanja na ambalaži!

Pojava plijesni

Kada sloj plijesni prekrije komad mesa, mliječni proizvod ili povrće to je znak da se morate pozdraviti s tom hranom. Ako ste primijetili samo nekoliko točkica plijesni na kruhu možete ih jednostavno ukloniti i nastaviti jesti, međutim za prosječnog kupca gotovo je nemoguće znati koje vrste plijesni su sigurne za konzumaciju. Stoga se preporučuje da bacite hranu čim primijetite da se plijesan počela pojavljivati.

Pojava vlažnog sloja

Vrlo je teško testirati je li kuhano meso još uvijek svježe. Najjednostavniji način na koji možete znati da jučerašnje pečenje više nije sigurno za konzumaciju je vlažan sloj koji se možda pojavio na njemu. U tom slučaju nemojte kušavati meso da provjerite kakav je okus budući da pokvareno meso može izazvati opasno otrovanje hranom. Također, mrkve i drugo povrće isto tako može dobiti sluzavi premaz jednom kada je njihovom životnom vijeku došao kraj.

Promjena teksture

Promjene u teksturi najčešće možemo primijetiti na mliječnim proizvodima koji su se počeli kvariti. Mlijeko u kojemu su se napravile grudice ili sir koji je previše vremena bio izvan hladnjaka i sada se na njemu nalazi sluzavi sloj najbolje je ostaviti i potražiti nešto drugo za jelo. Međutim, ne bi trebali baciti svu hranu kod koje su se počele događati promjene teksture. Primjerice, jabuke i drugo voće koje je postalo mekano može se iskoristiti za izradu kompota ili džema.

Gubitak boje

Sirovo meso koje je mrvicu poblijedilo nije nužno pokvareno ili trulo. Meso mijenja boju kada je izloženo zraku i svjetlosti, stoga je blago crvenkasto meso sigurno za konzumaciju. No ako se s gubitkom boje pojavio i vlažan sloj na mesu, u tom slučaju meso više nije sigurno za konzumaciju. Slično vrijedi i za voće i povrće – ako je počelo gubiti boju to je najčešće znak da je bilo izloženo zraku, međutim krumpir koji je počeo dobivati zelenkastu boju najbolje je odmah baciti.

Ustajali miris

Kada niste sigurni je li hrana pokvarena pomirišite ju! Ako je miris neobičan i razlikuje se od mirisa koji je imala kada ste ju tek kupili hrana se vjerojatno pokvarila. Promjene mirisa najlakše je otkriti kod mliječnih proizvoda i sirovog mesa, dok je te promjene teže prepoznati kod voća i povrća.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Tehnologija

Bill Gates objavio kome će donirati 107 milijardi dolara

Suosnivač Microsofta Bill Gates donirat će gotovo cijelo preostalo bogatstvo Gates Fondaciji, koja će prestati…

5 sati prije
  • Vijesti

Predavanje u Širokom Brijegu: Vršnjačko nasilje u digitalnom svijetu je ozbiljan problem

[gallery ids="756152,756154,756155,756153"] Predavanje o temama “Sigurnost djece u digitalnom okruženju” te “Odgovornost i kažnjivost vršnjačkog…

6 sati prije
  • Banner
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Prvi američki papa u povijesti: Ovo su detalji o životu Roberta Francisa Prevosta

Izabran je novi papa. Posljednji u nizu, 267. poglavar Rimokatoličke crkve izašao je na balkon…

6 sati prije
  • Banner
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Kardinal Puljić stajao uz papu Lava XIV. prilikom njegovog prvog obraćanja

Prilikom prvog obraćanja novoizabranog pape Lava XIV. na balkonu Bazilike sv. Petra pored njega se…

6 sati prije
  • Banner
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Naški kviz: Znalci neće imati problema, morate skupiti barem 5/7!

Vrijeme je za novi kviz portala Jabuka.tv. Ovaj put se vraćamo na Naški kviz koji je započeo Miro…

7 sati prije
  • Banner
  • Vijesti

Papa Lav XIV. uputio prvu poruku svijetu: “Neka mir bude s vama”

Robert Prevost, koji je izabran za novog papu pod imenom Lav XIV., izašao je u…

7 sati prije