U praksi, to je najčešće kada poslodavac otkazuje ugovor o radu, ali u slučaju da su ispunjeni određeni uvjeti. Pored ovoga, isplaćuje se i u slučaju prestanka radnog odnosa nakon ispunjenja uvjeta za odlazak u mirovinu, a moguća je i u slučaju sporazumnog prestanka ugovora o radu. Pravo na otpremninu propisano je članom 111. Zakona o radu (“Službene novine Federacije BiH”, br. 26/16 I 89/18).
Da bi radnik ostvario pravo na otpremninu potrebno je da su ispunjena sljedeća tri uvjeta:
Pravo na otpremninu radnik ima najmanje u visini jedne trećine prosječne mjesečne isplaćene plate koju je ostvario za tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca, osim u slučaju ako kolektivnim ugovorom nije uređeno drugačije, a što bi to bilo povoljnije za radnika. Također, otpremnina ne može iznositi više od šest prosječnih plaća koje je radnik ostvario u posljednja tri mjeseca rada prije prestanka ugovora o radu.
Prema vrjedećem Pravilniku o primjeni Zakona o porezu na dohodak (“Službene novine FBiH”, br. 67/08 do 21/20), neoporezivi iznos otpremnine u slučaju otkaza ugovora o radu iznosi do 70% prosječne mjesečne plaće u posljednja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca – isplatitelja otpremnine, a u skladu s člankom 100. Zakona o radu FBIH.
Otpremnina u slučaju odlaska u mirovinu nije utvrđena Zakonom o radu, pa shodno tome ne predstavlja zakonsku obavezu za poslodavce. Ova obveza može biti propisana internim aktima u preduzeću ili granskim kolektivnim ugovorom, i u oba slučaja poslodavac je dužan postupati po istima. Ukoliko internim aktima nije uređeno u kojem slučaju se ostvaruje pravo na otpremninu, bilo da se radi o prijevremenoj, invalidskoj ili obiteljskoj mirovini, onda se obveza poslodavca za isplatu otpremnine odnosi na sve oblike mirovine.
Prema Pravilniku o primjeni Zakona o porezu na dohodak (“Službene novine FBiH”, br. 67/08 do 21/20), maksimalni neoporezivi iznos otpremnine u slučaju odlaska u mirovinu je do šest neto plaća koje su radniku isplaćene u prethodnih šest mjeseci ili ako je povoljnije za radnike, do šest prosječnih neto plaća u FBIH prema posljednjem objavljenom statističkom podatku.
Sporazumni prekid radnog odnosa mora biti zaključen u pisanom obliku, radi sigurnosti obje ugovorne strane, te se istim reguliraju sve okolnosti vezane za prestanak radnog odnosa. Zakonom o radu nije propisana obaveza poslodavca za isplatu otpremnine u ovom slučaju, ali tu obavezu mogu stvoriti ugovorne strane samim sporazumom ili ugovorom o radu.
Isplaćena otpremnina u slučaju sporazumnog prekida radnog odnosa se u punom isplaćenom iznosu smatra oporezivim primanjem tog radnika, što znači da je potrebno na puni iznos otpremnine obračunati i platiti pune doprinose i porez na dohodak, na način kao i na platu radniku, piše Akta.ba.
Poslodavac koji radniku ne isplati otpremninu, a taj radnik ostvaruje pravo na istu u skladu sa Zakonom o radu, može biti prekršajno sankcioniran od strane inspekcije rada, ili eventualno u slučaju sudskog spora, sud ga može obavezati na isplatu otpremnine.
(www.jabuka.tv)
Raditi iz udobnosti vlastitog doma i zarađivati od klijenata širom svijeta više nije izuzetak ni…
Bivši hrvatski reprezentativac i izbornik te nekadašnji sportski direktor Hajduka Igor Štimac oglasio se dan…
Nogometaši Igmana iz Konjica i službeno prelaze u niži rang nakon što ih je u…
Niko Kovač izborio je Ligu prvaka s Borussijom Dortmund uvjerljivom pobjedom od 3:0 protiv Kiela…
U subotu, 17. svibnja, nekadašnji učenici Gimnazije fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu proslavili su…
Već je općepoznato da će Dinamo ovoga ljeta napraviti pravu čistku i velike promjene u…
Komentari:
Svr lijepo piše.