Kako je večerašnji suparnik Širokog Brijega 1983. godine šokirao nogometni svijet!

Nogometaši Širokog Brijega ovog četvrtka (20.45) igraju prvu utakmicu drugog pretkola Europske lige s Aberdeenom iz Škotske. Bez obzira što škotski klupski nogomet nema negdašnju reputaciju činjenica je kako je njihov predstavnik u dvije utakmice lagani favorit protiv Širokobriježana, možda baš onoliko koliko je u prvom pretkolu bio Ordabasy, međutim vidjeli ste kako su se Kazahstanci proveli u tim utakmicama, pa svakako treba vjerovati da su igrači Gorana Sablića u stanju kreirati novi sličan podvig i otići korak dalje.

Činjenica je kako je njihov predstavnik u dvije utakmice lagani favorit protiv Širokobriježana

Aberdeen je u škotskim okvirima “vječno” nekako u sjeni Celtica i Rangersa, no i oni su u svojoj povijesti četiri puta bivali nacionalni prvaci, a najveći uspjeh polučili su 1983. godine kada su pod vodstvom legendarnog Alexa Fergusona osvojili Kup Kupova. Taj uspjeh trasirao je Sir Alexu put na Old Trafford, a što je tamo za dugogodišnjeg boravka napravio svima je više-manje poznato.

No i to što je s Aberdeenom napravio te 1983. godine zbilja je sportsko remek-djelo. I općenito ta sezona 1982/83. bila je najšokantnijom u povijesti europskih kupova, jer naslove su osvojili klubovi koje uistinu nitko nije vidio da mogu otići toliko daleko, jer Kup prvaka je prigrabio HSV, Kup UEFA Anderlecht, a Kup Kupova Aberdeen. Stoga ovom prilikom donosimo priču o klupskom nogometu na Starom kontinentu u sezoni 1982/83.

Slavlje Alexa Fergusona i igrača Aberdeena

Dakle, finale Kupa prvaka odigrano u Ateni pred 73.500 gledatelja između HSV-a i Juventusa završeno je pobjedom 1:0 njemačkog predstavnika, a gol odluke u 8. minuti susreta zabio je Felix Magath, koji će kasnije postati i jedan od najuspješnijih njemačkih trenera svih vremena.

Isto tako veliki Austrijanac Ernst Happel vodio je s trenerske klupe klub iz Hamburga, koji je nakon Bayerna postao drugi njemački klub s naslovom kontinentalnog prvaka u svojim vitrinama i to je tada bilo poprilično iznenađenje, jer je Juve pod vodstvom Giovannija Trapattonija imao “atomsku” momčad, vjerojatno bolju i od ove današnje, jer za “Staru damu” tada su primjerice igrali Michel Platini, Rossi, Boniek, Tardelli, Gentile, a na golu stajao veliki Dino Zoff.

Nakon dugo godina čekanja u Prvenstvu tadašnje Jugoslavije sezonu ranije naslov je pod vodstvom Miroslava Ćire Blaževića osvojio Dinamo i tako zaigrao u Kupu prvaka, međutim “Modri” su ispali već u 1. Kolu od Sportinga iz Lisabona. Golom Snješka Cerina u 71. minuti dobili su prvu utakmicu s minimalnih 1:0, ali potom izgubili uzvrat u Portugalu s visokih 3:0, a trostruki strijelac za domaće bio je Antonio Oliveira. Pored Dinama 1. Kolo nisu prošli ni klubovi poput Ajaxa (ispali od Celtica), Monaca i drugih.

Škoti pobjede vole zaliti alkoholom

Finale Kupa UEFA igrali su Anderlecht i Benfica, pa bez obzira što je momčad s Luza kotirala kao favorit belgijski predstavnik je bio bolji u prvoj utakmici s 1:0, a odigravši u uzvratu 1:1 sačuvao tu prednost i na taj način stigao do svog prvog europskog trofeja. Benfica je inače u svojim redovima imala prvog strijelca te sezone u ovom natjecanju, a riječ je o Crnogorcu Zoranu Filipoviću, koji je zabio 8 golova na svim utakmicama.

Husref Musemić je primjerice postigao 5 golova za Sarajevo, koje je najprije u Pretkolu odigralo 2:2 sa Slaviom iz Sofije, a zatim na Koševu dobilo uzvrat sa 4:2. Koliko je bio zanimljiv tadašnji Kup UEFA spomenimo da Pretkolo nisu prošli renomirani klubovi kao što su Arsenal, Fiorentina, Athletic Bilbao, Borussia iz Dortmunda, Lokomotiva iz Leipziga (tada iznimno jaka momčad), Betis, PSV, Southampton, te jedan Manchester United kojeg su eliminirali “Šišmiši” iz Valencije.

Sarajevo je u 1. Kolu igralo s rumunjskim Corvinul Hunedoara. U prvoj utakmici na gostovanju “bordo” momčad je povela 2:0, ali su Rumunji kreirali prednost i stigli do vodstva 4:2, no na kraju je završilo 4:4. Ipak, u uzvratu su Sušić, Pašić, Musemić i suigrači bili bolji s visokih 4:0 i zasluženo prošli u 2. Kolo, no tu su “naletjeli” upravo na Anderlecht i spasa im nije bilo. Prvu utakmicu opet su gostovali, ali sada doživjevši visok poraz 6.1, pa je trijumf od 1:0 u sarajevskom uzvratu imao okus pirove pobjede.

I Hajduk je sudjelovao u ovom natjecanju te sezone, te “baksuzno” u 1. Kolu ispao od Bordeauxa. Naime, Splićani su dobili prvi susret s 4:1, ali su u uzvratu Alain Giresse, Tigana, Batiston i suigrači bili bolji s 4:0 i na taj način prošli dalje.

Pregršt iznenađenja te sezone bilo je u Kupu prvaka, kao i Kupu UEFE, međutim dojam je kako je te sezone Kup Kupova bio najkvalitetnije natjecanje u Europi, a zašto je dojam takav dovoljno je pogledati kako su tada u ovom natjecanju sudjelovali istinski velikani europskog nogometa poput Reala, Barcelone, Bayerna, zatim Tottenham, PSG, Inter i drugi.

Aberdeen je morao igrati i Pretkolo u kojem je zabilježio dvije uvjerljive pobjede nad švicarskim Sionom (7:0, 4:1) što je ujedno bio svojevrsni nagovještaj njihovih velikih mogućnosti, iako ih se ni izbliza nije svrstavalo u neki uži krug favorita.

U 1. Kolu igrali su s Dinamom iz Tirane, te u prvoj utakmici pred svojim navijačima zabilježili pobjedu 1:0 golom Johna Hewitta, koji je za ovu momčad zabilježio 237 nastupa i 54 gola u službenim utakmicama, a ovo ime nikako ne spominjemo slučajno. Uzvratna utakmica je okončana bez zgoditaka, pa su Škoti na taj način prošli dalje.

Odlična atmosfera na utakmicama Aberdeena

U tom 1. Kolu Barcelona je primjerice sa 8:0 u prvoj utakmici svladala Apollon iz Limassola uz 3 gola Diega Maradone i 2 pogotka Bernda Schustera, dok je bečka Austria na krilima Tonija Polstera izbacila Panathinaikosa (2:0, 1:2). Najuvjerljiviji prolaz imao je velški Swansea City pobijedivši maltešku Sliemu Wanderers 12:0 i 5:0. U toj pobjedi od 12:0 po jedan gol ugradili su primjerice Vitežanin Ante Rajković i Mostarac Džemal Hadžiabdić, a njihov suigrač iz tog vremena bio je i John Toshack, koji će kasnije postati jedan od najpoznatijih otočkih trenera.

Aberdeen je u 2. Kolu zabilježio dvije pobjede nad poljskim Lech Poznanom (2:0, 1:0) i bez poteškoća izborio četvrtzavršnicu, dok je Barca izbacila Crvenu Zvezdu. Već u prvoj utakmici na Marakani Katalonci su slavili s 4:2 (dvostruki strijelci Schuster i Maradona za goste, odnosno Karlovčanin Rajko Janjanin za Crvenu Zvezdu) i bez poteškoća se probili među osam najboljih (svakako pogledajte u video prilogu drugi Maradonin gol i pljesak 90 tisuća prisutnih navijača), dok je bečka Austria u Istanbulu tukla Galatasaraya 4:2, a oba gola za domaćine postigao je Mirsad Sejdić iz Jajca. Turci su uzvrat u Beču dobili 1:0, ali nedovoljno za prolaz.

Tottenham i Bayern su primjerice u Londonu igrali 1:1, dok su Bavarci pred svojom publikom dobili uzvrat s 4:1, pa su Beckenbauer, Hoenes, Rummenigge, Breitner i društvo sigurno prošli dalje. Dalje međutim nije mogao Swansea koji je najprije izgubio kući s 1:0, a potom i u Parizu sa 2:0 od PSG-a, a za “Prinčeve” su u tom uzvratu strijelci bili Nizozemac Kees Kist i Luis Fernandez.

Aberdeen je posebno težak posao na putu do naslova imao u četvrtfinalu, jer im je ždrijeb dodijelio Bayerna. No, kako su u Münchenu izborili 0:0 bilo je jasno da se imaju pravo nadati prolazu. U uzvratu su ipak Bavarci vodili 2:1 golovima Klausa Augenthalera (čovjek koji je čitavu karijeru nosio dres Bayerna i upisao 404 nastupa i 52 zgoditka) i Pflügera, međutim sve se promijenilo u dvije minute. Naime, Alex McLeish (prije par godina izbornik Škotske – Fergusonova škola) u 77. minuti postiže gol za 2:2, a samo minutu nakon toga ranije spominjani Hewitt gol za 3:2 i tako odvodi Aberdeen preko Bayerna u polufinale što je već samo po sebi doživljeno kao istinska senzacija toga vremena.

Bečku Austriu smo spominjali ponajviše iz razloga što su oni nakon Panathinaikosa i Galatasaraya u tom četvrtfinalu izbacili Barcelonu s Maradonom i Schusterom. Igrali su kući 0:0, te u uzvratu 1:1 i zahvaljujući zgoditku na Camp Nou prošli dalje.

Što tek reći za četvrtfinalne poslastice između Intera i Reala. Na Giuseppe Meazzi u prvoj utakmici domaćin je poveo golom Gabriele Orialija da bi Ricardo Gallego u 58. minuti postavio konačnih 1:1. U madridskom uzvratu također je prvi poveo Inter, ovaj put preko legendarnog Alessandra Altobellija u 20. minuti, igrača koji je za Inter u 317 nastupa zabio 128 golova! Inter je nedugo nakon toga drastično oštećen, jer nad Altobellijem nije sviran čist penal. Jose Antonio Salguero je u 51. minuti izjednačio, a gol kojim je Real prošao u polufinale zabio je Carlos Santillana u 56. minuti.

Real je u polufinalu “osvetio” i Barcelonu eliminiravši bečku Austriu. Ponovno su “Kraljevi” u gostima remizirali odigravši 2:2, dok su uzvrat dobili 3:1, a tri pogotka u ta dva dvoboja ponovno je zabio sjajni Santillana, čovjek koji je Realov dres nosio 461 put i zabio 186 golova za ovaj gol. Inače, te sezone upravo je on sa 8 zgoditaka bio prvi strijelac Kupa Kupova.

U drugom polufinalu mimo svih očekivanja našli su se Aberdeen i belgijski Waterschei Thor (današnji RSC Genk), koji je prethodno u četvrtfinalu protiv PSG-a nadoknadio zaostatak od 2:0 i pobjedom 3:0 u uzvratu prošao u polufinale.

Prvu polufinalnu utakmicu Aberdeen je dobio s uvjerljivih 5:1, a u tom dvoboju briljirao je Mark McGhee, igrač koji je kasnije nosio i dres Celtica, HSV-a i Newcastlea. Škoti su izgubili uzvrat s 1:0, ali sa sveukupnih 5:1 izborili to veliko finale s Realom.

Finalna utakmica Aberdeena i Real Madrida odigrana je u Götteborgu na Ulleviju, a Škoti su slavili 2:1 pobjedničkim zgoditkom Johna Hewitta u 112. minuti kada je ovaj “zaplovio” zrakom i centaršut Marka McGhee-ja pretvorio u gol koji će ispisati najljepše stranice klupske povijesti ovog kluba.

Proslava osvajanja Kupa Kupova

Dakle, igrao se produžetak s obzirom da je regularnih 90 minuta završeno s 1:1, a ta prva dva gola postignuta su u ranoj fazi utakmice pošto je Eric Black u 7. minuti pogodio za Aberdeen, a Juanito izjednačio iz kaznenog udarca za Real u 15. minuti.

Eto to je klub protiv kojeg večeras igra Široki Brijeg, a bez obzira koliko je te 1983. godine bio moćan tadašnji Aberdeen sve pristalice NK Širokog Brijega imaju se pravo nadati kako su njihovi ljubimci u predstojećem dvomeču sposobni izbaciti jedan klub s tako lijepom klupskom poviješću.