”Potrebno je poduzeti sve aktivne mjere radi sprečavanja rada na crno i prevođenje takvog rada u formalni sektor, kako bi se ovaj rad uveo u porezni sustav, a time i zaposleni stekli sigurnost i bili zaštićeni od samovolje poslodavaca”, jedna je od poruka s regionalne konferencije koja se održava u Sarajevu.
Konferenciju ”Pitanje poreza, neformalne ekonomije i korupcije u zemljama zapadnog Balkana – ka boljem upravljanju i demokratskim procesima, s posebnim naglaskom na neformalnu ekonomiju” organizirala je Međunarodna konfederacija sindikata u suradnji sa Savezom sindikata Norveške.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović izjavio je da današnja konferencija predstavlja završetak trogodišnjeg regionalnog projekta u kojem su sudjelovali stručnjaci iz oblasti pravnih i ekonomskih znanosti i komunikacija iz BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova i Albanije.
”Porezi, neformalna ekonomija i korupcija tri su veoma bitne i povezane teme” kazao je Bajramović na konferenciji za novinare.
Po njegovim riječima, rad na crno je dio neformalne ekonomije, a ona BiH godišnje košta 8,5 milijardi KM i to je novac koji mora biti usmjeren na otvaranje novih radnih mjesta, obnovu i izgradnju bolnica, škola i infrastrukture.
Velka Odžaković iz Saveza sindikata RS-a se složila s Bajramovićem da su pitanja sive ekonomije uključujući rad na crno, korupcija i porezni sustavi izuzetno važne teme za sindikate napominjući da vlade nisu dovoljno posvećene tim pitanjima.
Navela je primjer iz RS-a gdje je 106 poduzeća ostvarilo dobit više od 3,5 milijardi KM, mada nemaju nijednog zaposlenog, što, kako je dodala, ”najbolje govori u kakvom sustavu živimo”. Pri tome se radi o građevinskim, poduzećima iz uslužne djelatnosti i drugo.
Po njenim riječima, veliki je postotak neformalne ekonomije, zapravo rada na crno.
”Ta neformalna ekonomija je veća od jedne trećine BDP-a u BiH i to je ono što treba da zabrine naše vlasti i čime trebaju da se bave” kazala je Odžaković.
Procjena je također, kako je dodala, da u BiH više od 250.000 radnika radi na crno, a radom na crno smatra se i neplaćeni prekovremeni rad.
Predstavnik sindikata iz Srbije Branislav Čanak je rekao da postoje velike sličnosti u vezi s ovim trima temama u regiji, što je opredijelilo sudionike u projektu da pokušaju naći zajednička rješenja koristeći pozitivna iskustva i uz uvažavanje specifičnosti svake zemlje.
”Generalno govoreći, utvrdili smo da su porezni sustavi u zemljama zapadnog Balkana nepravedni i nedjelotvorni zbog načina kako su uređeni (preveliki udio indirektnih poreza u ukupnim prihodima države) i također zbog nedjelotvornosti u sustavu prikupljanja poreza (porezna prevara i utaja poreza, slaba financijska disciplina i prevara u sustavu socijalnih doprinosa)” kazao je EU ekspert Martin Hutsebaut.
Naveo je da je široko rasprostranjena primjena paušalne stope na dohodak odgovorna ne samo za fiskalnu nepravdu već i za niske prihode od direktnih poreza.
Hutsebaut smatra da zemlje zapadnog Balkana moraju hitno izvršiti reforme svojih poreznih sustava da bi postigli da budu pravedniji.
(Fena)
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…
Komentari:
kad čovijek pročita naslov sa ploče , pa naslov teksta , prva je asocijacija da su lovu okrenuli širokobriježani
PRESTANITE POVRAĆATI PO MOM GRADU
Pa tu je mojih pet podzeca i ja sam radim sta ces trudim se he he
Firme su te u Sandžaku.