Kad sreća okrene leđa – Sarajevo eliminirano nakon jedanaesteraca

Nogometaši Sarajeva završili su svoj europski put. U drugo pretkolo kvalifikacija za Europsku ligu plasirala se moldavska Zaria Balti.

“Bordo” momčad je regularni dio utakmice dobila sa 2:1, a s obzirom da su Moldavci identičnim rezultatom trijumfirali prije sedam dana, utakmica je otišla u produžetke.

Golova nije bilo ni u dodatnih pola sata, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca, gdje su prisebniji bili Moldavci i na kraju ostvarili trijumf.

Igrači Sarajeva bolje su otvorili utakmicu. Početno ubacivanje Kuzmanovića pred gol gostiju, a onda i  dalekometni projektil Bekića bili su jasan znak da će tim Mehmeda Janjoša svim snagama napasti Zariju.

U 12. minuti Hebibović ne uspijeva pogoditi mrežu gostiju nakon dobrog centaršuta Bekića.

Samo minut kasnije “Bordo” timu se isplatila početna ofenziva. Kuzmanović je prošao po lijevoj strani  i ubacio loptu pred gol Zarije. Prvo je pokušao Rahmanović, a u nastavku akcije Hebibović matira Pascenca za erupciju oduševljenja na Koševu.

U 34. minuti Sarajevo je udvostručilo prednost. Sarić je oboren u šesnaestercu, a sudac Aleksandrs  Anufrijevs iz Latvije je pokazao na bijelu točku. Odgovornost je preuzeo mladi Kadušić, koji je  šutirao kirurški precizno i pogodio za 2:0.

U 45. minuti je moglo biti 3:0, ali je volej Hebibovića prošao tik pored gola Moldavaca.

Sarajevo je i u drugom poluvremenu kontroliralo utakmicu, barem 15 minuta u nastavku, ali gosti su uspjeli zabiti gol.

Moldavci su do 2:1 došli u 60. minuti. Pavlovića je nakon jednog prekida matirao Zaginailov.

U 78. minuti Novaković je odlično pokušao glavom, ali Pascenco vadi loptu ispod grede.

Četiri minute do kraja susreta Sarajevo je imalo kolosalnu šansu da osigura plasman u drugo pretkolo. Rezervista Anđušić je ukrao jednu loptu, puvukao je prema golu Zarije, nakon čega je oboren u šesnaestercu.

Latvijski sudac je i drugi put na utakmici pokazao na bijelu točku. Ovog puta je odgovornost  preuzeo Crnkić, a vratar Zarije je obranio njegov udarac.

Gosti su u četvrtoj minuti sudačke nadoknade ostali s igračem manje. Novicov je laktom u lice udario Anđušića, zbog čega je dobio direktan crveni karton, pa je Zaria produžetke bila primorana igrati s 10 igrača.

Veliku priliku imalo je Sarajevo u posljednjoj minuti prvog produžetka, ali nakon velike gužve u šesnaestercu nitko od domaćih nogometaša nije uspio ubaciti loptu u mrežu. Jedan igrač Zarije je čak igrao i rukom, no sucima je to promaklo.

U 113. minuti Pascenco je ponovo spašavao Zariju. Odlično je zaustavio udarac Crnkića, a na odbijenu loptu natrčao je Anđušić, čiji udarac u posljednji tren blokira jedan obrambeni igrač gostiju.

Radovac je u 115. minuti pokušao s distance, lopta je otišla tik pored desne stative.

Kako su i produžeci okončani bez pogodaka, na Koševu se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Prvi udarac za Sarajevo pogodio je Dušan Hodžić, a Slinkin je bio precizan kod Zarije.

Drugu seriju pogotkom je otvorio Perica Ivetić, a Suvorov izjednačio na 2:2.

Marko Mihojević je u trećoj seriji bio neprecizan kod Sarajeva, a Golovatenco bio siguran za 2:3.

Almir Bekić je četvrtu seriju otvorio pogotkom i izjednačio na 3:3, a Zagynailov postiže novi gol sa 3:4.

Sarić je izjednačio na 4:4, a priliku da pogodi za pobjedu Zarije imao je Yermak, ali je on zapucao loptu preko gola.

Nemanja Anđušić je bio strijelac gola za 5:4, Mihailov izjednačio na 5:5.

Mići Kuzmanoviću je vratar Zarije obranio šut, a Fosa je golom odveo Zariju dalje.