“Jesmo li sigurni u umreženom društvu?”

Studij novinarstva Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru (SUM) u povodu Svjetskog dana sigurnosti na internetu, koji se ove godine obilježava 7. veljače, priredio je javni panel “Jesmo li sigurni u umreženom društvu?”.

Ciljevi panela bili su ukazati na važnost i razumijevanje sigurnosti na internetu, kako se zaštiti, što učiniti ukoliko ste žrtva krađe identiteta, zaštita privatnosti te mediji i sigurnosti na internetu, priopćeno je s mostarskog Filozofskog fakulteta.

Rektor Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić je čestitao Studiju novinarstva što je osmislio ovaj susret da bi afirmirao vrijednosti kojih često nismo svjesni.

Trebamo o ovoj temi i educirati učenike srednjih škola jer Sveučilište ima tu misiju. Odgojno-obrazovna smo institucija i trebamo dati doprinos za kvalitetu života, rada i rasta mladih ljudi, naglasio je rektor te potaknuo da se ovakve aktivnosti nastave kako bi se uključilo što više djece.

Stručnjak iz IT područja Ivan Ostojić, programer i djelatnik SUMIT-a, kazao je kako je jedna od važnijih sigurnosti pravilno korištenje lozinki te je dodao kako su najčešći napadi preko lažnih web stranica.

Uvijek trebamo nekoliko puta promisliti prije neko kliknemo na neki sumnjiv link. Da do toga ne bi dolazilo potrebna je edukacija korisnika, ustvrdio je Ostojić.

Stručnjak iz područja medijskog prava Ilija Musa rekao je kako u BiH postoji tzv. siva zona kada su u pitanju online mediji.

U svijetu elektronički mediji podrazumijevaju news portale, a u BiH kroz Regulatornu agenciju za komunikacije regulirana su područja radija, televizije i tiskana izdanja, kazao je Musa.

Musa smatra kako društvene mreže ne treba tražiti dozvole za djelovanje, ali da tu ima prostora za reguliranje određenih ponašanja koja mogu ugroziti pojedinca ili skupinu.

Profesorica Ivana Sivrić, koja se bavi područjem medijske pismenosti, istaknula je kako medijska pismenost više odgaja nego obrazuje.

Odgaja nas informacijsko društvo koje teži društvu znanja. Ako govorimo o medijskom obrazovanju djece i mladih upitno je može li se uvesti medijski odgoj za kritičko mišljenje kao zaseban nastavni predmet, kazala je Sivrić, navodi se u priopćenju.

(www.jabuka.tv | Foto: Sum)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Banner
  • Nogomet
  • Sport

Široki izgubio od Borca, sudac opet briljirao

Nogometaši Širokoga Brijega izgubili su 1:2 od Borca u susretu 29. kola Premijer lige BiH…

31 minuta prije
  • Banner
  • Glazba
  • Zabava

Pogledajte nastupe Antonije Čerkez kojima je prošla dalje u Zvezdama Granda

Antonija Čerkez (27) iz Širokog Brijega prošla je u sljedeći krug srbijanskog glazbenog natjecanja Zvezde…

31 minuta prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Inspirativne čestitke za krizmu

Sveta potvrda ili krizma je važan sakrament u životu mladih katolika koji označava potvrdu njihove…

2 sata prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Načini na koji banane otapaju salo na trbuhu

Banane su nevjerojatno hranjivo voće koje je često zanemareno kad je riječ o gubitku masnoće.…

3 sata prije
  • Vijesti

Stanovništvo u BiH upozoreno na povećanu prijetnju online prijevara

Kako nas je sve više na internetu tako je i sve više prevaranata i prevarenih…

4 sata prije
  • Vijesti

EU zatražila od BiH da zaustavi stranačko zapošljavanje

Europska komisija je od BiH zatražila da se prestane s praksom stranačkog zapošljavanja u državnoj…

5 sati prije