Neki od mogućih razloga su čimbenici okoliša, odnosno ostaci teških metala u hrani i onečišćenje zraka.
Otprilike jedno od 100 djece u svijetu je autistično, a oko 129 milijuna djece ima poremećaj pažnje i hiperaktivnosti poznatiji pod kraticom ADHD.
Ova dva neurološka poremećaja su različita, ali postoje neke sličnosti u simptomima. Jedno od osmero djece s dijagnosticiranim ADHD-om istovremeno ima i autizam, pokazuju podaci.
Znanstvenici Škole osteopatske medicine Rowan-Virtua iz New Jerseya, pronašli su dokaze koji upućuju na to da djeca s autizmom ili ADHD-om imaju smanjenu sposobnost uklanjanja uobičajenog aditiva koji se nalazi u plastici, bisfenola A (BPA) iz organizma, što povećava izloženost organizma kemikalijama, saznaje Medical News Today.
I ranije studije utvrdile su vezu između izloženosti BPA i razvoja mozga fetusa s problemima u ponašanju djece, uključujući anksioznost, hiperaktivnost, nepažnju i depresiju. Druga istraživanja povezuju BPA u tijelu s neurološkim poremećajima kao što su Parkinsonova bolest, Alzheimerova bolest i ALS.
BPA u tijelo može ući na različite načine, iz hrane koju jedemo, vode koju pijemo i prašine koju nehotice udišemo, gutamo ili upijamo kroz kožu.
Kada toksin BPA uđe u tijelo treba ga ukloniti. Glavni autor studije dr. Peter Stein objasnio je za Medical News Today da bisfenol A nije topiv u vodi.
Kako bi ga učinila topivim u vodi, jetra toksinu dodaje glukozu pa se tako spoj izlučuje urinom. Sposobnost osobe da izbaci BPA genetski varira pa su tako u osoba koje ga teže eliminiraju iz svog sustava organi i tkiva izložena toksinu dulje vrijeme i u višim koncentracijama.
Bisfenol A nije problem samo kod djece, povezan je s pretilošću, dijabetesom tipa 2, srčanim bolestima, smanjenjem plodnosti, karcinomom prostate i nizom drugih stanja.
Ljudi bi trebali izbjegavati plastiku, posebno je ne bi trebali koristiti za skladištenje tople hrane ili tekućine, kao ni u mikrovalnoj pećnici. Također, trebali bi izbjegavati rukovanje računima koje dobivaju na blagajni te bi obavezno trebali prati ruke prije jela.
Iako su mnogi proizvodi označeni da nemaju BPA, on je zamijenjen bisfenolom S i bisfenolom F. Ovi spojevi su manje proučavani, ali se stručnjacima već čini da imaju slične učinke na hormonske poremećaje, piše telegram.hr.
(www.jabuka.tv)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Komentari:
آزمون آیین نامه