Izgrađene 182 “čiste” elektrane, a priprema se gradnja još najmanje toliko

Trenutačno u Federaciji BiH postoji veoma izraženo zanimanje za izgradnju postrojenja za proizvodnju električne energije koja kao primarno gorivo koriste obnovljive izvore energije, a što se posebno odnosi na korištenje hidroenergije, energije vjetra i solarne energije, piše Večernji list BiH.

Ukupna snaga

Naime, prema podacima Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije, zaključno s lipnjem ove godine, u ovom Ministarstvu zaprimljeno je ukupno 411 zahtjeva za izdavanje energetske dozvole za postrojenja koja koriste 0IE, od čega je izdana 371 energetska dozvola, a izgrađeno ukupno 187 objekata.

Podaci Operatora za OIEiEK pokazuju da su do polovine ove godine izgrađena ukupno 182 postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije, čija ukupna instalirana snaga iznosi 61,711 MW.

U ovaj broj i količine instalirane energije nije uključena vjetroelektrana Mesihovina s 50,6 MW, koja je u probnom radu, kao ni pet malih vjetroelektrana od po 20 kW.

Također, na listama čekanja Operatora za OIEiEK, zaključno sa srpnjem 2018. godine, nalazi se veći broj potencijalno privilegiranih proizvođača električne energije, za koje su rezervirane dinamičke kvote u ovoj i sljedeće dvije godine. Zbog popunjenosti dinamičkih kvota u važećem Akcijskom planu za korištenje obnovljivih izvora energije (APOEF), Operator za OIEiEK nije u mogućnosti riješiti velik broj zahtjeva investitora za stjecanje statusa privilegiranoga, odnosno potencijalnoga privilegiranog proizvodača, a isti su odbijeni zbog zauzetosti navedenih dinamičkih kvota, navodi Večernjak.

Na listi odbijenih zahtjeva za potencijalne privilegirane proizvođače (solarna energija) Operatora za OIEiEK nalaze se 53 postrojenja ukupne instalirane snage od 5144,14 kW, a na listi odbijenih zahtjeva za privilegirane proizvođače (solarna energija) nalazi se 10 postrojenja (koja su izgrađena i priključena na distribucijsku mrežu) ukupne instalirane snage od 317,60 kW.

Predloženo je Vladi FBiH da se korekcijama APOEF-a povećaju dinamičke kvote za solarne elektrane i osiguraju dinamičke kvote za bioplin. Riječ je o ukupnom iznosu poticajnih sredstava od 13,2 milijuna maraka, od čega na biomasu otpada 4,2, a na bioplin 5,5 milijuna KM.

Veća ulaganja

APOEF-om se, u okviru nacionalnog cilja korištenja obnovljivih izvora energije, iskazuju obvezujući ciljevi Federacije o udjelu energije iz OIE u ukupnoj finalnoj potrošnji električne energije, energije za grijanje i/ili hlađenje i energije za transport, uvažavajući učinke regulacijskih mjera koje se odnose na unaprjeđenje energetske učinkovitosti i uštede energije kod krajnjih kupaca, kao i drugih mjera sa svrhom ispunjenja postavljenih ciljeva.

Obnovljivi izvori energije predstavljaju sve značajniji segment opskrbe energijom u Europskoj uniji, a BiH je očito još uvijek daleko od tih standarda, iako je zanimanje za ovu vrstu ulaganja sve veće, što pokazuju i promjene u APOEF-u.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Crna kronika
  • Vijesti

Mostar: Potvrđena optužnica za poreznu utaju od skoro 300.000 KM

Županijski sud u Mostaru potvrdio je optužnicu iz travnja 2025. godine protiv D.Č. zbog porezne…

20 minuta prije
  • Kultura
  • Vijesti

Međunarodni dan i Europska noć muzeja: Izložba Josipa Mijića u Širokom Brijegu

Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg i ove godine aktivno sudjeluje u obilježavanju Međunarodnog dana…

46 minuta prije
  • Ostalo
  • Sport

Hercegovina domaćin velikog međunarodnog turnira za djecu

Hercegovina će od 12. do 15. lipnja 2025. godine biti domaćin jednog od najvećih i…

1 sat prije
  • Vijesti

Isak tvrdi: FUP je jedna od najjačih policijskih institucija u Europi

Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak prisustvovao je danas svečanom obilježavanju Dana policije Ministarstva unutarnjih…

2 sata prije
  • Vijesti

Sky Alps službeno u Mostaru: Nova faza razvoja zračnog prometa u Hercegovini

Svečano otvaranje baze aviokompanije Sky Alps, koje označava važan korak u jačanju zračnog prometa u…

2 sata prije
  • Tehnologija

Dok SAD vraća poslove, Kina ih automatizira

Dok SAD nastoji revitalizirati domaću industriju i vratiti proizvodne poslove, Kina se okreće budućnosti, ulažući…

3 sata prije