Autor je Valerija Ćorić, a djelo se pojavilo u nakladi Ogranaka Matice hrvatske u Čitluku i Opuzenu koje zastupaju Andrija Stojić i Miroslav Vidović.
Knjigu je uredio Miljenko Stojić, a lekturu i korekturu potpisuje Zdenka Leženić. Recenzenti su Mate Kovačević i Ivan Zlopaša. Za tisak je zaslužan FRAM-ZIRAL iz Mostara.
Ova knjiga je svojevrsna autobiografija fra Slavka Solde u kojoj on opisuje osobne događaje za vrijeme boravka u SAD-u, kako mu se život isprepleo sa životom hrvatskih emigranata. Fra Slavko je rođen u Međugorju 1946. Za svećenika je zaređen 1972. u Königsteinu, a 1973. odlazi u Kustodiju Hercegovačke franjevačke provincije u SAD-u i tamo ostaje sve do 2001. kada je izabran za provincijala te se vraća u Hercegovinu. Trenutno je na župi u Međugorju.
Knjiga je podijeljena na dva poglavlja. U prvom fra Slavko govori o odlasku u samostan i o službi u SAD-u, a u drugom opisuje pojedine hrvatske emigrante, kako ih je proganjao jugokomunistički režim.
Recenzent Mate Kovačević ovako, pak, govori o knjizi: Oživotvorenje hrvatske državne nezavisnosti nije ovisilo ni o kakvoj Udbi i njihovoj politici. Naprotiv, ono je rezultat zrelosti jednoga naroda, čiji su nacionalno svjesni sinovi u dugim vremenskim razdobljima održavali kontinuitet borbe i otpora jugokomunističkim zločincima, što nije teško iščitati ni iz ove knjižice.
Iz njezina sadržaja također nije teško iščitati spremnost hrvatskih ljudi na žrtvu za slobodu vlastite domovine, ali i duhovnu pomoć koju su u svojim stradanjima mogli pronaći u hrvatskim katoličkim misijama, u ovom slučaju u fra Slavku Soldi… Knjiga je vrlo pogodna i kao pomoćna literatura za povijesnu izobrazbu hrvatske mladeži. Može dobro doći i odraslima, poglavito hrvatskim političarima, kako bi i sami mogli utvrditi način na koji se, uz načela, u svom poslanju susreću i s borbom za nacionalne probitke, no ne da bi kršili ćudoredna načela, nego kako bi mogli ta kršenja prepoznavati i javno im se opirati.
Ivan Zlopaša, kao drugi recenzent ove knjige, progovara ovako:
Od većine ovih događaja o kojima fra Slavko Soldo svjedoči u ovoj knjizi nije prošlo ni pola stoljeća, što je veliko razdoblje u životu jedne osobe, ali iznimno malo za povijest. Ipak, ono što se dogodilo od fra Slavkova dolaska na čelo župe sv. Ćirila i Metoda u New Yorku, ne tako daleke 1979., do današnjih dana, u potpunosti je promijenilo prijašnju paradigmu. Država Hrvatska danas je realnost, priznati je međunarodni čimbenik, punopravna članica UN-a, Europske unije i NATO-a te strateški partner SAD-a.
Naravno, kruna je to političko-vojnih pobjeda ostvarenih početkom devedesetih godina prošloga stoljeća. Međutim, dvojbeno je bi li hrvatski narod ikada došao u prigodu u kakvu je došao početkom devedesetih godina da se u hrvatskom iseljeništvu nisu odvijali procesi o kojima nam fra Slavko svjedoči u ovoj knjizi. Stoga ću navesti fra Slavkove riječi: »Za pokojnog Ranka, ali i ostale, s pravom se može reći da je bio hrvatski branitelj, hrvatski vojnik, puno prije Domovinskog rata.« »Narod koji pamti svoje junake, one koji su svoj život velikodušno ugradili u slobodu i bolju budućnost svih, može se s pravom nadati da će te vrednote prenijeti naraštajima koji dolaze«, također su fra Slavkove riječi koje trebaju biti misao vodilja nama svima.
Do knjige je najlakše doći u Župnom uredu u Međugorju.
(www.jabuka.tv)
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…