Mozak ne pamti sve jednako. Traume pamti da bi preživio, a sretne trenutke da bi uživao. Naša sjećanja nisu samo priče – ona su tragovi u živčanom sustavu, emocijama i tijelu.
Razumijevanje kako naš mozak reagira na bol i stres prvi je korak prema iscjeljenju.
A kao što Gabor Maté kaže: Ispod svake traume leži potreba da budemo viđeni, shvaćeni i prihvaćeni.
Kada doživimo traumatski događaj, aktivira se amigdala, dio mozga zadužen za obradu emocija, osobito straha. Istovremeno, hipokampus – koji bilježi kronologiju i kontekst događaja – često bude “preplavljen” stresom i ne uspijeva sve točno organizirati u sjećanje.
Rezultat?
Poznati liječnik i autor dr. Gabor Maté objašnjava:
Trauma nije ono što vam se dogodilo. Trauma je ono što se dogodilo unutar vas kao posljedica onoga što vam se dogodilo.
Drugim riječima – nije nužno važna sama situacija, već kako ju je vaš organizam doživio, obradio i pohranio.
Prema kliničkoj psihologinji dr. Besse van der Kolk, autorici knjige “The Body Keeps the Score”, tijelo i mozak imaju prirodan obrambeni mehanizam:
Sretni trenuci, s druge strane, pohranjuju se u ravnoteži – povezani s logičkim i emocionalnim centrima mozga, što ih čini dostupnima, ali ne preplavljujućima.
Mozak koji je jednom doživio traumu stalno je u hipervigilantnom stanju – nesvjesno skenira okolinu za slične prijetnje.
Gabor Maté kaže: Neriješena trauma ne nestaje. Ona čeka – u tijelu, u staničnoj memoriji, u obrascima ponašanja.
Zato miris, riječ, ton glasa ili mjesto mogu pokrenuti snažnu emocionalnu reakciju – iako smo “racionalno” uvjereni da smo to već ostavili iza sebe.
Sjećanja se ne mogu izbrisati, ali način na koji ih doživljavamo može se promijeniti. Uz podršku i odgovarajuće metode, moguće je umanjiti emocionalni naboj vezan uz traumatske uspomene i stvoriti osjećaj unutarnje sigurnosti.
Psihoterapija, somatski rad, mindfulness i tehnike disanja pomažu u tome da naučimo drugačije reagirati na ono što nas je ranije preplavljivalo. Kroz vrijeme, tijelo i um uče da su sada u sigurnom prostoru.
Neuroznanstvenik dr. Dan Siegel često naglašava važnost izreke “Name it to tame it” – kada emocijama damo ime, činimo ih manje zastrašujućima i pomažemo mozgu da ih obradi na zdraviji način.
(www.jabuka.tv)
[gallery ids="776517,776513,776511,776510,776512,776514"] Klapa Intrade održala je u četvrtak navečer veliki koncert pred prepunim amfiteatrom Herceg…
NK Široki Brijeg potvrdio je u četvrtak navečer kako je produžio ugovor s još jednim…
Velečasni Mihil Gojani, poznat po srčanom i neposrednom pristupu vjernicima, postao je prava zvijezda društvenih…
[gallery ids="776495,776494,776490,776475,776472,776473,776474,776476,776477"] Poznati su prvi četvrtfinalisti Malonogometne lige mjesnih zajednica Grada Širokog Brijega nakon što…
Ukoliko želite dobiti vizu za Sjedinjene Američke Države - jedan od uvjeta je i javni…
Strašna tragedija dogodila se na Dunavu u Rumunjskoj, u blizini divlje plaže kod mjesta Gostinu.…