Impresivna Hrvatska prvi put u povijesti u polufinalu Europskog prvenstva

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija je u polufinalu Europskog prvenstva. Hrvatska je pobijedila Njemačku 23:20 i plasirala se među najbolje četiri ekipe Starog kontinenta.

Polufinale Eura je najveći uspjeh hrvatskog ženskog reprezentativnog rukometa u povijesti.

Plasmanom među četiri, Hrvatska je osigurala nastup na SP, prvi put nakon 2011.

Bila je ovo najbolja utakmica Hrvatske na turniru u Danskoj. Njemačka nije imala ni grama šanse. Jednostavno, bila je ovo rukometna rapsodija igračica Nenada Šoštarića, prenosi Index.

U isto vrijeme kad i Hrvatska svoju su utakmicu u drugoj skupini odigrale Francuska i Švedska. Francuska je slavila rezultatom 31:25 i ostvarila plasman u polufinale, ali još nije poznato s koje pozicije. U 20:30 počinje utakmica Danske i Rusije koja će odlučivati o drugom putniku iz te skupine u polufinale.

Ako Danska pobijedi, onda će ona kao drugoplasirana proći dalje, dok će Francuska izboriti prvo mjesto i igrati protiv Hrvatske. Ako Danska i Rusija remiziraju, Rusija ide dalje, ali kao drugoplasirana te će Hrvatska i dalje igrati protiv prvih Francuskinja.

U slučaju pobjede Rusije, Francuska će pasti na drugo mjesto u skupini, dok će Rusija s istim brojem bodova i boljom gol-razlikom biti prva i igrati protiv Hrvatske u polufinalu.

Osim što su po prvi put u povijesti ušle u borbu za odličja, hrvatske rukometašice su ulaskom u polufinale izborile direktan plasman na Svjetsko prvenstvo 2021. kojem će domaćin biti Španjolska. Hrvatske rukometašice na svjetskoj smotri nisu sudjelovale od 2011.

Nakon što je u prvom današnjem dvoboju Nizozemska dobila Rumunjsku, bilo je jasno kako Hrvatsku u polufinale vodi i poraz s jednim golom razlike. Međutim, odabranice Nenada Šoštarića su fantastičnom predstavom, posebice u drugom poluvremenu, izborile pobjedu, već petu na prvenstvu.

Njemačka je bolje otvorila utakmicu, povela je 2:0, pa 4:2, a u prvom poluvremenu još je dva puta imala po dva gola prednosti. Hrvatska se uporno vraćala, a u 28. minuti stigla do prvog vodstva (11:10), a potom i do 12:11, no na odmor se otišlo rezultatom 12:12. Zanimljivo, njemačke rukometašice su posljednjih šest golova u prvom dijelu zabile iz sedmeraca, Maidhofje bila nepogrešiva  Ana Debelić je u prvom poluvremenu zabila tri gola, dok je Tea Pijević imala sedam obrana.

No, bilo je to sve od Njemačke. Hrvatska je ušla u nastavak goropadno. Obrana, obrana je bila ključ pobjede. Gotovo deset minuta Njemačka nije mogla do gola, obrana je igrala spektakularno, a Tea Pijević je na golu radila čuda.

Golovima Dore Krsnik, Ćamile Mičijević (3) i Larisse Kalaus hrvatske rukometašice napravile su seriju 5:0 za 17:12, a Njemice su prvi gol zabile tek nakon 10 minuta igre. U 45. minuti Hrvatska je stigla do velikih šest golova prednosti, a u posljednjih 10 minuta ušlo se rezultatom 20-15. Njemačka se minutu i pol približila na 22:20, no Debelić je svojim šestim golom na utakmici vratila na +3. Bio je to kraj nada za Njemačku.

Hrvatsku su do fantastične pobjede predvodile Debelić sa šest i Mičijević s četiri gola, dok je Pijević imala čak 16 obrana.

U suparničkim redovima najefikasnija je bila Julia Maidhof s devet golova, dok je njihova najbolja igračica Emily Bolk zabila samo dva gola, piše Index.

Najbolji plasman na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. u Njemačkoj, kad su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.). Na svjetskim prvenstvima su dvaput bile zaustavljene u četvrtfinalu (1997. i 2011.), baš kao i u jedinom nastupu na olimpijskom turniru, 2012. u Londonu.