Foto: Mijo Zidar - Modro jezero
Koordinatorica Ćapin je za Hinu izjavila da su nakon terenske evaluacije koja je bila u rujnu prošle godine od UNESCO-va Vijeća svjetskih geoparkova dobili broj preporuka koje još treba ispuniti.
Bili su tu stručnjaci koji su pregledali kompletnu dokumentaciju i sve obilježene staze za što smo dobili visoku ocjenu stručnjaka. No, nismo odmah postali UNESCO-v Geopark već smo dobili odgodu od maksimalno dvije godine u kojem roku moramo ispuniti preporuke, rekla je Ćapin.
Dio preporuka je izvršen, neke su još u fazi dovršavanja, a kad se cijeli “popravni” proces privede kraju, prema njezinim riječima, imotska jezera i Park prirode Biokovo bit će automatski priključeni UNESCO-voj mreži geoparkova.
Kako je rekla Ćapin, plan je do ljeta poslati izvješće o napretku i tako postati geopark.
Geoparkovi traže da se radi na vidljivosti, pojavljivanju u medijima i promociji, što mi moramo više raditi. Dobili smo preporuke da moramo imati edukacije s lokalnim stanovništvom i s uzrastima osnovnoškolske i srednjoškolske djece, kao i s turistima. Jedna od preporuka je izrada naše karte Geoparka, jedinstvene karte koju do sada nismo imali, a sada smo dovršili, rekla je.
Također je istaknula kako se na Crvenom jezeru mora postaviti zaštitna ograde radi sigurnosti i da se mora regulirati promet prema Skywalku, na zaštićenom području Parka prirode Biokovo.
Inicijativa o geoparku imotskih jezera rodila se 2018. godine, a kako je sličnu inicijativu imao i Park prirode Biokovo, Nacionalno povjerenstvo za UNESCO geoparkove u Hrvatskoj, izrazilo je stav da se inicijative objedine i u zajedničkoj prijavi dođe do cilja.
Projekt je podržalo i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, potporu je dalo i desetak nacionalnih, regionalnih i lokalnih institucija.
Geoparkovi UNESCO-a su jedinstvena geografska područja međunarodnog značaja kojima se upravlja holističkim konceptom zaštite, obrazovanja i održivog razvoja.
Geopark Biokovo- imotska jezera bit će treći na popisu UNESCO-ovih geoparkova iz Hrvatske, nakon Parka prirode Papuk koji je na toj listi od 2007.godine te viškog arhipelaga koji je na popisu od travnja 2019.
(www.jabuka.tv | Foto: Mijo Zidar – Modro jezero)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Komentari:
Hrvatska je ovdje otišla miljama dalje od nas, u nas kad nekome spomeneš u općinama i općinarima slične ideje, a brate pukla područja iznad Širokog i Posušja da mogu biti samo takvi geoparkovi, kad im spomeneš te ideje zakolutaju očima, kao prvo nemaju ljudi pojma šta znači pojam geopark, a takav sjedi u upravi grada, ili čak vodi grad, kad tu nadođemo kad se zaposli u gradske uprave osoba ili osobe koja će imati šlifa i sposobnosti ubaciti se u ovakve međunarodne (u ovom slučaju UNESCO) financijske projekte i slično u nas početi realizirati, tek tada ćemo moći pričati da slijedimo ove primjere iz 20 minuta udaljene Hrvatske, udaljene od nas ustvari svjetlosnu godinu po pitanju već izrealiziranih ovakvih projekata i zaštićenih područja. U nas je trenutno još uvijek moto - pajdo pilaj, sori, pucaj, ubi ticu, zapali, spali, kakva zaštićena područja kakvi bakrači, doslovno tako, i nažalost.