Dio učenika samostalno pronalazi za sebe adekvatne načine, a oni manje sretni cijeloga života ne otkriju na koji način gradivo svladati bez previše muke.
Prema mišljenju psihoterapeutkinje i sociologinje Anje Melcher, kao i brojnih njenih kolega, problemi s učenjem postoje zato što ne znamo kako učiti.
“Ne poznajemo načine planiranja, organizacije ni realizacije procesa učenja u školi niti na fakultetu. Od nas se očekuje da svakodnevno, s razumijevanjem, usvajamo različite sadržaje i učimo gradivo iz različitih područja, a nitko nas nije upoznao s postojećim i provjerenim strategijama koje nam omogućavaju efikasnije i efektnije učenje”, tvrdi Melcher koja svoj rad posvećuje upravo treninzima učenja namijenjenima djeci i mladima.
Posljedica nepoznavanja odgovarajuće metode učenja, koja je pojedincu najprirodnija i najviše mu odgovara, dovodi do frustracija, odbojnosti prema učenju ili do previše vremena provedenog u nastojanju da se gradivo svlada.
Koncept učenja učenja kod nas je još relativno nov, no u posljednje vrijeme dobiva sve više pažnje te sve veći broj stručnjaka prepoznaje potrebu za održavanjem treninga odnosno radionica učenja.
Na takvim se edukativnim radionicama prvo dijagnosticira djetetu svojstven, najprirodniji stil učenja.
“Neka su djeca vizualni tipovi, drugima odgovara primanje informacija auditivnim putem, treći su vise taktilni/kinestetski tipovi i za usvajanje informacija potrebne su im manipulativne aktivnosti ili kretanje ili pak koriste više kanala, u različitim omjerima. Kada poznajemo dominantne kanale primanja informacija, djetetu možemo pristupiti na odgovarajući način te mu pomoći da aktivira svoje prirodne potencijale i učenju pristupi motivirano i sa znatiželjom”, govori Melcher. Nakon tog prvog koraka svladavaju se strategije učenja.
Prema riječima Anje Melcher, učinci pohađanja radionica učenja vide se odmah po njihovu završetku i iz njena iskustva rezultati su odlični. “Djeca se u školske klupe vraćaju samopouzdano, uvjereni da sada znaju i mogu savladati gradivo te posljedično ostvaruju bolje rezultate”, tvrdi.
Dodaje i kako radionice učenja nisu rezervirane isključivo za djecu: “Danas živimo u informatičkom dobu, informacije se množe nevjerojatnom brzinom, a većini ljudi potrebna je tehnika koja će im omogućiti brže završavanje škole, brže savladavanje novina u poslu, efikasnije učenje stranih jezika, brže pretraživanje interneta i slično”.
(Magazin.hr)
Informativna radionica "Promocija Programa Europske unije za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI), održat će se…
Denis Ćorić oglasio se po prvi put nakon otkaza u Željezničaru te poručio da s…
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu objavili su detalje operativne akcije "Istok Turist"…
Zlatko Dalić objavio je popis reprezentativaca na koje računa za prve dvije utakmice kvalifikacija za…
Zbog povećanja obujma poslovanja firma iFORM d.o.o. Široki Brijeg raspisuje natječaj za više radnih mjesta.…
Hitna sjednica Doma naroda PS BiH, na kojoj su trebale biti samo dvije točke dnevnog…