Pokazala je to nova studija objavljena u časopisu Molecular Psychiatry, koju su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Northwestern u SAD-u, pod vodstvom epidemiologinje dr. Lifang Hou, prenosi Science Alert.
Epigenetske promjene, poput metilacije DNK, ne mijenjaju naš osnovni genetski kod, već reguliraju ekspresiju gena – slično kao da ne brišete riječi u knjizi, već zaklanjate neke dijelove da ih čitatelj ne vidi. Takve promjene mogu utjecati na ključne biološke funkcije, uključujući imunološki odgovor, hormonsku signalizaciju i rast stanica.
Studija se temelji na dugoročnom istraživanju koje je obuhvatilo više od 1.000 odraslih osoba praćenih tijekom 20 godina. Sudionici su na početku imali između 18 i 30 godina, a tijekom istraživanja su redovito davali uzorke krvi i podatke o svojoj konzumaciji kanabisa – na 15. i 20. godini istraživanja.
Rezultati su jasni: nakon 15 godina, identificirana su 22 epigenetska markera povezana s nedavnom upotrebom kanabisa i 31 s kumulativnom upotrebom. Nakon 20 godina, broj markera povezanih s nedavnom upotrebom narastao je na 132, dok je 16 ostalo povezano s dugoročnom konzumacijom.
Jedan se marker pojavljivao dosljedno u svim analizama, a ranije je bio povezan s konzumiranjem duhana – što može ukazivati na zajedničke epigenetske mehanizme između marihuane i duhana.
Neki pronađeni markeri već su povezani s poremećajima poput shizofrenije, bipolarnog poremećaja i oslabljenog imuniteta. No, znanstvenici upozoravaju – ovo istraživanje ne dokazuje uzročno-posljedičnu vezu. Ne može se tvrditi da je kanabis uzrokovao promjene, niti da će one dovesti do bolesti, ali njihova prisutnost otvara vrata za daljnja istraživanja.
Prethodna istraživanja iste znanstvene grupe već su ukazala na povezanost između konzumacije marihuane i ubrzanog biološkog starenja. Ovo novo istraživanje ide korak dalje, identificirajući konkretne gene i procese koji bi mogli biti pogođeni.
U vrijeme kada sve više država legalizira rekreativnu i medicinsku upotrebu kanabisa, ovakva istraživanja podsjećaju da i prirodne tvari, koje se često smatraju sigurnima, mogu imati dugotrajne biološke posljedice. Epigenetske promjene su osobite jer, iako ne mijenjaju DNK, mogu imati trajne efekte – pa čak biti prenesene na potomke.
Ovo istraživanje donosi nova saznanja o vezi između marihuane i epigenetskih faktora, ali potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ovi nalazi potvrdili u različitim populacijama. Posebno je važno pratiti dugoročni utjecaj na zdravlje, rekao je epidemiolog dr. Drew Nanini, suautor studije.
(www.jabuka.tv)
Pećina Vjetrenica, smještena u općini Ravno ove godine bilježi porast broja stranih turista potvrđujući status…
Nakon prethodnih pregovora održanih 16. svibnja i 2. lipnja, u Istanbulu je održana treća runda…
[gallery ids="776223,776209,776210,776207,776208"] Susretom između Dobrkovića i Ljubotića započela je posljednja večer grupne faze Malonogometne lige…
Hrvatski nogometaš Ivan Ćalušić pokazao je iznimnu hrabrost i humanost kada je usred olujnog nevremena…
[gallery ids="776189,776191,776192,776190,776193,776194"] U okviru obilježavanja Dana europskog naslijeđa, Federalno ministarstvo kulture i sporta ugostilo je…
Mnogima omiljeni ljetni sportski događaj, turnir u uličnoj košarci tri na tri, ovoga vikenda na…