Igrači iz drugoga plana donijeli Rusima pobjedu na otvaranju Mundijala

Utakmicom Rusije i Saudijske Arabije pred više od 80.000 gledatelja na moskovskom Luzhnikiju započelo je Svjetsko nogometno prvenstvo, a odmah na startu sastale su se dvije reprezentacije koje imaju najstarije startne postave (prosjek od gotovo 30 godina). Bolji su bili domaćini i na kraju zasluženo slavili s uvjerljivih 5:0.

Saudijci su već u 6. minuti tražili kazneni udarac zbog navodnog igranja rukom jednog domaćeg igrača, ali se sudac Pitana iz Argentine nije oglasio, a šest minuta nakon toga pritisak Rusa (tri udarca iz kuta u toj ranoj fazi susreta) urodio je plodom.

Saudijci nisu do kraja otklonili opasnost ispred gola, uslijedio je ubačaj Golovina s lijeve strane, a Gazinskiy ostao sam kao duh i sa nekih 6-7 metara udaljenosti pogodio suprotni kut vratara Al Muaioufa za vodstvo Rusije i veliko slavlje prisutne publike.

Saudijska Arabija je uzvratila u 21. minuti udarcem svoga najopasnijega igrača Al Sahlawija, koji je šutirao glavom nakon ubačaja Al Dawsarija, ali od svega se izrodio samo prvi korner za “Zelene sokolove”.

Minutu kasnije kontra Rusa kroz sredinu i pad Alana Dzagoeva, koji se uhvatio za mišić stražne lože, te je odmah bilo vidljivo kako je riječ o nezgodnoj povredi. Ponajbolji ruski igrač ubrzo je bio primoran napustiti teren, a zamijenio ga je Denis Cheryshev.

U 35. minuti i Rusi su tražili najstrožu kaznu nakon akcije Golovina, ali se sudac Pitana ni tada nije oglasio i ponovno je bio u pravu. Cherishev se u 42. minuti našao u suparničkom šesnaestercu, ali i napravio potez previše, pa je ta potencijalna prilika propala.

Rusija je do drugoga gola stigla u 43. minuti nakon pogreške Omara Hawsawija. Golovin je stigao do šesnaesterca, proigrao Gazinskiya, a ovaj svježeg Cherisheva koji lijepo vara svoga čuvara i potom iz blizine zakucava loptu pod rašlje za već velikih 2:0.

Zanimljivo, i njemu je kao i Gazinskom to bio prvijenac u ruskom dresu što će reći da je momčad izbornika Stanislava Cherchesova na krilima igrača iz drugoga plana stigla do lijepe prednosti, a što je također zanimljivo u tih prvih 45 minuta Rusi su uputili dva udarca ka suparničkom golu i oba su odsjela na pravome mjestu.

Rusi je bolje otvorila i nastavak dvoboja, krenula napadački, pa je Samedov u 52. minuti imao jedan pokušaj s dvadesetak metara, ali je lopta prohujala poprilično iznad gola. Saudijska Arabija je uzvratila u 56. minuti nakon ubačaja s desne strane u peterac Rusa. Al Sahlawi je kratko dodirnuo loptu, a Al Jassim potpuno zakasnio i odlična prilika za Saudijce otišla je u nepovrat.

Upravo je Al Jassim u 58. minuti ubacio iz prekida s lijeve strane, ali je pokušaj glavom Omara Hawsawija završio iznad ruskoga gola. Zobnin je u 68. minuti uputio prizeman udarac s nekih 13-14 metara, činilo se da to nije preteška zadaća za saudijskog vratara, no ovaj je ipak imao velikih problema, ali je na kraju opasnost ispred njegovoga gola ipak otklonjena.

Ruski izbornik je dvadeset minuta prije kraja izvršio treću izmjenu ubacivši Dzyubu umjesto Smolova, a ovaj mu je vratio na najljepši mogući način, pogotkom za 3:0 svega 89 sekundi nakon tog ulaska u igru. Golovin je još jedanput bio u ulozi asistenta ubacivši loptu s desne strane, a Artem Dzyuba umakao svome čuvaru i potom glavom neometan zabio za 3:0.

Prvi žuti karton na utakmici dodijeljen je tek u 88. minuti, a dobio ga je najbolji igrač susreta Aleksandr Golovin zbog jednoga prekršaja na suparničkoj polovici terena. I onda u 91. minuti šlag na tortu. Dzyuba spušta jednu visoku loptu za Cherysheva, koji prekrasno ulazi u šesnaesterac, a potom još ljepše vanjskim dijelom kopačke pogađa suprotni kut za 4:0.

No, nije to bilo sve. Golovin u 94. minuti iz slobodnjaka preko živoga zida pogađa još jedan prekrasan gol s nekih dvadesetak metara i tako postavlja konačnih 5:0.

MOSKVA – Stadion Luzhniki. Gledatelja: 81.000. Sudac: Nestor Pitana (Argentina). Utakmica 1. kola Skupine A SP-a: Rusija – Saudijska Arabija 5:0 (2:0). Strijelci: 1:0 Gazinskiy (12), 2:0 Cheryshev (43), 3:0 Dzyuba (71), 4:0 Cheryshev (90+1), 5:0 Golovin (90+4). Žuti kartoni: Golovin (Rusija), Al Jassim (Saudijska Arabija).

RUSIJA (4-3-3): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Gazinskiy, Zobnin, Golovin – Samedov (od 64. Kuzyaev), Smolov (od 70. Dzyuba), Dzagoev (od 24. Cheryshev). Izbornik: Stanislav Cherchesov.

SAUDIJSKA ARABIJA (4-2-3-1): Al Muaiouf – Sharani, Om. Hawsawi, Os. Hawsawi, Al Burayk – Otayf (od 64. Al Muwallad), Al Jassim – Al Faraj, Al Shehri (od 72. Babhir), Al Dawsari – Al Sahlawi (od 84. Asiri). Izbornik: Juan Antonio Pizzi.