Premda je smilje, koje se tradicionalno bere oko Ivandana, već sazrelo za berbu, te narednih dana može samo gubiti na težini, otkup nije počeo i otkupna cijena se još uvijek ne zna.
Ona je negdje u rasponu između minimalnih marku i pol koliko nude pojedine destilerije u istočnoj Hercegovini, te 3 marke – kojima se nadaju mali proizvođači. Destilerije u zapadnoj Hercegovini još javno ne spominju cijenu otkupa. Izgledno je da će smiljari živjeti u neizvjesnosti sve do zadnjeg trenutka, odnosno do početka žetve.
Otkup nije počeo
Neki ne strahuju, jer su se već davno upisali za otkup, drugi obijaju vrata destilerija u nadi da će ih neko ugurati na spisak. U nekoliko hercegovačkih destilerija potvrdili su nam da otkup nije počeo, a trebao bi sljedeći tjedan.
U čitlučkoj Destileriji Brotnjo kažu nam da bi otkup trebao početi iza nedjelje, dok se oko cijene nisu još usuglasili. No navode da ne bi trebala biti ispod dvije marke. U ljubuškom Roingu također još ne otkupljuju smilje, i trenutačno ne znaju hoće li ga uopće i otkupljivati, piše Dnevni list.
Ističu da imaju svoga smilja dovoljno da bi zadovoljili potrebe, budući da su ostali vez velikog kupca, koji se sada namiruje u Hrvatskoj. Baš kao ni u Ljubuškom otkup nije počeo ni u Trebinju. Radovan Anđelić, vlasnik tvrtke Anđelić iz Trebinja koja se bavi otkupom smilja kaže da otkup nije počeo, te da čeka ponudu kupaca, kako bi mogli odrediti cijenu.
„Ovdje nije pitanje cijene smilja, nego prodaje ulja“, ističe Anđelić dodavši da on srećom nema neprodanog ulja, kao destilerije u zapadnoj Hercegovini. Čuo je za sastanak smiljara u Zvirovićima, gdje je spominjano da ovaj tjedan dolazi kupac, zahvaljujući kojemu će se cijene zadržati iznad 3 marke. Anđelić poručuje da će, ukoliko to bude slučaj, pa taj ‘mesija’ dođe on svoje smilje dovesti u zapadnu Hercegovinu.
Podsjetimo, u Zvirovićima je u nedjelju održana osnivačka skupština klastera “Malih proizvođača smilja”, gdje se okupilo oko 250 malih proizvođača. Slavko Andačić obraćajući se prisutnima je kazao da su dobili obećanja od jednog svjetskog otkupljivača eteričnih ulja, čiji bi predstavnik trebao u Hercegovinu doći u ovom tjednu te je iznio podatak da će se zaštiti prošlogodišnje cijene smilja, dakle od 3-3,3 KM po kilogramu.
Pitanje Džuburu
Anđelić poručuje da je uz neprodano ulje, problem i forsiranje priče o smilju. U tom kontekstu postavio je pitanje dekanu na Agromediteranskom fakultetu u Mostaru Ahmedu Džuburu koji ujedno obnaša dužnost i potpredsjednika Grupacije smiljara. „Pitam se zašto jedan agronom dale komercijalne savjete? Ovdje je prije godinu dana pričao da se tržište ne može prezasititi“, podsjeća Anđelić na izjave „da je cijela Hercegovina pod smiljem, to ne bi odgovorilo na potrebe tržišta“.
Samo godinu dana nakon toga, na tržištu od smilja bolje kotiraju kavade, koje su se donedavno prodavale pod dvije marke. Tragedija će, smatra Anđelić, biti mali proizvođači. Obitelji s jednim ili nijednim zaposlenim koje su u smilju vidjele spas na kućnom pragu.
(www.jabuka.tv)
Izmjene Zakona o sigurnosti prometa, predlagača Saše Magazinovića i Jasmina Imamovića, u drugom čitanju bit…
Chemo Commerce jedan je od vodećih distributera u Bosni i Hercegovini s više od 20…
Poznata emisija "Glazbena priča" koja se emitira na hrvatskoj CMC televiziji ugostila je širokobriješki Tamburaški…
Motociklist H. Č. zadobio je teške tjelesne ozljede u sudaru osobnog automobila marke BMW i…
Nogometaši Sarajeva u srijedu su remizirali 1:1 na gostovanju kod Širokog Brijega te su s…
Više nepoznatih osoba u srijedu u večernjim satima viđeno je u bijegu pred policijskim službenicima…
Komentari:
Oce itko u sirokom uzimati
mirkec rotimov
Dogovaraju se oni koji su nabavili destilerije i idu preko firmi koje imaju dozvolu...gledaju kako ga što jeftinije otkupiti od malih proizvođača i preprodati i zaraditi duplo.
Prvi put je netko spomenuo ovog dekana sto je dosta ljudi navukao kad se sjetim price iz kina nemoguce zasitit trziste
Hoće. Veliki preprodavači koji imaju destileriju dogovaraju najnižu cijenu po kojoj bi otkupili i preprodali izvoznicima smilja.
ORGANIZIRANA PLJAČKA U DOSLUHU SA VLASTI KAO I SVE DRUGO OD 90 GODINA
Ja posadio 10.000 sadnica, u Večernjam Listu pisalo da svaka sadnica daje 0,5 kg godišnje i da je minimalna cijena 5 maraka i da se tržište ne može zasititi, dao sam otkaz u firmi jer je u Večernjem Listu pisalo da ću od 10.000 sadnica sa 3 duluma imati 25.000 maraka godišnje sa ulogom od 2.000 maraka za sadnice i oranje i par radnih dana godišnje.
VI PAMETNJAKOVIĆI KOJI GOVORITE OVI OTKUPLJUJU ZA MALO PA PREPRODAJU PO DUPLO..BLAAA BLLLLAAAA..Pa kad ste vi tako pametni i promoćurni uradite vi to pa se obogatite samo nemojte više tuđim k..... glogine mlatit.
Ne kenjaj...
Šta je mislio si evo love onako..malo morgen i da ..upravo sam to uradio..dobar ti tek.
ja ga džaba sadio
Kakvo sjeno takav plast, kakav narod takva vlast. Hahaha
Ja san udario po duvanu... ide ko lud....otkup zajamčen....