Hvala Danci: Uzeli europsku krunu Srbima pred nosom i našima dodijelili turnir za Olimpijske

U uzbudljivoj finalnoj utakmici, u kojoj su glavnu riječ vodili vratari na obje strane parketa, Danska je ipak stigla do europskog naslova. Vodili su većinu utakmice i na kraju stigli do zasluženog slavlja i zlatne medalje. Srbima ostaje utjeha srebra, na prvenstvu gdje su kao domaćini ostvarili povijesni uspjeh, prenosi hrsport.net

Kao što se moglo i pretpostaviti finalni obračun otvoren je s dosta tehničkih pogrešaka, uz agresivnu obranu, ali i odličnim izdanjima vratara na obje strane terena. Vidljiva je bila nervoza domaćina u napadu, što su odlično iskoristili Danci i golovima Mikkela Hansena te Eggerta s krila otišli na 0:2.

Srbija do prvog pogotka dolazi tek u šestoj minuti utakmice, Prodanović je s crte, nakon obrane vratara i grede, uspio pospremiti loptu u mrežu. Manojlović je Srbima donio izjednačenje, ali Skandinavci s dva uzastopna pogotka ponovno odlaze na +2, prednost koju su manje više uspješno čuvali do kraja poluvremena.

Imala je Srbija napad i priliku za izjednačenje u 20. minuti, no nervozna igra, puna tehničkih pogrešaka, uz loš učinak vanjskih pucača, omogućili su Danskoj da do 23. minute stigne do najveće prednosti dotadašnjeg dijela susreta, Hansen je ponovno topovski loptu poslao u srpsku mrežu, za +3 (5:8).

Fantastični su bili vratari i jedne i druge reprezentacije. Koliko god da se nevjerojatan čini podatak da je Stanić uhvatio 11 lopti, istom mjerom mu je u prvom poluvremenu uzvratio Landin Jacobsen, koji imao identičan broj obrana. Zaustavila je danska obrana najopasnije Srbe, Vujin je u prvom poluvremenu ostao bez pogotka (0/4), dok je Ilić jedini pogodak postigao s linije sedam metara u 25. minuti, dok je iz igre imao katastrofalnih 0/5. Na odmor se otišlo s prednošću danskih rukometaša od dva pogotka, na semaforu je bilo 7:9 za Skandinavce.

Srbija je u nastavak krenula bez isključenog Manojlovića, a Danci do 34. minute korist zbunjenost domaćina te s dva uzastopna pogotka Markussena odlaze na ‘velikih’ 7:11. No, domaćin, nošen podrškom publike s tribina Arene, stiže na -2, da bi nakon isključenja Svan Hansena, pogotkom Toskića s crte stigao i na samo pogodak zaostataka. Uz malo više prisebnosti Ilića, koji je zapucao (odlično mu je obranio Landin) sedmerac, mogli su i do izjednačenja.

No, umjesto potpunog priključka, Danci su na krilima svog vratara ipak ponovno stigli do ugodnije prednosti. Ilić je, bez obzira na jedan pogodak u tom razdoblju, nastavio s lošom igrom, nervoza se proširila i na ostatak ekipe, a nakon njegove izgubljene lopte u 47. minuti utakmice kontru je realizirao Lindberg, za velika četiri pogotka prednosti (12:16).

Ipak, Srbi se nisu popustili, zaigrali su još agresivnije u obrani, probali su i s 5-1, koja dobro funkcionirala te su isprovocirali greške i brze šuteve Danaca. Na ulazu u posljednjih deset minuta, pogotkom Vujina sa sedam metara dolaze na samo pogodak zaostatka (15:16) osiguravši neizvjesnu završnicu. Međutim, sjajan je u tim minutama, kao i u čitavoj utakmici, bio Danac Mikkel Hansen, koji je hladnokrvno pucao iz svih pozicija, preuzimao odgovornost i većinom pogađao srpsku mrežu.

U posljednje dvije minute ulazi se s dva pogotka viška danskih rukometaša, no ovo nije bila Ilićeva večer, nije realizirao posljednju šansku za srpski priključak, a Mikkel Hansen je dokrajčio protivnika, za europsko zlato.

Pobijedom Danske u finalu, Hrvatskoj je dodijeljeno domaćinstvo kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre u Londonu; da je kojim slučajem Srbija pobijedila, domaćinstvo bi pripalo Sloveniji.