Hrvatski vaterpolisti nakon velike drame ostali bez finala Europskog prvenstva

Hrvatska vaterpolska reprezentacija poražena je u polufinalu Europskog prvenstva od selekcije Španjolske 8:9.

Osim finala, hrvatski vaterpolisti su porazom od aktualnog doprvaka svijeta i Europe ostali i bez prilike za osiguranjem olimpijske vize za Tokio. Morat će to izboriti kroz olimpijske kvalifikacije.

Hrvatska je osvojila prvi napad susreta tijekom kojeg je Luka Bukić pogodio vratnicu španjolskog gola. Nakon dva neuspješna izleta u hrvatsku polovicu, prvi pogodak na utakmici zabio je Marko Macan poslije isključenja Alejandra Bustosa.

Prva četvrtina je i završila samo jednim pogotkom, nakon nekoliko neuspješnih napada s obje strane, ali i vrlo dobro raspoloženim vratarima — Marko Bijač skupio je četiri obrane i zadržao svoj gol netaknutim, dok ih je Daniel López imao čak šest. Valja spomenuti da su Španjolci četiri puta imali igrača više, no to nisu uspjeli realizirati.

Na početku druge četvrtine izjednačili su preko Álvara Granadosa, a Hrvatsku je u prednost vratio Andro Bušlje udarcem sa šest metara. Španjolski odgovor nastupio je već u sljedećem napadu, kada je Miguel del Toro izbio pred Bijača i zabio za 2-2. Preokret se dogodio dvije i pol minute prije kraja prvog poluvremena, kada je Alberto Munarriz poslao žestok udarac u desni kut Bijačevog gola, no Hrvatska je brzo poravnala drugim Bukićevim pogotkom nakon udarca kojega je raspoloženi López gotovo uspio obraniti.

Druga četvrtina je naposljetku završila 4-4 nakon još jednog pogotka s obje strane. Igralo se gol za gol, a vratari su apsolutno dominirali.

Drugi dio utakmice počeo je, pak, španjolskim vodstvom i drugim Munarrizovim pogotkom. U sljedećem napadu Hrvatska nije uspjela iskoristiti igrača više, čime je López broj obrana podigao na deset. U tim je trenucima Ivica Tucak pozvao i prvi timeout, no ni idući hrvatski pokušaj nije urodio plodom.

Barakude su ipak uspjele izjednačiti nakon što je s desne strane poentirao Lovre Miloš, no španjolski kapetan Felipe Perrone vratio je svoju momčad u vodstvo vrlo brzo. Na 6-6 je ponovno poravnao Bukić da bi, nakon toga, pogodio gredu. Ritam utakmice iz prve dvije četvrtine tako se uspješno preslikao na treću — gledali smo napeto i vrlo izjednačeno nadmetanje koje su diktirale obrambene reakcije, a Španjolska je imala malčice bolju realizaciju napada.

Posljednju dionicu utakmice pogotkom je otvorio Granados. Imali su Španjolci priliku otići i na plus dva, no Hrvatska se obranila i ponovno izjednačila udarcem Mare Jokovića. Suparnici Barakuda ponovno su poveli golom Rogera Tahulla, a rezultat 8-7 neko je vrijeme stajao na semaforu.

Španjolci su s tom prednošću ušli i u zadnju minutu utakmice, a za 9-7 zabio je španjolski igrač dana Munarriz trideset sekundi prije kraja utakmice i tako svojoj momčadi dao veliku prednost. Za preokret više jednostavno nije bilo vremena, iako je Ante Vukičević uspio smanjiti na 9-8, što je postao i konačni rezultat utakmice.

Borbenu utakmicu Španjolska je naposljetku pobijedila izvrsno organiziranom obranom. Hrvatski su centri bili vrlo dobro zatvoreni, a motivirani López s 13 obrana onesposobio je suparničke pucače, piše Telesport.hr.

Finale je na rasporedu u nedjelju od 19 sati, gdje će Španjolska igrati protiv boljeg iz utakmice Crne Gore i domaćina Mađarske. Hrvatsku, pak, čeka utakmica za broncu istog dana u 17 i 30.