Hrvatski mediji o zastupnicima dijaspore: Većinom šute, a na njih trošimo stotine tisuća kuna

Pitanje promjene Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini ove godine postalo je i jedna od važnijih političkih tema u Hrvatskoj, ponajprije zahvaljujući inzistiranju predsjednika RH Zorana Milanovića.

No time su se ekstenzivno bavili i premijer Andrej Plenković, kao i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, pa čak i HDZ-ovi eurozastupnici poput Željane Zovko.

U cijeloj toj prilično bučnoj i kontroverznoj operaciji najmanje se moglo čuti troje saborskih zastupnika iz dijaspore, zapravo iz Bosne i Hercegovine, kojima bi ta tematika trebala biti prioritet.

Dapače, prilično je sigurno da šira javnost nema pojma tko su tih troje saborskih zastupnika, izabranih većinom glasovima Hrvata iz BiH, piše Gordan Duhaček za Index.

Riječ je o Zdravki Bušić, Nevenku Barbariću i Radoju Vidoviću. Svi su članovi HDZ-a.

Radoje Vidović

Radoje Vidović po struci je profesor povijesti i zemljopisa te diplomirani novinar, a u sabor je ušao s 2.827 glasova u XI. izbornoj jedinici (za državljane RH koji nemaju prebivalište u RH). Rođen je 15. siječnja 1970. u Fojnici (Bosna i Hercegovina).

Član je Odbora za Hrvate izvan Hrvatske, Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu i Odbora za ratne veterane.

Prema podacima Parlametra, GONG-ova projekta koji prati rad saborskih zastupnika, otkako je u saboru od 2020. godine Vidović se baš nije pretrgnuo od rada.

Zabilježeno je da je na jednom aktualnom satu postavio pitanje premijeru Andreju Plenkoviću, što inače funkcionira po principu “ti meni vojvodo, ja tebi serdare” kada HDZ-ovci postavljaju pitanja svojem premijeru, piše Index.

Parlametar bilježi i da se za riječ javio protekle godine oko 25 puta, a većinom je govorio o problematici Hrvata u BiH, hvaleći, vladinu politiku. Njegovi istupi nisu uspjeli zadobiti medijsku pozornost.

Nevenko Barbarić

Nevenko Barbarić u sabor je ušao s 3.864 glasa, a inače je inženjer građevine. Kao i kolega Vidović, studirao je u Mostaru. Rođen je 24. kolovoza 1962. u Klobuku, Bosna i Hercegovina.

Član je Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo, Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije i Odbora za ratne veterane.

Po saborskoj sjednici je prema podacima Parlametra govorio u prosjeku sedam puta, dok je prosjek sveukupnog broja zastupnika po sjednici 42 puta. Ukratko, nije se baš napričao o problemima Hrvata iz BiH, iako je o njima ponekad govorio.

Jedino po čemu se istaknuo u medijima je to što je prošle godine proglašen najskupljim zastupnikom. Za njegove troškove su hrvatski porezni obveznici izdvojili 131 tisuću kuna.

Zdravka Bušić

Tu je i Zdravka Bušić, najpoznatije ime među troje zastupnika dijaspore.

Rođena je 6. rujna 1950. u Imotskom. Na Sveučilištu Case Western Reserve Cleveland, savezna država Ohio (SAD), završila je magistarski znanstveni studij bibliotekarstva i informatike. U sabor je ušla s 2784 glasa i ovo joj je drugi mandat.

Ona je stari kadar HDZ-a, bila je i dio Tuđmanove šire ekipe suradnika u Uredu predsjednika, a Plenković je iskoristio činjenicu što je sestra pokojnog otmičara aviona Zvonka Bušića, piše Index.

U prosjeku po saborskoj sjednici govori devet puta (prosjek je, podsjećamo, 42 puta), a zanimljivo je da se po Parlametru ne ističe raznolikošću vokabulara. Prosjek raznolikosti vokabulara saborskih zastupnika je 105, dok je njen 87.

Prosječna plaća saborskih zastupnika inače iznosi oko 16 tisuća kuna mjesečno neto. To znači da svatko od troje zastupnika dijaspore godišnje dobije oko 190 tisuća kuna plaće neto, a naplate se tu i razni dodatni troškovi. Izdašna je to sinekura.

Biti zastupnik dijaspore je vrlo isplativo

Sve to znači da je Zdravki Bušić, Nevenku Barbariću i Radoju Vidoviću prilično lijepo i isplativo što su zastupnici dijaspore u saboru.

Oni su s nešto više od 10 tisuća glasova zajedno dobili tri mandata i sada uživaju u iznadprosječnim plaćama i za hrvatske i za bosanskohercegovačke prilike, a Barbarić i vrijedno naplaćuje sve moguće troškove svog bivanja u saboru.

Hrvatima u BiH to nije od neke značajne pomoći niti im donosi ikakve konkretne rezultate, ali nismo naivni da mislimo kako su ti HDZ-ovci doista zbog toga došli u sabor, zaključuje Gordan Duhaček svoj tekst.

(www.jabuka.tv | Gordan Duhaček – Index | Foto: Patrik Macek/Pixsell/Hina)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Magazin
  • Zanimljivosti

Ovaj predmet postigao je najveću cijenu u povijesti aukcija stvari s Titanica

Zlatni džepni sat pronađen na tijelu najbogatijeg čovjeka na Titanicu prodan je američkom kolekcionaru za…

5 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Joško Gvardiol golom poveo City do pobjede

Hrvatski nogometni reprezentativac Joško Gvardiol bio je strijelac prvog gola za Manchester City u 2-0…

1 sat prije
  • Vijesti

Polupansion u Neumu oko 700 KM, a u Makarskoj više od 1.000 KM

Era jeftinog ljetovanja već odavno je gotova. Za veliki dio bh. građana odlazak na more…

2 sata prije
  • Vijesti

Izvanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o BiH

Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da će izvanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN…

2 sata prije
  • Banner
  • Vijesti

Hrvati više ne žele u Njemačku i Irsku, sve više ih bira ovu zemlju

Američki portal Remitly objavio je kartu koja pokazuje u koje zemlje se žele preseliti žitelji…

2 sata prije
  • Banner
  • Nogomet
  • Sport

Zrinjski slavio u Posušju

[gallery ids="682840,682836,682839,682835,682834,682841,682838,682837"] Nogometaši Posušja izgubili su od mostarskog Zrinjskog 0:1 u susretu 29. kola Premijer…

2 sata prije