Hrvatska uzela broncu na EP-u

Imamo broncu na Europskom prvenstvu u Srbiji! Deseta je to medalja Hrvatske na velikim natjecanjima. Uzvratili smo Španjolcima za poraz u skupini i zasluženo uzeli treće mjesto pobjedom 31-27. Ali nije moglo bez drame. Kao i obično. Odlično smo krenuli u utakmicu, napad nam je bio sjajan, obrana također. U 15 minuta Španjolci su nam zabili pet golova, ali tri od tih pet bili su iz sedmeraca.

– Najveća je motivacija je bila odigrati za ljude koji su vjerovali u nas – rekao je odmah po završetku utakmice Slavko Goluža kojem je ovo prva medalja u karijeri na mjestu izbornika.

Sve je funkcioniralo kako treba, otišli smo u dva navrata na pet golova razlike, ali ne bi to bilo zanimljivo da malo ne “zakuhamo”. Vratili smo Španjolce u utakmicu i poluvrijeme dobili tek s jednim golom razlike. Španjolci su izjednačili u drugom dijelu, ali brzo smo vratili našu prednost. Otišli smo na četiri gola razlike nakon 10 minuta u drugom dijelu. Ponovno je to sjajno izgledalo. Španjolska je bila pred slomom i trebalo ju je samo “dokrajčiti”. Ali Španjolci se vraćaju i drugi put i dolaze na samo dva gola osam minuta prije kraja. Tri minute prije kraja imali su i sedmerac nakon kojeg su mogli doći na gol razlike, ali Mirko Alilović obranio je loptu i slavlje je moglo početi.

– Nakon onakve utakmice protiv Srbije, trebalo je puno snage da se vratimo. Svaka čast dečkima što su smogli snage za to – rekao je napokon zadovoljni izbornik Goluža.

Od iste te Španjolske izgubili smo prije samo nekoliko dana. I tada smo u Novom Sadu igrali dobro – do 50. minute. A onda mrak, no ovaj put Hrvatska je bila smirenija.

– Bili smo konkretniji i pametniji u napadu nego prije. Igrali smo duge napade i sve se isplatilo. Nije se bilo lako dići nakon poraza od Srbije –  rekao je najbolji strijelac i igrač Hrvatske u ovoj utakmici Blaženko Lacković.

Blaž je zabio sedam golova od 11 udaraca što je odlično za vanjskog igrača na tako važnoj utakmici.

– Bili smo malo nervozni, no u drugom poluvremenu smo dobro krenuli, napravili smo ono što nismo protiv Srbije. Do kraja smo samo osigurali jednu lijepu medalju – istaknuo je Lac.

Na Euru u Portugalu 1994. godine osvojili smo broncu. Od tada je prošlo 18 godina. Ova generacija triput je igrala za broncu, triput izgubila. Četvrta je bila sreća. I to protiv majstora za broncu. Treći na zadnjim Olimpijskim igrama i treći na SP-u. Falila im je jedino europska bronca. Morat će je potražiti nekom drugom prilikom.