Hrvatska u sjajnoj atmosferi svladala Wales i preuzela prvo mjesto u grupi

Hrvatska je u trećem kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. svladala Wales rezultatom 2:1.

Prije početka utakmice održana je minuta šutnje za tragično stradale dvije djevojčice na koje je vozač kamionom naletio na odmorištu autoceste A3 između Okučana i Novske, a minuta šutnje održana je i za Lennarta Johansona, nekadašnjeg predsjednika Uefe.

Hrvatska je bolje otvorila utakmicu. Okupirala je gol Waynea Hennesseyja, a prvu pravu priliku imao je Ivan Perišić koji je pucao preko gola. Dvije minute kasnije uzvraća Wales preko Harryja Wilsona čiji udarac brani Dominik Livaković.

Pritisak se isplatio u 17. minuti. U sjajnoj kontri Luka Modrić šalje loptu Perišiću koji je prosljeđuje Andreju Kramariću, a James Lawrence je u pokušaju čišćenja šalje u svoj gol i Hrvatska dolazi do vodstva.

Domaćin je i nakon gola bio bolja momčad. Dominirali su u posjedu, a u 36. minuti su mogli i do drugog pogotka. Modrić je sjajnom loptom proigrao Kramarića, napadač Hoffenheima se izborio za udarac, ali je šutirao iznad gola.

Najbolju priliku Wales je imao u 42. minuti. Pucao je Will Waulkus, Livaković sjajno obranio, ali mu je zasmetao Davies koji je loptu zamalo pogurao u mrežu. Ipak, hrvatski golman se brzo snašao i rezultat ostaje nepromijenjen.

Hrvatska furiozno otvara drugo poluvrijeme. U 47. minuti Josip Brekalo sjajno prolazi s desne strane, njegov udarac brani Hennessey a lopta se odbija do Matea Kovačića koji sjajnim udarcem pogađa za 2:0, ali je gol poništen zbog zaleđa u kojemu se nalazio Kramarić koji je smetao golmanu.

Samo minutu kasnije Hrvatska koristi lošu reakciju velške obrane, Modrić dodaje Perišiću koji pogađa za 2:0 i donosi veliko slavlje hrvatskim navijačima. Igrač Intera je tako odličnu igru okrunio pogotkom.

Wales je preko Garetha Balea pokušavao ugroziti Livakovića, ali Dinamov golman je još jednom potvrdio sjajnu predstavu. Ipak, u 76. minuti Wales dolazi do gola. David Brooks je opucao s 18 metara, lopta pogađa Vidu u glavu i vara Livakovića te ulazi u mrežu.

Vatreni do kraja nisu podlegli pritisku, sačuvali su rezultat i ostvarili jako vrijednu pobjedu. Iako se u sudačkoj nadoknadi odvijala prava drama, Kramarić je mogao mirno privesti utakmicu kraju, ali bio je sebičan, a s druge strane i Walešani su imali priliku za izjednačenje.

Hrvatska reprezentacija je imala veliku podršku s tribina Gradskog vrta na kojemu se prema službenim brojkama skupilo 17.061 navijača.

Hrvatska je s utakmicom više preuzela prvo mjesto, a hoće li tu i ostati pokazat će večerašnja utakmica Azerbajdžana i Mađarske.