Hrvatska u prvom nastupu u Rusiji sredila neugodne Nigerijce

Hrvatska je na najljepši mogući način otvorila Svjetsko prvenstvo porazivši mlađahnu, ali i dosta neugodnu Nigeriju sa 2:0. Po jedan gol u svakom poluvremenu bili su dovoljni za ovaj važan trijumf nakon kojega se svakako lakše diše, jer se logično povećavaju i hrvatski izgledi za prolazak u eliminacijsku fazu natjecanja.

Iako je Zlatko Dalić susret protiv Nigerije započeo s izuzetno napadačkom postavom u onim početnim minutama to i nije dolazilo do izražaja, jer njegovi izabranici ipak nisu išli “grlom u jagode” nego su strpljivo gradili svoje napade čekajući prave prilike.

Prvu takvu dočekali su u 14. minuti kada je Rebić s lijevog krila utrčao u sredinu, odigrao za Mandžukića, a ovaj lijepo povratnom loptom uposlio Perišića koji u svom stilu topovski šutira s nekih 18 metara, ali lopta odlazi malo iznad nigerijskoga gola.

Dvije minute kasnije okuražio se i Kramarić uputivši udarac s dobrih 27-28 metara, no i to je završilo pored gola. U 22. minuti viđena je i prva gužva pred hrvatskim golom, no na svu sreću po “Vatrene” sve se dobro raščistilo.

Rakitić je u 30. minuti napravio svoj već 3-4 prekršaj u tom razgrađivanju nigerijske igre i možebitnim pokušajima za kontru i polukontru, pa se opravdano veznjak Barcelone kao prvi igrač s javnom opomenom našao u bilježnici brazilskoga suca Riccija.

U 32. minuti Mandžukić lijepo prsima spušta loptu za Rebića, Ante odmah šutira s vrha šesnaesterca, ali njegov pokušaj biva izblokiran pa lopta završava u trećem udarcu iz kuta za Hrvatsku. Modrić je u narednoj minuti izveo taj korner, Rebić utrčao i glavom prenio loptu na drugu stranu gdje se našao Mandžukić i također glavom uputio udarac, a lopta se od Etoba odbila u gol za vodstvo Hrvatske 1:0.

Rakitić je u 39. minuti lijepo s lijeve strane centrirao za Kramarića, ovaj lijepo glavom zahvatio loptu, ali ipak nedovoljno precizno budući da ona završava povrh suparničkoga gola.

Nigerijci su u prvom poluvremenu najbliže golu bili u 45. minuti, jer je nakon prekida lopta došla do Iwobija koji šutira s 14 metara, ali je Lovren pravovremen u bloku, te spriječava prolaz lopti do Subašićevoga gola. Nije to bila neka naročito briljantna izvedba Dalićevih izabranika, ali su ipak na odmor otišli s minimalnom ali i zasluženom prednošću od 1:0.

Nigerijci su u nastavak dvoboja ušli više napadački orijentirani i već u 47. minuti zaprijetili. Moses je ubacio iz kuta, Balogun bio u skoku, ali u presudnom trenutku ipak izblokiran, pa su Nigerijci dobili samo novi udarac iz kuta.

U tih početnih desetak minuta nastavka susreta Nigerijci su napravili pritisak u vidu pet kornera koje su izveli, a Hrvatska je potom uzvratila velikom prilikom Rebića koji nije na pravi način reagirao poslije Perišićevog ubačaja s lijeve strane.

Iwobi je u 59. minuti ubacio za Ighala, ali šut glavom nigerijskoga napadača bio je preslab za Subašića. Nedugo nakon toga i prva promjena kod Hrvatske, umjesto Kramarića priliku je dobio Brozović.

U 70. minuti Modrić je ubacio loptu iz kornera, a pri skoku Troost-Ekong potegao Mandžukića što je za suca Riccija bilo dovoljno da pokaže na bijelu točku i dodijeli žuti karton nigerijskom braniču. Modrić je uzeo loptu i pogodio donji desni kut mladoga vratara Uzoha za već znatno ljepših hrvatskih 2:0.

Nedugo po ulasko u igru novi nigerijski napadač Iheanacho primio je loptu u šesnaestercu, ali ipak nije imao najbolji kut, pa je šutirao pored hrvatskoga gola. U sudačkoj nadoknadi stopostotnu priliku za treći gol Hrvatske imao je Mateo Kovačić, ali je vratar Uzoho izvrsno obranio.

KALINJINGRAD – Stadion Kalinjingrad. Sudac: Sandro Ricci (Brazil). Utakmica 1. kola Skupine D SP-a: Hrvatska – Nigerija 2:0 (1:0). Strijelci: 1:0 Etebo (33-autogol), 2:0 Modrić (71-11m). Žuti kartoni: Rakitić i Brozović (Hrvatska), Troost Ekong (Kamerun).

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić – Rakitić, Modrić – Rebić (od 78. Kovačić), Kramarić (od 60. Brozović), Perišić – Mandžukić (od 86. Pjaca). Izbornik: Zlatko Dalić.

NIGERIJA (4-2-3-1): Uzoho – Idowu, Troost-Ekong, Balogun, Shehu – Etebo, Ndidi – Iwobi (od 62. Musa), Mikel (od 88. Simy), Moses – Ighalo (od 75. Iheanacho). Izbornik: Gernot Rohr.