Hrvatska u grotlu Poljuda razbila Mađare i napravila važan korak za Euro

Hrvatska nogometna reprezentacija nakon nešto više od četiri godine vratila se na Poljud i u fantastičnoj atmosferi svladala reprezentaciju Mađarske s visokih 3:0.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić odlučio se za provjerenu postavu sa gotovo svim srebrenima iz Rusije. Tako su u prvom sastavu zaigrali Ante Rebić i povratnik u reprezentaciju Ivan Rakitić, dok su na klupi ostali mladi aduti Nikola Vlašić i Josip Brekalo.

Iako je Dalić najavljivao strpljivu igru, Hrvatska je odmah od početka krenula silovito nošena sjajnom  i bučnom publikom na poljudskom stadionu.

Prva prigoda dogodila se odmah u 3. minuti. Modrić je sjano pronašao Perišića na boku koji nije uspio prebaciti za Petkovića pa su to Mađari za kratko očisitli. U nastavku akcije Modrić je šutirao silovito ali otišlo je daleko preko gola.

Minutu kasnije šutira Perišić, ali siguran je Gulasci.

I onda u 5. minuti velika pogreška mađarskog braniča Kadara. Modrić ga je dobro pristisnuo, ukrao mu loptu i sjurio se prema mađarskim vratima i rutinski pogodio pored nemoćnog Gulascija. Hrvatska je rano povela i to je izazvalo pravu erupciju na tribinama.

Hrvatska se nakon toga autoritativno postavila na terenu kao znatno kvalitetniji protivnik. Mađari su nakon gola imali nekoliko izleta prema vratima Livakovića, ali ona nisu bila ozbiljnije ugrožena.

I onda je stigla 25. minuta. Hrvatska je postigla i drugi gol nakon još jedne pogreške Mađara.

Sjajan dekor i navijanje na tribinama Poljuda

Ovaj put agresivni Rebić je sjajno pritisnuo Lovrencsicsa, oduzeo mu loptu i povratnom loptom pronašao samog Petkovića. Njega su potom okružili protivnički braniči jer mu je lopta otišla malo u nazad, ali Dinamov napadač sjajno iz okreta petom šalje loptu pored Gulascija. Ništa drugo se ne može reći nego – majstorija.

Nakon toga malo su i Mađari došli do daha, ali nisu uspjeli napraviti ništa konkretnije.

Hrvatska je novu dobru prigodu stvorila u 40. minuti. Ponovno su glavni akteri bili Rebić i Petković. Imoćanin je silovito prošao po lijevoj, ponovno otresao nesretnog Lovrencsicsa i odlično ubacio u sredinu kaznenog prostora Mađara. Tamo je loptu sjajno prihvatio Petković, ali okružen s nekoliko Mađara nije mogao uputiti snažniji udarac, tako da je Gulasci zabilježio vrijednu obranu.

Ipak dvije minute kasnije Vatreni dolaze i do trećeg pogotka. Perišić je ubacio s desne strane, a Kadar promašuje njegov ubačaj, a snalažljivi Bruno Petković nekako uspijeva zahvatiti loptu i poslati je u mrežu. Bio je to drugi pogodak napadača iz Metkovića na utakmici za sjajan završetak prvog poluvremena na Poljudu.

Mađari su nešto bolje krenuli u drugom dijelu, ali nakon nekoliko uvodnih minuta dosuđen je jedanaesterac za Vatrene.

Dalićeva odluka da u prvi sastav uvrsti Antu Rebića pokazala se kao pun pogodak. Nakon što je cijeli dotadašnji dio utakmice izluđivao mađarsku obranu u 54. minuti Kleinheisler ga je srušio nakon što je izmješao njegove suigrače. Sudac Orsato pokazao je drugi žuti karton mađarskom igraču te dosudio najstrožu kaznu za Hrvatsku.

Odluka je pala da loptu uzme Ivan Perišić koji je vrlo emotivno proživljavao ovu utakmicu i pokuša postići novi gol za Hrvatsku. Ipak Gulasci njegov udarac koji je išao u donji desni kut, odlično brani pa se hrvatski krilni napadač nije upisao u strijelce. Ipak Hrvatska je do kraja susreta bila s igračem više, a Dalić je ubrzo nakon toga izveo Perišića kojega je publika pozdravila ovacijama.

Igra se u nastavka malo razvodnila, a izgledalo je kao da Hrvatska želi postići još koji pogodak. Dalić je zamijenio svoje najveće vedete Modrića i Rakitića kako bi ih publika nagradila ovacijama, a u igru je uveo Kovačića i Vlašića.

Pred kraj susreta Rebić je imao još jednu sjajnu prigodu, ali njegov udarac je otišao pored gola. Na kraju je završilo 3:0 za Vatrene koji su s ovom pobjedom učinili značajan korak za konačni cilj – plasman na Euro 2020.

U drugoj utakmici u ovoj skupini između Slovačke i Walesa nije bilo pobjednika (1:1) što ide u prilog i Vatrenima.

HRVATSKA: Livaković, Jedvaj, Vida, Lovren, Barišić, Brozović, Rakitić (od 73. Vlašić), Modrić (od 67. Kovačić), Rebić, Perišić (od 60. Brekalo), Petković

MAĐARSKA: Gulacsi, Lovrencsics, Lang, Orban, Kadar, Dszudzsak (od 58. Nagy), Kleinheisler, Siger, Sallai, Nemeth, Szalai (od 75. Varga)