Hrvatska se spasila u grotlu Marakane, ali nije bilo dobro

Hrvatska nogometna reprezentacija sve je dalje od izravnog plasmana na Svjetsko prvenstvo. Iz Srbije se vraća samo s bodom, ali s obzirom na igru više od 1:1 nisu ni zaslužili. Belgija je, pak, pobijedila Škotsku u gostima i praktički već osigurala direktan plasman na SP.

SRBIJA – HRVATSKA 1:1

BEOGRAD – Marakana. GLEDATELJA: 30.000

SRBIJA: Stojković – Ivanović, Subotić, Nastasić, Kolarov – Matić, Fejsa, Tošić (od 56. Sulejmani), Marković – Đuričić (od 56. Tadić), Mitrović

HRVATSKA: Pletikosa – Srna, Ćorluka, Šimunić, Lovren – Rakitić (od 76. Jelavić), Vukojević, Modrić – Olić (od 56. Perišić) – Eduardo (od 61. Kovačić) , Mandžukić

STRIJELCI: 0:1 Mandžukić (53.), 1:1 Mitrović (66.)

CRVENI KARTONI: Matić (75.), Šimunić (83.)

Najuzbudljivije su se stvari, oba pogotka i dva crvena kartona, dogodile u drugom poluvremenu. Hrvatska je vodila pogotkom Marija Mandžukića, ali pobjedu joj je ”oduzeo”Aleksandar Mitrović.

Hrvatski izbornik Igor Štimac na teren je izveo postavu u kojoj je Dejan Lovren na lijevom boku mijenjao ozlijeđenog Ivana Strinića, na pozicijama defenzivnih veznjaka su bili Luka Modrić i Ognjen Vukojević, dok su ofenzivnu četvorku činili Ivan Rakitić, Ivica Olić, Eduardo i Mandžukić.

Unatoč takvoj, na papiru prilično napadački orijentiranoj formaciji, Hrvatska je praktički cijelo prvo poluvrijeme bila potpuno bezopasna. Prepustila je domaćima dominaciju, a najveću su priliku Srbi imali već u šestoj minuti kada jeLazar Marković s četiri metra pogodio vratnicu. Naša je reprezentacija jedini udarac uputila u 30. minuti kada je Olić pucao glavom, ali bio je to loš udarac, a lopta je otišla pored gola.

Nastavak je donio probuđenu, agresivniju Hrvatsku, a nagrada je stigla već u 53. minuti. Kapetan Darijo Srna je savršenom loptom proigrao Mandžukića koji je izbio sam pred Vladimira Stojkovića i mirno donio vodstvo našoj nacionalnoj momčadi. Prednost je hrvatska reprezentacija čuvala 13 minuta, a onda je Miralem Sulejmani izveo skraćeni korner, a Aleksandar Mitrović nadskočio Vedrana Ćorluku i glavom zabio za 1:1.

U 75. minuti se učinilo da bi voda ponovno mogla krenuti na hrvatski mlin jer je Nemanja Matić nakon prekršaja na Vukojeviću dobio drugi žuti karton. No, samo pet minuta kasnije snage su na terenu opet bile izjednačene jer je izravni crveni karton poslije grubog starta na Sulejmaniju dobio Josip Šimunić. Branič Dinama tako neće moći igrati protiv Belgije u Zagrebu idući mjesec.

Dodajmo da je na ovaj način Hrvatska osigurala najmanje drugo mjesto u skupini koje vjerojatno nosi dodatne kvalifikacije.