Hrvatska razbila Cipar

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je 7. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru kao gost svladala Cipar sa 3-0 (1-0).

Hrvatska je do novih bodova u kvalifikacijama stigla zahvaljujući golovima Ivana Perišića (45.+2), Joška Gvardiola (80.) i Marka Livaje (90.+2).

Nakon početnih neuvjerljivih 10-ak minuta, Hrvatska se protiv možda i najlošije reprezentacije u skupini postavila autoritativno te je nizala prilike, no povela je tek u posljednjim sekundama prvog poluvremena.

Prvu priliku za pogodak imao je Kramarić u 13. minuti nakon lijepe akcije debitanta Stanišića i Vlašića, no pokušaj vođe napada “Vatrenih” nije bo precizan. Samo minutu potom pokušao je i Sosa, no vratar Cipra Michael nagovijestio je kako je odlično raspoložen. Perišić je bio nerješiva enigma na lijevom krilu hrvatskog napada za ciparsku obranu, u 21. minuti sjurio se u kazneni prostor, ali njegov udarac iskosa Michael je uspio zaustaviti.

Činilo se kako je Hrvatska povela u 23. minuti kada je Perišić još jednom pobjegao svojim čuvarima, a zatim povratnom loptom pronašao Kramarića u srcu kaznenog prostora. Nakon manjeg petljanja Kramarić je zatresao mrežu, ali uslijedila je poduža provjera putem VAR-a kojom je ustanovljeno da je Perišić bio u minimalnom zaleđu prilikom Sosina dodavanja.

Novu šansu Perišić je imao u 31. minuti, no tada je njegov pokušaj prohujao pored lijeve vratnice. Stanišić i Kramarić dobro su kombinirali u 35. minuti, Kramarić se “lažnjakom” izborio za udarac sa 15-ak metara, no opet se istaknuo Michael.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela stvari u svoje ruke preuzeo je kapetan Modrić koji je podijelio dvije sjajne lopte iza domaće obrane. Prvi put je Modrić proigrao Sosu čiji je ubačaj blokiran, no lopta je ipak stigla do Kramarića čiji pokušaj sa sedam-osam metara je domaći vratar uz pomoć svojih braniča uspio obraniti. No, samo minutu potom uslijedila je brza kombinacija Kramarića, Sose i Modrića nakon koje je Modrić proigrao Perišića koji je pobjegao svom čuvaru Psaltisu i zatim s pet metara pogodio suprotni kut.

Imala je Hrvatska priliku već početkom drugog poluvremena riješiti pitanje pobjednika kada je Kramarić nakon dodavanja Kovačića izborio kazneni udarac u srazu s dvojicom ciparskih braniča. Loptu je uzeo Modrić, ali Michael je uspio zaustaviti i udarac hrvatskog kapetana s bijele točke u 54. minuti.

Pokušao je i Vlašić u 59. minuti nakon dvostrukog proigravanja s Perišićem, no njegov udarac s osam metara nije bio precizan.

Uslijedilo je zatišje u igri hrvatske reprezentacije koje je prekinuto ulaskom Brekala i Livaje u 69. minuti umjesto Vlašića i Kramarića. Svježe napadačke snage donijele su novi val napada i prilika, u 74. minuti Perišić se ubacio s lijevog krila u kazneni prostor te oštro šutirao sa 14 metara, no opet je Michael bio na visini zadatka. Ciparski golman zaustavio je i pokušaj Brekala sa 20-ak metara u 76. minuti, dok je udarac Modrića u 77. prohujao pored vratnice.

Ipak, u 80. minuti Hrvatska je stigla do osiguranja pobjede. Sosa je izveo udarac iz kuta, lopta je stigla do Gvardiola na drugoj vratnici, a mladi stoper je iz blizine postigao svoj prvi pogodak za reprezentaciju.

Konačni rezultat produkt je suradnje pričuvnih igrača, u sudačkoj nadoknadi Brekalo se izborio za loptu u domaćem kaznenom prostoru te lijepo uočio utrčavanje Livaje. Napadač Hajduka iskoristio je dodavanje krila Torina te mirno zatresao mrežu za zasluženo uvjerljivu pobjedu Hrvatske.

S ova tri boda Hrvatska je ostala na vrhu ljestvice, ima 16 bodova, kao i druga Rusija. Treća je Slovenija sa 10 bodova, četvrta Slovačka s devet, dok su na dnu Malta i Cipar sa po četiri boda.

Hrvatska će u 7. kolu u ponedjeljak u Osijeku ugostiti Slovačku.

Plasman na SP 2022. izborit će pobjednik skupine, dok će drugoplasirana reprezentacija u dodatne kvalifikacije.

Dalić: Možda će nam trebati i više bodova nego što sam mislio