Hrvatska pregazila Ukrajinu, Mostarac zabio jedan od najboljih golova na Euru

U susretu 3. kola C skupine Europskog prvenstva, hrvatska rukometna reprezentacija je u Szegedu pobijedila Ukrajinu s 38-25 no, hoće li proći u drugi krug natjecanja doznat će  nakon ogleda Francuske i Srbije.

Hrvatski rukometaši su okončali natjecanje u skupini s dvije pobjede (Ukrajina, Srbija) i jednim porazom (Francuska), a hoće li to biti dovoljno za drugi krug doznat ćemo nakon večerašnjeg posljednjeg dvoboju u skupini, Francuska – Srbija.

Svaka pobjeda Francuske ili remi vode Hrvatsku u drugi krug s drugog mjesta u grupi. Ako Srbija iznenadi Francusku, zatvorio bi se krug tri momčadi sa po četiri boda i odlučivala bi međusobna gol razlika u tom krugu. Francuska je Hrvatsku pobijedila s +5, a Hrvatska Srbiju s +3. Dakle, Hrvatsku bi s turnira izbacila svaka pobjeda Srbije između dva i šest razlike.

Izbornik Hrvoje Horvat je imao novih problema s koronavirusom. Posljednji su otpali David Mandić, te Željko Musa. U izolaciji su i Matej Mandić, Lovro Mihić, Marko Mamić, Zvonimir Srna, te Leon Šušnja. Na terapijama je kapetan Domagoj Duvnjak, dok je Halil Jaganjac zbog lakšeg potresa mozga također bio izvan zapisnika.

Horvat je za ovu utakmicu pozvao golmana Dominika Kuzmanovića te Jakova Gojuna, koji se u reprezentaciju vratio nakon gotovo četiri godine.

Hrvatska je protiv Ukrajine bila favorit, a to je potvrdila i na parketu Pick Arene u Szgedu premda je uspavano ušla u susret i u prvih 10 minuta imala problema.

Ukrajinci su iskoristili lošiji ulazak Hrvatske i u početnim minutama bili su u prednosti. Nezadovoljan igrom u obrani, izbornik Horvat je već u desetoj minuti pozvao minutu odmora. U nastavku je bilo daleko bolje. Hrvatska je zaigrala čvršće i u 22. minuti stigli su do +4 (14-10). Uslijedilo je novo opuštanje i ukrajinska serija 3-0, za 14-13.

Međutim, završnica prvog dijela ponovo je pripala hrvatskim rukometašima koji su poluvrijeme zaključili serijom 4-0 za velikih 18-13 na poluvremenu.

U prvom poluvremenu viđen je i jedan od najboljih golova natjecanja.

Hrvatski pivot Marino Marić primio je na crti pas iza leđa od Tina Lučina, izborio se s dvojicom čuvara i onda “šraubom” šokirao ukrajinskog vratara.

Hrvatska je drugi dio otvorila serijom 4-1 pobjegavši na osam razlike (22-14). Pitanje pobjednika je već tada bilo riješeno, pa je Horvat u nastavku susreta pružio priliku i ostalim igračima. Na koncu je završilo 38-25.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Ivan Martinović i Marin Šipić sa po sedam golova, Marin Jelinić je dodao šest, a Tin Lučin pet golova. U ukrajinskim redovima najefikasniji su bili Dmitro Artemenko s pet golova i Dmitro Horiha sa četiri gola, prenosi Hina.

Rukometaši Bosne i Hercegovine porazom su oprostili od Europskog prvenstva. Igrači Ivice Obrvana poraženi su od Španjolske rezultatom 24:28.

Nakon prvih pola sata imali su vodstvo 14:12, ali nisu uspjeli izdržati do kraja i iznenadit branitelja naslova.