Hrvatska nulom u Pireju izborila Svjetsko prvenstvo u Rusiji

Hrvatska će igrati na Svjetskom nogometnom prvenstvu 2018. godine u Rusiji. Ništa drugo i nismo očekivali pred uzvratni dvoboj s Grčkom, jer teško je bilo za vjerovati da za klasu lošiji Grci mogu nadoknaditi onih zagrebačkih 1:4. I nisu, jer je ostalo na tome pošto je večerašnji uzvrat na Karaiskakisu završio bez pogodaka. Hrvatska je taktički ponovno odigrala mudro, pametno, zapravo onako kako je i trebalo s jednim ovakvim suparnikom.

U odnosu na onu prvu utakmicu Hrvatska je krenula s oporavljenim Mandžukićem u prvoj postavi, dok je Andrej Kramarić, strijelac tri zgoditka na dvije prethodne utakmice pod Dalićevim vodstvom završio na klupi za pričuve. S druge strane Grci su u početnoj postavi imali čak šest novih igrača.

Domaćin je u uvodnim minutama očekivano imao terensku inicijativu, no Hrvatska je bila dobro postavljena u tom obrambenom dijelu. U 5. minuti Vrsaljkov lakat je završio pod bradom Bakasetasa, ali je bilo još prerano da nizozemski sudac Kuipers krene s dodijeljivanjem javnih opomena.

Vrsaljko je u središtu pozornosti i dvije minute kasnije kada bijegom po desnoj strani i odličnim ubačajem pred suparnički gol kreira prvu polupriliku, ali njegovi suigrači iz vrška napada kasne na tu loptu.

Strinić i Zeca su u 12. minuti imali jedan dvoboj u kaznenom prostoru, Grci su tražili penal, ali je sudac svirao prekršaj domaćeg igrača u napadu. Strinić u 16. minuti gubi jednu loptu na nekih 35 metara od svoga gola, no na sreću po Hrvatsku Mitroglou si daje predug for.

Minutu kasnije Papasthopoulos je dobro zahvatio loptu s nekih 17 metara, ali za razliku od zagrebačke utakmice ovaj put nije pogodio, jer je lopta završila nekih pola metra od Subašićeve vratnice. Kalinić je u 23. minuti na sredini terena “izvrtio” upravo Papasthopoulosa koji ga je žestoko faulirao, ali nije on dobio javnu opomenu nego je zbog prigovora Tachtsidis završio kao prvi opomenuti igrač u Kuipersovoj bilježnici.

Kalinić je u 27. minuti izborio prekršaj na 17 metara, istina skroz iskosa, ali je Rakitić iz slobodnjaka katastrofalno šutirao. Minutu kasnije Perišić je na lijevoj strani “lomio” i Torosidisa na kraju “slomio”, potom s nekih 13-14 metara gađao bliži kut grčkog vratara, ali nije pogodio.

U 41. minuti lopta je s desne strane ubačena pred hrvatski gol, Mitroglou ju je glavom prenio na drugu vratnicu, međutim Subašić u posljednji tren skida loptu s glave Retzosu, a dvije minute kasnije najljepši detalj prvog dijela u izvedbi Ivana Perišića koji je s 20-tak metara uputio pravu “bombu”, ali se vratnica ispriječila i spasila nemoćnog Karnezisa.

Modrić je kreirao prvu opasnost u nastavku susreta odigravši odličnu loptu s desne strane kojom je pokušao na suprotnoj lijevoj naći Perišića, ali je Torosidis u zadnji tren izbacio loptu u korner. Grci su uzvratili udarcem Mitroglua s 20-tak metara, no lopta je i tom prilikom otišla pored gola.

Odmah nakon toga reagira Skibbe i pravi dvostruku zamjenu ubacujući Fortunisa umjesto Lazarosa, odnosno Gianniotasa umjesto Bakesetasa. Nakon toga je Hrvatska još više primirila igru čuvajući početnih 0:0. Dalić je u 78. minuti napravio svoju prvu izmjenu ubacivši Kramarića umjesto Kalinića, dok je Skibbe u tim trenucima umjesto Mitroglua priliku dao Pelkasu.

Grci su u 79. minuti napokon izveli jednu lijepu akciju i zabili gol, ali je isti zbog zaleđa opravdano poništen. Pet minuta prije kraja priliku je dobio Rebić umjesto umornog Perišića.

Tachtsidis je u 87. minuti nakon jednog prekida pokušao s desetak metara, ali je Subašić to obranio, a kojih minutu kasnije Kramarić na drugoj strani biva za malo neprecizan. Na početku sudačke nadoknade šut je s 15 metara okušao i Pelkas, ali bilo je to jako neprecizno, iako je pozicija bila i više nego obećavajuća.

ATENA – Stadion Karaiskakis. Sudac: Bjorn Kuipers (Nizozemska). Uzvratna utakmica dodatnih kvalifikacija za SP 2018: Grčka – Hrvatska 0:0 (0:0). Žuti kartoni: Tachtsidis (Grčka).

GRČKA: Karnezis – Torosidis, Papasthopoulos, Manolas, Rentzos, Tziolis, Tachtsidis, Zeca, Bakesetas (od 59. Gianniotas), Lazaros (od 59. Fortunis), Mitroglou (78. Pelkas). Izbornik: Michael Skibbe.

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić, Brozović, Modrić (od 90. Mitrović), Rakitić, Perišić (od 85. Rebić), Kalinić (od 78. Kramarić), Mandžukić. Izbornik: Zlatko Dalić