Hrvatska na krilima sjajnog Stevanovića srušila Norvešku

Vratila se publika i u Zagreb na utakmice rukometaša Hrvatske, a konačno je Hrvatska imala i vrhunsko izdanje jednog svoga vratara, ovog puta čudesnog Ivana Stevanovića i upravo je na krilima njegovih velikih obrana ostvarila veliku pobjedu 32:28 nad Norvežanima i na taj način zadržala izglede za plasman u polufinale Europskog prvenstva.

Svi su se, kojima srce diše za Hrvatsku, pribojavali sraza s Norveškom, međutim Červarova momčad je odlično ušla u susret i povela s 3:0 golovima Muse, Štrleka i Mamića uz odlične početne minute Ivana Stevanovića na hrvatskom golu.

Norvežani nakon toga zabijaju dva uzastopna gola i smanjuju na 3:2, ali nakon toga Cindrić sjajno pogađa za 4:2 i iznuđuje prvo suparničko isključenje (Tonnesen). Odmah u narednom napadu Norvežana biva isključen Musa pa oni preko Tangena smanjuju na 4:3. Uzvraćaju svojim golovima Marić, čim je ušao u igru, te Štrlek, pa “Kauboji” odlaze na 6:3.

Vodila je Hrvatska i 8:4, zatim 10:6 nakon čega Norveška golovima Johannessena i Bjornsena smanjuje na 10:8, pa je Červar pozvao minutu odmora.

Hrvatska s igračem manje odlazi na 11:8, a zatim Cindrić gubi još jednu loptu u napadu i Norvežani smanjuju na 11:9. Mamić će zabiti gol za 12:9, nešto kasnije i Musa svoj treći za 13:10, a nakon toga po prvi put precizan biva i Karačić, te Hrvatska vodi s 14:1, odnosno u tom razdoblju igre drži 2-3 gola prednosti.

Cindrić je s igračem manje postigao gol za 15:12, a nakon toga dva zicera u dva napada Norvežanima obranio sjajni Stevanović. Hrvatska je ipak previše griješila u napadu, pa nije ni “Stivi” mogao sve “poskidati”, te je Norveška smanjila na 15:14.

Stepančić efektno zabija za 16:14, Norvežani deset sekundi prije odlaska na odmor ponovno spuštaju na – 1, ali Vori u zadnjoj sekundi uspjeva izboriti sedmerac, a Zlatko Horvat lobuje suparničkog vratara i Hrvatska odlazi na poluvrijeme s prednošću 17:15.

Početne minute drugog poluvremena su proticale u igri gol za gol da bi Hrvatska pri rezultatu 20:19 postigla dva vezana zgoditka (Štrlek s lijevog krila i Čupić iz sedmerca) i stigla do 22:19. Norvežani postižu jedan gol, a Hrvatska opet uzvraća sa svoja dva (Štrlek, te Cindrić s igračem manje), pa se “Kauboji” još jednom odvajaju na +4 – 24:20.

Slijede nakon toga minute Marina Marića, jer s igračem manje Mostarac postiže dva gola s crte, te Hrvatska drži četiri gola prednosti. Pri rezultatu 28:24 rumunjski suci istovremeno isključuju Vorija i Stepančića, pa je Hrvatska s dva igrača manje, ali nema problema pošto Štrlek krade loptu i iz kontre diže prednost na 29:24. Atmosfera je tada razumljivo došla do “usijanja”.

Na kraju je završilo 32:28. Velika pobjeda. Pobjeda koja vraća vjeru u velike stvari na ovom natjecanju.

Stevanović je utakmicu okončao s 15 uspješnih intervencija, dok su golgeterski najučinkovitiji bili Štrlek, koji je protivničku mrežu pogađao 6, odnosno Cindrić, koji je bio precizan u 5 navrata. Sander Sagosen je za Norvešku postigao 8, a Kristian Bjornsen 6 golova.

HRVATSKA – NORVEŠKA 32:28 (17:15)

HRVATSKA: Mirko Alilović, Ivan Stevanović (15 obrana), Igor Vori, Željko Musa 3, Lovro Mihić, Manuel Štrlek 6, Zlatko Horvat 3(2), Ivan Čupić 3(3), Jakov Gojun, Stipe Mandalinić, Marko Mamić 4, Marko Kopljar 1, Luka Stepančić 3, Marino Marić 3, Igor Karačić 1, Luka Cindrić 5.

NORVEŠKA: Espen Christensen (1 obrana), Torbjorn Bergerud (7 obrana), Sander Sagosen 8, Bjarte Myrhol 3, Henrik Jakobsen, Kent Robin Tonnesen 4, Magnus Jondal 2, Kristian Bjornsen 6(2), Magnus Gullerud 1, Goran Sorheim, Goran Johannessen 3, Christian O’Sullivan, Eivind Tangen 1, Harald Reinkind, Magnus Abelvik Rod, Espen Lie Hansen.

Sedmerci: Hrvatska 5/5 (Čupić 3/3, Horvat 2/2), Norveška 2/2 (Bjornsen 2/2)

Isključenja: Hrvatska 12 minuta (Musa, Karačić, Stepančić 2, Vori 2), Norveška 4 minute (Tonnesen, Gullerud)