Hrvatska kiksala i zakomplicirala situaciju

U susretu osmog kola H skupine kvalifikacija za SP 2022. godine, reprezentacija Hrvatske je u Osijeku pred 9.926 gledatelja odigrala 2-2 protiv Slovačke ispustivši prvo mjesto u skupini nakon što je Rusija pobijedila Sloveniju s 2-1.

Nažalost, Rusija je pobjedom u Mariboru preuzela vodstvo na ljestvici dva kola prije kraja kvalifikacija. “Zbornaja” sada ima 19 bodova, dva više od Hrvatske, pa će po svemu sudeći o prvom mjestu u skupini odlučivati hrvatsko – ruski dvoboj u Splitu 14. studenog.

Slovačka je dva puta vodila u Osijeku (1-0 i 2-1), “Vatreni” su dva puta izjednačili, ali nisu uspjeli i preokrenuti rezultat. Za Hrvatsku su zabili Andrej Kramarić (25) i Luka Modrić (71), a za goste Ivan Schranz (20) i Lukas Haraslín (45).

Hrvatska u ovim kvalifikacijama nije primila gol 635 minuta, no u susretu protiv Slovačke Dominik Livaković je dva puta vadio loptu iz svoje mreže. Jedini dosadašnji gol u kvalifikacijama “Vatrenima” je zabio Slovenac Sandi Lovrić u 15. minuti susreta prvog kola.

Hrvatska je utakmicu protiv Slovačke otvorila s četiri nova igrača u odnosu na ogled protiv Cipra. Od prve minute zaigrali su Borna Barišić, Domagoj Vida, Mario Pašalić i Luka Ivanušec umjesto Borne Sose, Duje Ćalete-Cara, Matea Kovačića i Nikole Vlašića. S druge strane slovački izbornik Štefan Tarkovič je na teren poslao gotovo isti sastav kao i na posljednjoj utakmici u Rusiji. Nova lica bila su Ladislav Almasi i Patrik Hrošovsky koji su dobili mjesto u momčadi umjesto Ondreja Dude i Roberta Boženika.

Hrvatska je dominirala od prve minute, međutim prvi pogodak na utakmici postigli su gosti u 20. minuti. Marek Hamšik je ubacio iz slobodnog udarca, a Schranz glavom pogodio za 1-0. Samo pet minuta kasnije “Vatreni” su izjednačili, također iz prekida. Luka Modrić je ubacio iz kornera, Pekarik je prebacio glavom, ali do Kramarića koji je zabio za 1-1. Bio je to njegov prvi gol za hrvatsku vrstu nakon godinu dana posta.

Nažalost, u 45. minuti Slovaci su ponovo stigli do vodstva. Bila je to brza kontra koju je u pogodak pretvorio Haraslin. Samo minutu kasnije Hrvatska je mogla izjednačiti, ali je Kramarića zaustavio okvir gola.

Modrić dostigao Bobana i ispisao povijest

U nastavku susreta “Vatreni” su jurnuli po izjednačenje, Zlatko Dalić je sve karte bacio u napad i Hrvatska je uspjela poravnati rezultat. Na 2-2 je pogodio kapetan Modrić iz slobodnog udarca u 72. minuti. Pet minuta prije kraja Hrvatska je zabila i treći gol, strijelac je bio Vlašić, no pogodak je nakon asistencija VAR-a poništen.

U drugom susretu iz ove skupine Rusija je u Mariboru pobijedila Sloveniju s 2-1.

Rusija je povela u 28. minuti golom Igora Divejeva koji je zabio glavom nakon ubačaja iz slobodnog udarca. Samo četiri minute kasnije Georgi Džikija je u kaznenom prostoru škaricama zabio za 2-0, no u 40. minuti je smanjio Josip Iličić.

U trećem susretu iz ove skupine Cipar i Malta su odigrali 2-2. Domaćin je vodio 1-0 i 2-1, no Malta je izvukla bod.

Iskusni veznjak Fotis Papoulis doveo je domaću reprezentaciju u vodstvo već u 7. minuti. Malta je izjednačila u 53. minuti, a strijelac je bio branič Zach Muscat. Pieros Sotiriou je pogotkom u 80. minuti ponovno doveo Ciprane u vodstvo koje je domaća reprezentacija držala do osme minute sučevog dodatka, kad je za konačnih 2-2 pogodio Jurgen Degabriele, prenosi Hina.

Dalić: Malo sam tužan i razočaran; Perišić: Stvarno peh

Uoči posljednjeg “prozora” Rusija vodi s 19 bodova, Hrvatska je druga sa 17 bodova, dok Slovačka i Slovenija imaju po 10 bodova.

Posljednja dva kola na rasporedu su 11. i 14. studenog. Hrvatska prvo gostuje na Malti, dok će Rusija ugostiti Cipar, a u zadnjem kolu, 14. studenog u Splitu će snage odmjeriti Hrvatska i Rusija.