Hrvatska je na Euru! Slovaci pali na Rujevici nakon preokreta

Hrvatska nogometna reprezentacija osigurala je plasman na Euro 2020.!

U svojoj posljednoj kvalifikacijskoj utakmici Vatreni su na Rujevici pobijedili reprezentaciju Slovačke s rezultatom 3:1 i tako osigurali prvo mjesto u kvalifikacijskoj skupini E, odnosno izravan plasman na Europsko prvenstvo iduće godine.

Hrvatska je u prvih pola sata bila puno bolji protivnik na terenu. Izabranici Zlatka Dalića nametnuli su svoj tempo igre i dobro pritiskali Slovake koji su se bazirali na kontranapade.

Imali su Vatreni dobre prigode preko Modrića u 6., Petkovića u 20., te Vlašića u 26. minuti. Ali svaki put je dobro reagirala slovačka obrana ili njihov vratar Dubravka.

Ipak najbolju prigodu u ovom dijelu utakmice bilježe Slovaci u 30. minuti preko Pekarika koji je probio po boku i izašao sam pred hrvatskog vratara, ali Dominik Livaković je sjajnom intervencijom spasio Vatrene.

Ali dvije minute kasnije uslijedio je novi opasan napad gostiju na kojemu je Livaković ostao nemoćan. Duplim pasom Lobotka i Mak su izbacili pola obrane Vatrenih, Jedvaj je zatim zakasnio blokirati Lobotku čiji ubačaj koristi Boženik i pored Perića zabija s dva-tri metra pokraj ovaj nemoćnog Livakovića za šokantno vodstvo Slovaka.

Slovaci su se nakon toga maksimalno orijentirali na obranu, a Hrvatska je nastavila pritiskati.

Odmah nakon gola gostiju Vatreni su imali dvije prigode, prvo preko Perišića u 36. minuti koji je šutirao glavom, ali Dubravka je spasio Slovake. A potom i tri minute kasnije Petković se odlično oslobodio čuvara na rubu šesnaesterca i u padu vrlo dobro šutirao, ali uslijedila je nova sjajna reakcija slovačkog vratara.

Do kraja poluvremena Slovaci su imali još jednu prigodu preko Boženika, ali Livaković je odlično obranio.

A isto tako Vatreni su u samom finišu prvog poluvremena izradili još jednu dobru akciju. Jedvaj je ubacio s boka, loptu skreće slovački branič, a ona nastavlja put prema samom Petkoviću koji je ne stiže pospremiti u mrežu.

Na otvaranju drugog dijela Hrvatska je nastavila dominirati. Dalić je vrlo brzo izveo Antu Rebića, za kojeg se vidi kako mu nedostaje utakmica u klubu, a uveo raspoloženog Josipa Brekala.

Do izjednačenja Vatreni stižu u 56. minuti. Odlični debitant Dino Perić koji je imao samo jednu pogrešku kod gola Slovaka presjekao je kontru Slovaka i gurnuo u šansu Nikolu Vlašića.

Vlašić se potom sjurio prema golu Slovaka i uputio s vrha šesnaesterca sjajan prizeman udarac i pogodio za 1:1.

Vrlo brzo Vatreni su stigli do potpunog preokreta. Samo četiri minute kasnije, Modrić je ubacio iz kornera, a najviši u skoku je Bruno Petković koji zakucava loptu u mrežu pored nemoćnog Dubravke. Petković se tako iskupio za promašaje iz prvog dijela.

Hrvatska se tako u kratkom roku našla u situaciji koja ju vodi na Euro i Rujevica je proključala.

Dalićevi izabranici su nakon toga zaigrali kao u deliriju. Dvije minute kasnije ponovno šutira Petković nakon odlučnog ubacivanja Barišića, ali Dubravka ovaj put brani.

Od 66. minute Hrvati su i dobili igrača više nakon što je Mak dobio drugi žuti karton nakon povlačenja Brekala.

Pet minuta kasnije Vlašić je sjanom dijagonalnom loptom izbacio Brekala u odličnu šansu, ali Dubravka je opet spasio Slovake.

I onda u 74. minuti Hrvatska povećava vodstvo i praktično otklanja sve dvojbe oko puta na Europsko prvenstvo. Barišić je driblingom izbacio Pekarika i zatim uputio odličnu povratnu loptu za Ivana Perišića koji iz ove pozicije ne griješi i pogađa mrežu za velikih i sigurnih 3:1.

Hrvatska je stvorila još nekoliko prigoda i dobrih akcija do kraja, ali se rezultat nije mijenjao. I po posljednjom sučevom zvižduku nastalo je veliko slavlje hrvatskih igrača s razdraganim navijačima na Rujevici.

HRVATSKA: Livaković, Barišić, Perić, Ćaleta-Car, Jedvaj, Brozović, Modrić, Perišić (od 81. Oršić), Vlašić (od 75. Kovačić), Rebić (od 54. Brekalo), Petković

SLOVAČKA: Dubravka, Hancko, Škriniar, Vavro, Pekarik, Hamšik, Lobotka, Kucka (od 79 Hrosovsky), Mak, Rusnak (od 63. Haraslin), Boženik (od 72. Duris)