Hrvatska deklasirala Grčku i širom otvorila vrata Svjetskog prvenstva

Veliki korak prema Rusiji, odnosno Svjetskom prvenstvu 2018. godine napravili su “Vatreni”. Dalićevi izabranici su odigrali veliku utakmicu i slavili isto tako veliku pobjedu nad Grcima. Trijumfirali su s visokih 4:1, a uz malo sreće ta prednost je mogla biti i većim rezultatom izražena, no ne treba se žaliti nakon jedne takve izvedbe, jer i ovo je ogromna prednost pred uzvrat u Ateni.

Očekivali smo jednu više onako zatvorenu, šahovsku borbu s Grcima na Maksimiru, međutim bila je to jako sadržajna, ali i sjajna utakmica u kojoj je 30.000 nazočnih gledatelja uistinu moglo uživati.

Kapetan Modrić je u 5. minuti ubačajem iz kuta kreirao prvu opasnost pred suparničkim golom, no Grci su u gužvi ipak nekako izbili loptu ispred gol crte. Tzavellas je u 8. minuti napravio žestok prekršaj nad Vrsaljkom uz aut crtu, no Šime se ipak pridigao i nastavio s igrom.

Vratar Karnezis u 11. minuti pravi veliku pogrešku, loptu mu oduzima agilni Kalinić i probacuje pored njega nakon čega ga ovaj ruši i takorekuć Hrvatskoj poklanja kazneni udarac, te pri tome još zarađuje i javnu opomenu. Dvije minute nakon što se smirila gužva Modrić je postavio loptu na “kreč”, protivničkog vratara poslao u njegovu desnu, a loptu u lijevu stranu i doveo Hrvatsku u vodstvo od 1:0.

Modrić u 18. minuti ubacuje iz kornera s desne strane, Lovren je najviši u skoku, ali ne i najprecizniji, pa lopta odlazi par metara pokraj vratnice. Ipak, samo minutu kasnije nova radost za Hrvatsku nakon što je ponajbolji pojedinac u hrvatskim redovima Ivan Strinić prošao po lijevoj strani i uputio prizemnu loptu, a Kalinić pravovremeno utrčao i petom efektno zabio za velikih 2:0.

Nervoza kod Grka čini svoje, pa Zeca zbog jednog nepotrebnog prekršaja nad Modrićem na hrvatskoj polovici terena zarađuje žuti karton. Strinić je u 27. minuti ponovno pobjegao po lijevoj strani i sada uputio jednu visoku loptu za Perišića koji pokušava glavom, no zvijezda milanskog Intera još nije namjestila nišanske sprave.

Nakon toga slijede i hrvatske “žute” minute, pa tako Mitroglou u 29. minuti lijepo se okreće u šesnaestercu, šalje loptu na drugu vratnicu gdje ipak nema nikoga od njegovih Grka, ali obrana Hrvatske se ponaša nonšalantno, griješe Vrsaljko i Lovren, pa Zeca šalje upotrebljivu loptu u hrvatski peterac gdje ipak Vida izbacivanjem lopte u korner čisti opasnost. No, nije to do kraja očišćeno pošto poslije ubačaja iz kuta gostujući kapetan Sokratis Papasthopoulos najviše skače na drugoj vratnici, odnosno više od Lovrena i glavom šalje loptu pod gredu za smanjenje rezultata na već znatno opasnijih 2:1.

Hrvatska se ipak dosta brzo ponovno diže, pa slijede Vrsaljkove minute. Najprije u 31. minuti ostavlja odličnu loptu za Kramarića koji s nekih 12 metara loptu šalje nebu pod oblake, ali zato u 33. minuti Vrsaljko idealno na drugoj vratnici pronalazi Perišića koji nebeski skače i lijepo pogađa za 3:1.

Rakitić je u 41. minuti pokušao iz poprilične udaljenosti, bilo je jako, žestoko, ali ne i dovoljno precizno. Perišić je pak u 44. minuti izvrsno prošao po lijevom krilu, potom uposlio Kramarića koji se lijepo okreće i upućuje udarac s 10-11 metara, ali Karnezis to brani, lopta dolazi do Kalinića, ali grčki vratar zaustavlja i njegov pokušaj, pa se na poluvrijeme odlazi s prednošću “Vatrenih” od 3:1.

Hrvatska je na najbolji mogući način otvorila i nastavak susreta pošto je Kramarić u 49. minuti zabio i četvrti gol. Jedna je lopta “uletjela” u gostujući šesnaesterac, a netko od obrambenih igrača je pokušao leđima uštopati za svoga vratara, međutim iza leđa mu je natrčao Vrsaljko i kratko gurnuvši za Kramarića upisao novu asistenciju budući da golgeter Hoffenheima ne prašta u takvim situacijama.

Kramarić je u 56. minuti u solo akciji, izvrsno prolazi svoje čuvare na lijevoj strani i gađa bliži kut Karnezisa, ali ovaj izbacuje loptu u korner. Već u 57. minuti i Rakitić pokušava s nekih 13-14 metara, ali grčki vratar i to brani.

Nakon petnaestak minuta igre u nastavku bude se i Grci, pa Mitroglou pokušava s nekih 18 metara, ali Subašić krajnjim naporom izbacuje u udarac iz kuta. Zbog ozljede tada igru napušta Samaris, a u 63. minuti slijedi nova prilika z goste. Mitroglou lijepo ubacuje, Papsthopoulos je kao i u prvom poluvremenu sam na drugoj vratnici, ali ovog puta prebacuje okvir Subašićevog gola.

Modrić je u 69. minuti idealno proigrao Perišića koji je također pravovremeno utrčao i sa 7-8 metara silovito opucao, ali je lopta otišla povrh protivničkog gola. Grčki izbornik Michael Skibbe u 72. minuti radi i treću promjenu ubacujući Bakasetasa umjesto Stafylidisa.

Petnaest minuta prije kraja i Dalić se odlučio na prvu izmjenu povukavši iz igre briljantnog Kalinića, pa je priliku pružio Anti Rebiću, povratniku među “Vatrene”. Bakasetas je u 79. minuti bio pregrub u svom nasrtaju na Modrića, pa se i on našao u bilježnici suca Rocchija, a u 82. minuti priliku je dobio i mladi Vlašić umjesto Kramarića.

I na kraju, uz velike i svakako zaslužene ovacije Maksimira igru u 89. minuti napušta kapetan Luka Modrić, a njegovu poziciju zauzima igrač Spartaka iz Moskve Mario Pašalić. Hrvatska se u toj samoj završnici malo opustila, pa je Mitroglou imao sjajnu priliku za drugi grčki pogodak. Glavom je odlično šutirao, ali i Subašić sjajno obranio i sačuvao prednost od tri gola razlike.

ZAGREB – Stadion Maksimir. Gledatelja: 30.000. Sudac: Gianluca Rocchi (Italija). Utakmica dodatnih kvalifikacija za SP: Hrvatska – Grčka 4:1 (3:1). Strijelci: 1:0 Modrića (13 – 11m), 2:0 Kalinić (19), 2:1 Papasthopoulos (30), 3:1 Perišić (33), 4:1 Kramarić (49). Žuti kartoni: Karnezis, Zeca, Bakasetas (Grčka).

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić, Rakitić, Brozović, Kramarić (od 82. Vlašić), Modrić (od 89. Pašalić), Perišić, Kalinić (od 75. Rebić). Izbornik: Zlatko Dalić.

GRČKA: Karnezis – Tzavellas, Papasthopoulos, Papadopoulos, Maniatis (od 46. Retzos), Tziolis, Samaris (od 61. Tachtsidis), Stafylidis (od 72. Bakasetas), Fortounis, Zeca, Mitroglou. Izbornik: Michael Skibbe.