Hrvatica prva tenisačica svijeta: Najveći uspjeh u mojoj karijeri

Mlada hrvatska tenisačica Petra Marčinko prva je tenisačica svijeta u juniorskoj konkurenciji.

Nakon fenomenalnog uspjeha na Orange Bowlu, najvećem svjetskom juniorskom turniru, gdje je osvojila naslove i u pojedinačnoj konkurenciji i u konkurenciji parova, 16-godišnja Zagrepčanka na novoj ITF-ovoj ljestvici najboljih juniorki svijeta skočila je devet mjesta i zasjela na prvu poziciju.

Podsjetimo, Marčinko je u finalu Orange Bowla svladala sedmu juniorku svijeta, Ruskinju Dianu Šnajder preokretom u tri seta (3:6, 6:1, 6:3), a u finalu parova je upravo sa Šnajder stigla i do druge titule. U finalu su Marčinko i Šnajder sa 7:6, 6:0 slavile protiv Čehinja Brende i Linde Fruhvirotve.

Rođena je na dan kada je Hrvatska 2005. osvojila Davis Cup, a prvi međunarodni turnir osvojila je istog dana kada su Hrvati dizali drugi Davis Cup pehar 2018. Neki će možda u ovoj simbolici vidjeti dobar znak za Petrinu budućnost, no Petra je već dokazala da Orange Bowl i prvo mjesto na juniorskoj ljestvici – nisu slučajnost.

Osvojiti ovako važan turnir i biti prva na svijetu, jako puno znači. Najveći uspjeh u mojoj karijeri dosad, kaže Petra, dodajući kako to nije očekivala.

Cilj mi je bio nekih top 10, ističe za HRT.

Hrvatica ušla u tenisku povijest

Od hrvatskih juniorskih snaga, jedina koja je još osvajala spomenuti turnir bila je Ana Konjuh, 2012. godine.

Ana mi je jedan od uzora. Čujem priče o njoj i to mi je uvijek neki put kroz karijeru, kaže Petra, koja je već proglašena najboljom tenisačicom Europe do 14 godina, a iza nje je odlična sezona u kojoj je slavila i na nedavnom jakom turniru u Capetownu.

Cijela sezona je uglavnom bila dosta dobra. Krenula sam s tom Južnom Amerikom, od par turnira osvojila sam jedan, igrala sam Grand slamove, što mi je bilo dobro iskustvo. Bilo je tu i četvrtfinale na US Openu, to mi je najbolji rezultat na Grand Slamovima i sad sam nedavno osvojila taj Grade A. Sve zajedno baš dobro, ističe Petra, koja pehare čuva na policama iznad kreveta, ali već sada ima problema, pa ih je pola na podu.

A kako je sve zapravo krenulo?

Tenisom sam se počela baviti s negdje 6 godina. Tata me odveo na trening. To je bio prvi sport koji sam ikad probala i nisam ni pokušavala ništa drugo, ispričala je prva tenisačica svijeta.

Čini se da nije pogriješila jer hrabro grabi velikim koracima u pravom smjeru.

Za nekih pet godina želim bit na WTA touru. Želim osvojiti Grand Slam, to je nekakav cilj. Mislim da je to najviše što možeš u tenisu napravit, zaključila je Petra.

Velike ambicije, još veći talent, mnogo napornog rada i nema razloga da se želje ne ostvare.