Predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg, komentirajući zahtjeve zaposlenika u zdravstvu HNŽ-a i najavu generalnoga štrajka, izjavio je za Fenu kako je financijski okvir za zdravstvo za ovu godinu oko 133 milijuna maraka te kako se u sklopu toga iznosa jedino mogu voditi daljnji razgovori.
Zahtjevi sindikata mogu se razmatrati samo u tom okviru i to racionaliziranjem poslovanja i harmoniziranjem primanja, kazao je Herceg, dodavši kako će se pitanja iz oblasti zdravstva koja se odnose na Vladu HNŽ-a rješavati u sklopu resornoga Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi.
Herceg je još jednom podsjetio kako je riječ o vrlo složenom pravnom i financijskom izazovu za čije rješavanje je, pored Vlade HNŽ-a i Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, potrebno uključiti sve relevantne čimbenike, i to Skupštinu HNŽ-a, Zavod zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a, predstavnike osnivača (općine i Grad Mostar), menadžment bolničkih i zdravstvenih ustanova u HNŽ-u, odnosno bolnica i domova zdravlja.
Također, kako je kazao, potrebno je uključiti i druge suosnivače, i to vlade Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije i njihove zavode zdravstvenoga osiguranja, te Vladu Federacije BiH, kako bi zajedničkim snagama pristupili rješavanju svih otvorenih pitanja.
Kada je u pitanju sustav zdravstva u HNŽ-u, činjenica je kako u njemu postoji više osnivača, suosnivača, a time i poslodavaca. Negdje je to jedinica lokalne samouprave, negdje jedna, negdje više županija, a negdje Federacija iz čega se jasno zaključuje kako je Vlada HNŽ-a samo jedan od poslodavaca. Stoga je u proces razgovora potrebno uključiti sve njih jer nitko pojedinačno ne može stvarati i preuzimati financijske obveze koje bi nametnuo drugima jer bi to moglo dovesti do dodatnih poteškoća u funkcioniranju sustava, zaključio je predsjednik Vlade HNŽ-a, javlja Fena.
Podsjetimo, zdravstveni radnici u Hercegovačko-neretvanskoj županiji i u ponedjeljak su od 10.00 do 11.00 sati održali štrajk upozorenja. Ne bude li početka pregovora s nadležnim institucijama do 23. siječnja, iz Sindikata su najavili početak generalnoga štrajka. Osim početka pregovora zahtijevaju sklapanje zasebnoga kolektivnoga ugovora za doktore medicine i stomatologije, kao što je to urađeno u drugim županijama u Federaciji BiH.
Također, traže povećanje satnice sa 2 KM na 2.60 KM, povećanje koeficijenata za srednje osoblje za 0.20, a za liječnike 1.20, te povećanje radnih sati u radnom tjednu sa 37.5 na 40, prenosi Dnevni list.
(www.jabuka.tv)
Mnogi smatraju da je upravo otpis zateznih kamata prvi korak prema ponovnom uspostavljanju Fonda, čime…
Povodom 32. obljetnice masakra, portal Jabuka.tv ponovno donosi svjedočanstvo Milke Rotim koja je u srpnju…
Ovisnost o videoigrama može ozbiljno narušiti mentalno i fizičko zdravlje djeteta, pa je važno da…
Ministarstvo poljoprivrede zaprimilo je obavijest o pozitivnom nalazu virusa bolesti plavog jezika (BPJ) serotipa 8,…
Na 6. izdanju Street Food Festa u Širokom Brijegu, koji je i ove godine okupio…
Županijsko tužiteljstvo ŽZH podiglo je optužnicu protiv muškarca iz Beograda zbog pokušaja prodaje heroina na…