Ministar Grlić Radman kazao je kako mu je čast i zadovoljstvo što je danas na Sveučilištu u Mostaru održao predavanje o 25. godišnjici Daytonskog sporazuma, o tome što je Sporazum značio na početku i kakvi su rezultati tog sporazuma 25 godina od njegovog potpisivanja.
Hrvatska je iskreni podupiratelj i aktivni zagovaratelj euroatlantskog puta BiH te joj je, kao članici EU-a, u interesu stabilna, funkcionalna i prosperitetna Bosna i Hercegovina, kojoj sam i sam prijatelj. Sva tri naroda Bosne i Hercegovine trebaju biti, i jesu konstitutivni i jednakopravni, kazao je Grlić Radman u izjavi za novinare.
Dodao je kako su proteklih 25 godina pojedini dijelovi Daytonskog sporazuma “derogirani ‘puzajućim’ reformama” te da su te promjene išle na štetu hrvatskog naroda u BiH.
Republika Hrvatska snažno zagovara implementaciju svih presuda Ustavnog suda i promjenu Izbornog zakona, koja će za sva tri naroda i ostale građane Bosne i Hercegovine jamčiti biranje vlastitih predstavnika na svim razinama vlasti, istaknuo je Grlić Radman.
Kada je u pitanju Predsjedništvo BiH, Grlić Radman ustvrdio da je zamišljeno da u državnom predsjedništvu sjede predstavnici konstitutivnih naroda što, po njegovim riječima, sada nije slučaj.
Želimo da se to promijeni i da se poštuje duh Daytonskog sporazuma i njegove formulacije, kojim je i dogovorena budućnost Bosna i Hercegovina prije 25 godina. BiH je država dva entiteta i tri konstitutivna naroda, bošnjačkog, hrvatskog i srpskog. Želimo da politički lideri shvate vlastitu odgovornost u interesu ovih naroda i da se dogovore o budućnosti Bosne i Hercegovine, kao i da se promjeni Izborni zakon koji ide na štetu hrvatskog naroda, kazao je ministar Grlić Radman.
Ministar je ovom prilikom naveo i kako je impresioniran aktivnostima koje provodi Sveučilište u Mostaru (SUM).
Izlaganjem rektora Tomića i svih nazočnih čuo sam da Sveučilište pohađa oko 12.000 studenata, a među njima je 1.500 studenata iz Hrvatske, što govori o ugledu ove ustanove, ne samo u BiH nego i u europskom kontekstu. Također mi je drago čuti da je ovo hrvatsko sveučilište, odnosno da se nastava odvija na hrvatskom jeziku. Republika Hrvatska i njene institucije zalažu se za rad Sveučilišta i potpomažu ga u raznim projektima, kazao je ministar vanjskih i europskih poslova RH.
Rektor Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić naveo je kako SUM s akademske strane prati sve procese unutar Bosne i Hercegovine.
Pozvali smo ministra kao aktera međunarodnih odnosa i vrlo aktivnog diplomata koji sudjeluje u kreiranju brojnih procesa sa svojom Vladom u Europskoj uniji, i s te strane želimo vidjeti kako Republika Hrvatska kao jamac, potpisnik Daytonskog sporazuma, gleda na najnovije procese i procese uopće. Čast i zadovoljstvo nam je što smo imali ovako uvaženog gosta na našem sveučilištu, kazao je Tomić.
(Fena)
Grad Široki Brijeg 7. svibnja raspisao je Javni poziv za subvencioniranje boravka djece u privatnim…
Prema informacijama BH Meteo, Bosnu i Hercegovinu danas i tijekom noći na srijedu (21. svibanj)…
Od ovog mjeseca plaće svim proračunskim korisnicima Županije Zapadnohercegovačke bit će uvećane za sedam posto.…
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sudjeluje na Jahorina ekonomskom forumu, gdje je govorio o brojnim…
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) na današnjoj je sjednici usvojila tromjesečna izvješća Kantonalne bolnice dr. Safeta…
Zdravstveni radnici Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) održali su u utorak prosvjednu šetnju kako bi iskazali nezadovoljstvo…
Komentari:
Zašto je tokar na slici?
Bravo, bravo, bravo za prethodni komentar. Žalosno na šta smo spali, tokar a rektor. Ovo može još samo u Bjelorusiji.