Ulaskom Hrvatske u Schengen postrožene su kontrole na graničnim prijelazima i carini te tako
Naime, u četiri mjeseca ove godine stranim državljanima odobren je povrat 3,34 milijuna maraka PDV-a, što je za gotovo pola milijuna više u odnosu na isto razdoblje lani.
Prema podacima UNO-a BiH, od siječnja do kraja travnja ove godine stranci su u BiH kupili roba u vrijednosti od 23,02 milijuna KM, za što je pristiglo 76.405 zahtjeva za povrat PDV-a. U istom razdoblju prošle godine UNO BiH zaprimio je 68.355 zahtjeva za povrat PDV-a za kupljenu robu u vrijednosti od 20,09 milijuna KM i strancima su u to ime vraćena 2,92 milijuna maraka.
poster
U BiH su najviše kupovali građani susjednih zemalja, odnosno državljani Srbije, Hrvatske i Crne Gore, a najčešće je u pitanju bila roba široke potrošnje – kazali su za Glas Srpske iz UNO-a BiH. Ekonomist Marko Đogo ističe kako su vrijednosti robe kupljene i broj zahtjeva za povrat PDV-a i dalje na niskoj razini, imajući u vidu koliko je BiH otvorena te kolika je razlika u stopi PDV-a u odnosu na Hrvatsku. – Najveći dio povrata odnosi se na sjever BiH, gdje stanovnici Hrvatske prelaze granicu i kupuju tu kako bi dobili dio novca natrag.
Ta procedura uopće nije komplicirana, mogu to potvrditi iz vlastitog iskustva. Kad god se nađem u, primjerice, Hrvatskoj i potrošim nešto više novca, obvezno zatražim povrat PDV-a. Nije to neki veliki iznos, ali dobro dođe – kazao je Đogo. Prije pandemije koronavirusa i zatvaranja granica prekogranična kupnja bila je znatno masovnija.
Nakon toga stigla su i ograničenja unosa robe u Hrvatsku. Većinu prehrambenih artikala nije moguće prenijeti preko granice.
Iz BiH u Hrvatsku, naime, nije dopušten unos bilo kakvog mesa, mlijeka ili mliječnih i mesnih proizvoda. Za ribarske proizvode za treće zemlje propisano je maksimalno 20 kg po osobi, za druge proizvode životinjskog podrijetla (med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa, žablji kraci) 2 kg po osobi, za mlijeko u prahu za dojenčad, hranu za dojenčad i posebnu hranu koja se koristi iz medicinskih razloga 2 kg po osobi, za hranu za kućne ljubimce koja se koristi iz zdravstvenih razloga uz uvjete da ne zahtijevaju držanje u hladnjaku prije otvaranja, da je riječ o komercijalno upakiranom proizvodu s jasnom oznakom proizvođača (proizvod ne smije biti pripremljen kući) te da pakiranje nije otvarano, osim ako se proizvod trenutačno koristi 2 kg po osobi.
Što se alkohola tiče, putnici smiju unijeti, primjerice, 16 litara piva, 4 litre vina i maksimalno litru alkoholnih pića s udjelom alkohola većim od 22 posto.
Može se prenijeti maksimalno 40 cigareta, odnosno dvije kutije. Ipak, sudeći prema broju zahtjeva za povrat PDV-a, građani susjedne Hrvatske nisu odustali od kupnje u Bosni i Hercegovini. Očigledno susjedi i dalje dolaze u kupnju, ali ne prehrambenih namirnica. Baziraju se na kupnju one robe koju mogu prenijeti preko granice.
(www.jabuka.tv)
Hitna sjednica Doma naroda PS BiH, na kojoj su trebale biti samo dvije točke dnevnog…
Učenici Gimnazije fra Dominika Mandića Široki Brijeg ostvarili su zapažen rezultat u finalu MAT lige…
Limena glazba Široki Brijeg najavila je Koncert zabavne glazbe, koji će se održati u četvrtak,…
Neočekivane vijesti iz Sarajeva, iako je momčad izborila europska natjecanja, trener Denis Ćorić napušta Željezničar.…
Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije rekao je da će u skorijem razdoblju…
U prvom krugu lokalnih izbora u Hrvatskoj izabrani su župani u 10 županija, dok će…
Komentari:
Koda u BiH ima išta jeftinije?
Mala je razlika u cijenama još su neke stvari i skuplje u bih