Građani BiH u bankama drže rekordan iznos depozita

Cijene nezaustavljivo rastu, a plaće stagniraju i to godinama. Većina građana svaki mjesec jedva sastavlja kraj s krajem.

Iz mjeseca u mjesec svi im je teže, a svaki naredni čini im se sve duži. No, nije tako svima. Ima i onih koji žive dobro. Takvi su uštedjeli pozamašne iznose. Da se nađe. Depoziti stanovništva u bankama dostigli su nevjerojatnih 14,5 milijardi maraka.

Dok većina preživljava, najnoviji podaci upravo govore da itekako ima onih koji novac čuvaju za sutra. Štednja u bankama ili u kućnoj varijanti.

Prema podacima Centralne banke BiH, na kraju rujna 2021. godine ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH iznosili su 14,49 milijardi KM, što je najveća zabilježena razina. Depoziti stanovništva imaju daleko najveći udio u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka – 53,4 posto, pa stoga predstavljaju važnu osnovu financiranja i funkcioniranja banaka.

Mnogi u strahu za budućnost štede. Kapital je plašljiv, a bh. gospodarski ambijent nestabilan, zato štednja raste.

Nitko normalan kad pogleda naša tri dnevnika, nažalost, ne bi ulagao u BiH. Onda su i domaći ‘povukli ručnu’, tako da nema očekivanog rasta i razvoja. Zbog toga je štednja korporejta porasla više od štednje stanovništva, a ukupno je štednja u ovih osam mjeseci 8,6 posto, kaže za Federalnu televiziju Berislav Kutle, direktor Udruge banaka BiH.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Anto Domazet ističe da ovo dokazuje da građani nemaju gdje ulagati novac, nemaju prilika na financijskom tržištu niti sklonost za poduzetništvo. Bolje bi bilo, ocjenjuje, da štednja opada, a da se povećava poduzetnička aktivnost.

Štednja raste, ali pitanje je tko štedi, a tko je primoran dodatno se zadužiti. S vremenom, raste i jaz između bogatih i siromašnih.

Ponuda kredita je veća od potražnje i dok potražnja ne bude puno veća od depozita koji imamo nema razvoja, ističe Kutle.

Oni koji zarađuju više, imaju depozite, oni koji zarađuju manje ili imaju povećane potrebe zbog formiranja obitelji, drugih planova i kupovine stana, oni se zadužuju. Potrebne su brojne javne politike, ekonomske, uključujući i fiskalne, kako bi se uvelo progresivno oporezivanje onih koji imaju više dohotke, zaključuje Domazet.

Banke i štednja u njima su stabilne, za razliku od političke situacije koja je bila i ostala najveća prepreka ne samo ekonomskog oporavka nego skoro svih segmenata bh. društva.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Life
  • Obitelj

6 navika toksičnih roditelja

Roditeljstvo nije jednostavno, ali neke navike mogu ostaviti dugoročan utjecaj na djecu prije nego što…

11 minuta prije
  • Vijesti

Plenković se susreo s papom Lavom XIV. i pozvao ga da posjeti Hrvatsku

Premijer Andrej Plenković u Vatikanu se kratko susreo s papom Lavom XIV. te ga pozvao…

20 minuta prije
  • Vijesti

U Čitluku blagoslovljen zavjetni križ u spomen na žrtve Bleiburga i Križnog puta

[gallery ids="758406,758408,758407,758401,758402,758405,758404,758403"] Osamdeseta obljetnica stradanja hrvatskih žrtava na Bleiburgu i Križnom putu obilježena je u…

48 minuta prije
  • Vijesti

Njemačka zatvara vrata: Najavljen kraj automatskog prihvata azilanata

Novi njemački ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt objasnio je na licu mjesta, na njemačko-austrijskoj granici,…

1 sat prije
  • Nogomet
  • Sport

Milan Badelj se oprostio od Genoe i najavio povratak u Hrvatsku

Milan Badelj oprostio se od Genoe i najavio povratak u Hrvatsku. U prvom ogledu pretposljednjeg…

2 sata prije
  • Tehnologija

iPhone 17 Air imat će bateriju od samo 2.800 mAh?

Izvori iz Appleovog opskrbnog lanca potvrdili su da će iPhone 17 Air imati debljinu od…

2 sata prije