U Fondu zdravstvenog osiguranja RS-a za Fenu navode da su ovo posljednji podaci kojima raspolažu, pa ne mogu kazati je li u međuvremenu došlo do promjene.
Procijenjeni gubitak prihoda Fonda po osnovi neuplaćivanja doprinosa u prvom polugodištu 2024. godine iznosi oko 67,5 milijuna KM. Napominjemo da prihodi od zaposlenih čine više od 80 posto ukupnih prihoda Fonda od doprinosa, što dovoljno govori o tome koliko je važna svaka uplata doprinosa, jer se od njih financira i cjelokupan zdravstveni sustav, navode u Fondu ZO.
Istovremeno, 1.236 osiguranika u RS-u uplaćuju sami sebi doprinos za zdravstveno osiguranje po osobnoj osnovi. Jedan od osnova za prijavu na zdravstveno osiguranje je i takozvana osobna osnova kada građani nemaju drugu osnovu osiguranja (nisu zaposleni i sl.), oni se mogu prijaviti po ovoj osnovi i sami uplaćivati doprinos za zdravstveno osiguranje u skladu s važećom stopom doprinosa, kako je propisano Zakonom o doprinosima. Ovi osiguranici mjesečno uplaćuju oko 90 KM po osnovi doprinosa za zdravstvo.
Podsjećaju da je Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju predvidio i brojne druge osnove osiguranja, kako bi osiguranjem bile obuhvaćene najosjetljivije kategorije osiguranika, poput djece do 18 godina, osobe bez prihoda, trudnice i porodilje, osobe koje boluju od malignih i drugih teških bolesti itd.
Međutim, po ovim osnovama mogu se prijaviti samo ako nemaju drugu osnovu osiguranja.
Primjera radi, trudnica po osnovu svog stanja može se prijaviti na osiguranje samo ako je nezaposlena, jer su poslodavci dužni plaćati doprinose za zaposlene trudnice i one se ne mogu prijaviti po neko drugoj osnovi, objašnjavaju u Fondu ZO RS.
Napominju da se neplaćanjem doprinosa ne uskraćuju samo radnici za prava iz zdravstvenog osiguranja, već se ugrožava cjelokupan zdravstveni sustav koji se gotovo u potpunosti financira upravo iz doprinosa.
Pri tome, svakodnevno se suočavamo sa sve većim zahtjevima i osiguranika i struke, a bez redovnog plaćanja doprinosa veoma je teško ne samo proširivati prava iz zdravstvenog osiguranja, već očuvati i postojeći opseg prava, tvrde u Fondu.
Podsjećaju da su proteklih godina u više navrata pokretali inicijative da se osiguraju dodatni izvori financiranja za zdravstvo, po uzoru na zemlje regije (od trošarina na duhan i alkohol, premija za autoodgovornost i sl.).
Samo na taj način moguće je osigurati dugoročnu financijsku stabilnost zdravstvenog sustava i odgovoriti izazovima koje nameće suvremena medicina i farmacija, zaključuju u Fondu zdravstvenom osiguranju RS.
(Fena)
Manchester City je objavio da će Kevinu De Bruyneu podignuti spomenik ispred njihovog stadiona. Legendarni…
Bosanskohercegovački stručnjak i legenda Željezničara Admir Adžem (52) novi je trener Plavih s Grbavice. Adžem,…
Marko Livaja zabio je 19 prvenstvenih golova u ovoj sezoni i ne dogodi li se…
Iako piletinu često smatramo zdravijom alternativom crvenom mesu i ključnom namirnicom mediteranske prehrane, novo talijansko…
U učionici Osnovne škole "Sveti Sava" u Istočnom Sarajevu u utorak je netko od učenika…
Upravni odbor Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine raspisao je u srijedu javni natječaj za generalnog…
Komentari:
A u posusju vodovod prednjaci gradevinci posebnoovi sto rade zgrade i ovi sto betoniraju zidove oko granicnog prelaza izvodac dadne posa pod izvodacu a on dovede bosance da mu rade za 30 km dnevno di su sad inspekcijske službe
Obiđite posuske baustele
Tako se radi ako uplaćuje doprinose minimalno dobiješ minimalnu mirovinu a četrdeset godina staža.
Crko buda, šta ćemo sad
Šta će im zdravstveno, koga su izlijecili zdravstevni radnici. Potreban je mito i korupcija i veza a ne osiguranje.
Pa što ne prijaviš mito i korupciju a ne da ovako žugaš
A zašto se to ne ozakoni kao protudrzavna djelo
Podriva se sustav
Čime će se kupiti limuzine